Loeihard buiten de vergaderzaal, maar binnen toch 'redelijk geschikte peer' i'üi«er- 7 GE BRUSSEL BEZOEKTRUMP Éttii 11 1 1 Dmv Trump, die aanvankelijk als een tornado door het bondgenootschap leek te zullen trekken, heeft blijk baar een dubbele aanpak: loeihard buiten de vergaderzaal, binnen een stuk rustiger. Een 'redelijk ge schikte peer', zo omschreef een bron in Brussel de Trump van bin nen. „Ik houd van Europa, mijn voorouders komen er vandaan", zo begon hij gistermiddag zijn bij drage, aldus een andere deelnemer aan de top Defensie De eis van Trump dat alle Navo- landen, net als Amerika zelf, 4 pro cent aan defensie besteden in plaats van de afgesproken 2 procent, viel niet goed bij zijn collega's op de tweedaagse top in Brussel. Die hou den onverkort vast aan hun af spraak van vier jaar geleden in Wa les: 2 procent uiterlijk in 2024. Premier Rutte en Navo-topman Jens Stoltenberg wilden later de claim van Trump niet bevestigen, maar deelnemers aan het interne beraad zijn formeel: Trump legde zijn eis wel degelijk op tafel. Onder meer Denemarken en Luxemburg hielden hem in een reactie voor dat hij niet alleen naar Defensie moet kijken. Andere landen besteden meer aan Ontwikkelingssamen werking, en dat helpt ook weer om conflicten te voorkomen. In het slotcommuniqué is de taal over eerlijke lastenverdeling - de veruit grootste splijtzwam in het bondgenootschap - wat aange scherpt, maar zijn de doelen onver anderd. Succes Naar de nogal laagdrempelige nor men van diplomaten vooraf is de Navo-top, waarvan het belangrijk ste deel nu achter de rug is, zonder meer een succes geworden. Op het splinternieuwe hoofdkwartier zijn geen ruiten gesneuveld, er is nie mand voortijdig weggelopen, hef tige woordenwisselingen bleven Amerika betaalt voor jullie veiligheid en dan zadelen jullie ons op met 'n handelstekort inaamii^nl->■ - aannaai* uit. Trump toonde zich dus veel minder agressief dan de afgelopen dagen in tweets, waarin hij geld te rugeiste voor Amerika, en gister morgen vroeg aan een ontbijt met secretaris-generaal Stoltenberg van de Navo. Daar gooide hij zijn irritaties kei hard op tafel. De kern ervan: „Ame rika betaalt voor jullie veiligheid, en dan zadelen jullie ons ook nog eens op met een handelstekort van 151 miljard." Gevolgd door zijn vaste dooddoener: „Niet eerlijk!" Op hetzelfde ontbijt haalde Trump ongekend hard uit naar Duitsland, dat 'volledig gecontro leerd' wordt door Rusland en zich door dat land laat 'gijzelen', omdat het voor 60 tot 70 procent van zijn energiebehoefte van Russisch gas afhankelijk is. Trump: „Wij be schermen Duitsland, Frankrijk, ie dereen, en dan betalen zij miljarden en miljarden aan het land waarte gen wij hen verdedigen. Ik vind dat vreemd." En later nog eens: „Dit is raar, het is heel slecht voor de Navo, ik vind dat we dit bij Duitsland aan de orde moeten stellen." Ook over de scheefgegroeide de fensie-uitgaven haalde Trump aan de ontbijttafel fors uit, en opnieuw richting Duitsland. „Een rijk land dat maar iets meer dan 1 procent aan defensie uitgeeft, tegen Ame rika 4,2 procent van een veel groter BNP." De scheefgroei is er volgens Trump al decennia. „Dit is opge bracht door eerdere presidenten, maar zij deden er niets aan. Ik wel, omdat het niet eerlijk is tegenover de Amerikaanse belastingbetaler." Trump zond kort daarna via zijn eigen twitteraccount een filmpje uit van zijn tirade. Stoltenberg, pal tegenover hem, gaf geen krimp. La ter grapte hij dat het ontbijt, op de VS-ambassade, ook door de Ameri kanen was betaald. Van Oost-Europese landen als Polen en Litouwen kreeg Trump wel bijval in zijn kritiek op de Duitse energie-afhankelijkheid. Ook zij zijn bang dat Rusland via de gewraakte Nordstream 2 gaspijplijn zijn greep op Europa vergroot. Merkel reageerde beheerst en re fereerde aan haar jeugd in commu nistisch Oost-Duitsland: „Ik heb zelf ervaren hoe een deel van Duitsland door de Sovjet-Unie werd gecontroleerd. Ik ben heel blij dat we nu in vrijheid onze eigen be slissingen kunnen nemen." Eigen stijl Rutte wilde na afloop over Trump niet veel meer kwijt dan dat hij 'zijn eigen stijl' heeft. „Daar kun je van alles van vinden, maar de uitgaven stijgen, het is effectief." Volgens Stoltenberg zijn de defensie-uitga- ven van de Europese landen en Ca nada sinds 2014 al met 85 miljard dollar gegroeid, en komt daar tus sen nu en 2024 nog eens 266 miljard dollar bij. Nederland zit volgens Rutte op zijn hoogste niveau sinds de Val van de Muur in 1989. donderdag 12 juli 2018 GO T ijdens het ontbijt haalt Trump nog ongekend hard uit naar Duitsland. FOTO REUTERS Trump blaft vooral voor de bühne thuis Ondanks flink wat ketelmuziek vooraf, koos de Amerikaanse president Donald Trump giste ren op de Navo-top in Brussel toch voor een gematigde toon. Zijn eis dat alle partners voort aan geen 2, maar 4 procent van hun budget aan defensie beste den, hakte er weliswaar in, maar kwam niet terug in het slotcom muniqué. Frans Boogaard Brussel - Donald Trump :^sTl Trump schudt de Franse president Macron de hand, voorafgaand aan hun bilateraal gesprek in Brussel, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7