m 8 Sneller troepen ter plekke EBRUSSEL BEZOEKTRUMP INTERVIEW BEN RHODES SPEECHSCHRIJVER OBAMA Trump spiegelt zich graag aan sterke mannen. Want hij is zelf een autoritaire figuur die bijvoorbeeld graag de media in de VS zou controleren. Een Amerikaanse president die ruziet met de G7 en nu weer met Navo-bondgenoten. Hoe anders was het buitenlandbeleid onder Trumps voorganger Obama. Diens speechschrijver Ben Rhodes benoemt in zijn boek de verschillen. Om in crisissituaties haar troepen langs de oostgrens snel te kunnen versterken, wil de Navo binnen twee jaar in staat zijn om dertig ba taljons gemechaniseerde troepen, dertig squadrons jachtvliegtuigen en dertig oorlogsschepen binnen maximaal dertig dagen ter plekke te hebben. Alleen al wat betreft de landstrijdkrachten gaat het om 18- tot 30.000 man Om materieel sneller ter plaatse te hebben, moet de militaire mobi liteit worden vergroot. Bruggen, viaducten en wegen worden gecon troleerd op hun vermogen om zwaar materieel te dragen, havens en spoor - vaak niet meer in over heidshanden - op hun beschik baarheid. Milieuwetgeving die munitie transporten in de weg zit, moet tij delijk buiten werking kunnen wor den gesteld. Elk land richt een mo biliteitscentrum in, dat snel natio nale obstakels opruimt en contact punt is voor andere lidstaten. De commandostructuur, ooit 22.000 man, maar sterk ingekrompen na de Koude Oorlog, wordt met 1250 man weer uitgebreid naar ruim 8000; er komen nieuwe hoofd kwartieren in Norfolk (VS) en Ulm (Duitsland). De strijd tegen terreur wordt op gevoerd door extra te investeren in training aan het Iraakse en Af ghaanse nationale leger. Irak krijgt honderden Navo-trainers, Afghani stan krijgt er 3000 extra. Tunesië en Jordanië krijgen ondersteuning in crisismanagement, contraterreur en het vinden en neutraliseren van handgemaakte explosieven. Met een nieuw Cyber Operations Centre vergroot de Navo haar ver mogen om cyberaanvallen af te slaan. Lidstaten kunnen hun eigen capaciteiten op dat vlak inzetten in missies en operaties van de Navo. Noord-Macedonië De Navo houdt vast aan haar open- deurpolitiek en zal binnenkort de republiek Noord-Macedonië - nu de naamkwestie met Griekenland is opgelost - uitnodigen voor ge sprekken over toetreding. Het Bal- kanland - voorheen de ex-Joegosla- vische republiek Macedonië - zal het dertigste lid van de Navo wor den. et gesprek heeft plaats in Amsterdam, waar Rhodes (1977) zijn boek promoot. De Amerikaanse presi dent is dan nog niet in Brussel geland, maar Rhodes voorziet al dat Trump de olifant in de porseleinkast zal gaan spelen. Hij geeft daarvoor twee redenen: 1. Deze Ameri kaanse president bereidt zich niet of nau welijks voor op internationale ontmoetin gen. 2. Trumps commentaren zijn altijd ten eerste bedoeld voor zijn kiezers thuis. Dat diezelfde woorden elders een hele andere impact kunnen hebben, zal Trump een zorg zijn, weet Rhodes. Wat recent in Singapore gebeurde - toen er na veel gedoe en getwitter een ontmoe ting kwam met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un - illustreert Trumps chaoti sche aanpak. „Barack Obama bereidde bui tenlandse reizen tot in detail voor. Als we naar Nederland kwamen, wilde hij van ons weten hoe het zat in de coalitie en wat de problemen waren van Rutte. Obama streefde naar een constructieve ontmoeting waaraan ook de gesprekspartner wat zou hebben. Daar staken we veel tijd in. Trump is daarentegen alleen maar geïnte resseerd in spektakel. Die top met Kim heeft hij er echt doorheen gejaagd. Normaal ben je een jaar bezig om zoiets voor te bereiden. Trump wist dat hij de aandacht van de we reld kreeg als hij naast de Noord-Koreaanse leider zou staan. In zijn haast om die aan dacht heeft hij Kim Jong-un letterlijk ge prezen als iemand die geliefd is bij zijn volk. „Trump snapt gewoon niet dat diezelfde uitspraak later bij herhaling wordt uitge zonden door de Noord-Koreaanse staatsme dia. Stel je voor dat je daar in een kamp zit en je hoort constant de Amerikaanse presi dent zeggen dat degene die je achter het prikkeldraad heeft gestopt, wordt bewon derd door de Amerikaanse president en thuis heel geliefd is. Deze president vat de donderdag 12 juli 2018 GO Navo-top besluit tot versterken oostgrens De Navo wil vanaf nu beter voor bereid zijn op vijandelijkheden langs haar oostgrens met Rus land. Dat is een van de belang rijkste besluiten van de twee daagse Navo-top in Brussel. Frans Boogaard Brussel De Amerikaanse president Donald Trump stapt uit zijn gepant serde auto bij het Navo-hoofdkwartier in Brussel, fotogetty images H -Ben Rhodes Obama's Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8