OZCAN AKYOL Rijexamen sneller afgebroken bij gevaarlijke situatie F 6 Vanaf per maand Go Further Column De viezigheid is ons huis is niet opgewassen tegen de schoonmaakdrift van mijn moeder. Iedere keer als ze op be zoek komt, signaleert ze steevast ergens een vlek of wat kruimels, die ze dan meteen, bijna manisch, moet wegpoetsen. als ze de woonkamer binnenwan delt, is het eerste wat ze vastpakt niet één van onze kinderen maar de grote dweil uit de meterkast. Ze gaat altijd hoofdschuddend tekeer, alsof we in een zwijnenstal wo nen, hoewel zij nota bene zelf een dag eerder de hele bups al had schoongemaakt. „Moet je de kinderen niet be groeten?" vroeg ik gisteren. Dat was niet louter als pesterij be doeld, want haar band met onze dochter Mia (2) is moeizaam, die oma alleen interessant vindt als ik gekscherend zeg dat ze in haar bil moet bijten - wat meestal ook ge beurt. „Dat komt zo wel. Eerst deze bende hier opruimen." Anna hield onze zoon (8 maanden) vast en staarde met leedvermaak naar het tafereel. Mijn moeder liep naar de keu ken. Ze liet zo te horen water in een emmer lopen en murmu reerde een paar ontevreden woor den, waardoor wij weer aan onze algehele hygiëne gingen twijfelen. „Oma schoonmaken", zei Mia. Ze legde een puzzel op de woonka mertafel, die bezaaid was met etensresten van die ochtend. We kwamen bij haar zitten - mijn vriendin, onze baby en ik. En daar was inder daad tornado oma weer, deze keer met een duizenddingen- doekje in haar hand. Ze keek ons mis prijzend aan, schrobde eerst de tafel schoon, keu rig om de puzzel heen, en daarna moest de smoel van Mia eraan ge loven. „Wat doe jij nu?" vroeg ik. „]e kan toch niet dat vieze ding over haar gezicht smeren?" „Ach", antwoordde ze. „Jullie generatie weet niets van proper heid." Ondertussen likte Mia in cirkels haar mond schoon. „Hm, jam mie, chocolade", zei ze. Het was de hagelslag die ze bij het ontbijt mocht eten. „Daar zitten allemaal bacteriën op", probeerde ik nog eens. „Dat duizenddingendoekje is niet voor alles geschikt." „Ik veegde vroeger anders jou ook met die dingen schoon en kijk wat voor bullebak je bent gewor den." Mijn moeder beende naar de keuken, borg het doekje op en ver liet het huis zonder ons gedag te zeggen. Eén ding wisten we zeker: mo gen zou ze terugkeren om haar werk af te maken. En daar was inderdaad tornado oma weer Het snel afbreken moet preven tief werken en ervoor zorgen dat kandidaten beter voorbereid op het examen verschijnen, zodat ze vaker in één keer slagen. Nu kampt het CBR met oplopende wachttijden voor het doen van rijexamen (soms tot wel tien we ken), mede omdat er zoveel her examens zijn. Het sneller afbre ken van het examen maakt deel uit van een pakket aan maatrege len om het slagingspercentage te vergroten. Maandelijks worden gemiddeld 130 examens afgebroken, omdat kandidaten gevaarlijk rijgedrag laten zien. Woordvoerster Natha- lie Dingeldein van het CBR: „Dan is er sprake van onvoldoende be heersing van het voertuig. Kandi daten hebben dan de basis nog niet onder de knie, zoals schake len of sturen." Wie straks na een afbreking opnieuw examen wil doen, moet voortaan zes weken wachten in plaats van twee. De nieuwe regels gaan dit najaar in. Brancheorganisatie Vereniging Rijschool Belang (VRB) is blij. Se cretaris Irma Brauers: „Dit is ab soluut een goed punt, want wij zijn zelf ook geschrokken van het aantal examens waarbij gevaarlijk gedrag voorkomt. Het is walgelijk dat er rijscholen zijn die pakket ten aanbieden waarbij je vijf les sen neemt (gemiddeld slagen W Maandelijks worden zo'n 130 examens gestopt mensen bij het CBR na 38,8 uur les) en dan examen doet." De rijscholen zelf zijn verdeeld. Natasja Hassan van rijbewijs.nu: „Ik vind het bullshit. Een leerling krijgt soms niet eens een kans." Hassan vindt dat het CBR beter de kwaliteit van de rijschoolhou ders kan verhogen. Brauers sluit zich daarbij aan: „De toelatingsei sen zijn nu te laag." r donderdag 12 juli 2018 GO @ÖzcanAkyol Doeke Haar prioriteit is geen raadsel: De nieuwe Ford Focus Vanaf dit najaar gaat het Cen traal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) rijexamens stoppen als examenkandida ten er niets van bakken. Nu laten examinatoren kandida ten vaak de tijd volmaken. Rij schoolhouders zijn verdeeld over de maatregel. Karolien Koolhof Rijswijk I Ons nieuwe businessmodel Vind je dat zakelijk rijden best een beetje sportiever mag? Dan zal de nieuwe Focus ST-Line je aangenaam verrassen. Met z'n dynamische uitstraling, ondernemende karakter en slimme technologieën maakt hij rijden aangenamer en veiliger. Zo biedt hij innovatieve opties als Adaptieve Cruise Control, Rijstrook Centrering en Snelheidsbordherkenning. Kom hem nu bekijken en merk dat hij alles heeft om het jou naar de zin te maken. Ook zakelijk gezien. Ford Private Lease aanbieding vanaf 333,00 p.m. is gebaseerd op 60 mnd./lO.OOO km p.j. Afgebeelde auto kan afwijken van standaardspecificaties. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: km/liter: 20,4-28,5; liter/100 km: 3,5-4,9; C02 g/km: 91-134.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6