Koning wil panelen, maar hij mag ze niet Goedbedoelde tip Rieu over 'nazi-lied' valt slecht Prachtzomer: vakantie in eigen land 5 Nog zoiets: als je een pilletje slikt opeen festival, ben je gewoon een industrie aan het financieren „Ja, maar er komt ook 291 miljoen euro extra voor de politie. En we steken nog eens 100 miljoen ex tra in de aanpak van ondermij ning. De discussie over de cao gaat ook over werkdruk, maar ook over de roosters. Ik denk niet dat we te veel vragen. Dit is de core van het politiewerk." „We staan niet voor paal. Maar het is wel tijd dat we meer doen. We zijn geen narcostaat, zoals wel eens wordt gezegd. Volgens mij hebben criminelen hier nog niet de macht over journalisten en politici. Maar burgers moeten zich er wel degelijk van bewust zijn dat we met zijn allen niet meer moeten wegkijken." Niet pluis Grapperhaus heeft wel een voor beeld. In de straat van zijn eigen dochter was een restaurant an nex meditatieruimte. „Daar zat nóóit iemand. Ik sloeg er eerst geen acht op tot mijn dochter zei: 'Het is daar niet pluis, joh'." Korte tijd later, tijdens een werk bezoek aan de politie in de buurt, hoorde minister Grapperhaus dat het inderdaad om een witwasbe drijfje bleek te gaan. „Ja minister, zeiden ze, maakt u zich geen zor gen. We hebben ze in de gaten." Het illustreert, zegt hij, hoe van iedereen alertheid en bewustzijn wordt verlangd. „Nog zoiets: als je een pilletje slikt op een festi val, ben je gewoon een industrie aan het financieren." „U bedoelt: los van de liquidaties. Los van de dumping van drugs- afval. Van fraude. Los van be stuurders die geïntimideerd worden. Van het corrumperen van bedrijven van makelaars, ad vocaten en transportbedrijven. Dat zijn nogal wat 'los vans' die ik niet voor mijn rekening wil nemen." „We gaan nu wel dat experiment doen met kweek onder toezicht van de staat om te kijken of dat het kan decriminaliseren. Daar ben ik blij mee." „Ja, dat is zo. Maar daarom ben ik blij dat dit experiment nu gaat lopen." „Dat is de keerzijde van een goed geregeld, keurig georganiseerd land. We kunnen niet hebben dat hele woonwijken of recreatiepar ken door criminelen worden ge gijzeld, omdat daar wietkweke- rijen zijn of liquidaties plaatsvin den. Daarom moeten we juist knokken tegen deze boeven." De koning sprak er met leden van een duurzaamheidscommis sie van een Vereniging van Eige naren. Die wil op vijfhuizen aan de Marcantilaan in de hoofdstad ook zonnepanelen plaatsen. Koningin Beatrix had zich in april 2011 bij een bezoek aan het zonnepanelenfabriek Solarwatt in Dresden tijdens een staatsbe zoek aan Duitsland al eens be klaagd over de bureaucratische hindernissen voor plaatsing van zonnecollectoren. Toen was dat voor de kas van Huis ten Bosch. Rolf Steenwinkel, directeur van Amsterdam Energie, steunt koning Willem-Alexander in zijn duurzaamheids plannen. De hoofdstad heeft in 2014 het beleid ten aanzien van monu menten omgegooid. Daar mogen op monumentale panden onder bepaalde voorwaarden sinds dat jaar zonnepanelen geplaatst wor den. Het was een goedbedoeld advies. Begin elke gemeenteraadsverga dering met het zingen van Alte Ka meraden. 'Ouwe jongens krenten brood', maar dan op z'n Duits. Dat vergroot het saamhorigheidsge voel, opperde vioolvirtuoos André Rieu onlangs op het jaarcongres van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Rieu wist niet dat deze vrolijke militaire mars, die al jaren tot zijn concertrepertoire hoort, symbool staat voor de gruweldaden van de nazi's in de Tweede Wereldoorlog. De stichting Vriendenkring Neuengamme is geschokt. „Ik denk dat het onwetendheid is van meneer Rieu zegt voorzitter Martine Letterie. „Het is goed dat hij op de hoogte wordt gebracht van de geschiedenis van dit lied." Bijna dagelijks hoorden de ge vangenen in concentratiekamp Neuengamme het kamporkest dit zo gehate lied spelen. Als ze 's och tends vertrokken om te werken in de buitencommando's, en 's avonds meer dood dan levend te rugkeerden. Als 'welkomstlied' bij de aankomst van nieuwe gevange nen. En als ze moesten toekijken hoe medegevangenen werden op gehangen. „Het was voortdurend te ho ren", zegt Letterie. „Het is voor oud-gevangenen, maar ook voor hun nabestaanden, pijnlijk om het lied te horen." Rieu speelt Alte Kameraden al jaren tijdens zijn be faamde concerten. En elke keer gaan de bezoe kers er op los. En daar ging het hem om tijdens dat VNG-congresHij ver telde dat muziek werkt als een 'knuffelhormoon'. „Mensen gaan tijdens een concert van elkaar houden. Dat is zo leuk om te zien." Goed idee dus ook voor ge meenteraden om zo vergaderin gen te beginnen. Met welk lied „Alte Kameraden", zegt Rieu, waarna hij het vrolijke deuntje in zet. De mars uit 1889, gecompo neerd door soldaat Carl Teike, gaat over kameraadschap in het leger en de gezamenlijke strijd. Een goed idee, vond ook GroenLinks- fractievoorzitter Karin Rienstra in de gemeente Huizen. Zij vroeg het college gehoor te geven aan deze 'belangrijke tip voor sfeer en suc ces'. Het college heeft dat inmid dels afgewimpeld. „Heel verstan dig, want het is zeer ongepast om dit lied te zingen", zegt Letterie. Oud-SS'ers noemen elkaar Alte Kameraden. De tekst rept over Alte Kameraden is bedoeld als mooie muziek. Het is nooit bedoeld om mensen te kwetsen 'Ruhm und Ehr' (roem en eer), wat terugkwam in de leus van de SS en ook tegenwoordig gescan deerd wordt door neonazi's. Lette rie: „In Duitsland weet iedereen dat Alte Kameraden verwijst naar de harde kern van de nazi's. Daar wordt dit lied ook niet gebruikt." Rieu was niet op de hoogte van deze zwarte geschiedenis van het lied. Hij heeft er begrip voor dat het sommigen tegen de borst stuit. „Maar het is allerminst een reden om het nu nooit meer te spelen", zegt zijn zoon en manager Pierre Rieu. „Dan kun je heel veel mu ziek bekritiseren en kunnen we ook het Duitse volkslied nooit meer spelen. Als iemand begripvol is naar Holocaust-overlevenden zijn wij dat, gezien onze eigen fa miliegeschiedenis." De joodse familie van de vrouw van André Rieu moest in de oorlog onderduiken en zijn schoonmoe der was een verzetsheld. Rieu gaat dan ook uit van de oorspronkelijke context van het lied. „De compo nist heeft het nooit bedoeld als nazi-lied. Als we het Horst Wes- sel-lied van de SS spelen, zou ik zeggen: denk eens na. Maar Alte Kameraden is bedoeld als mooie muziek. Het is nooit bedoeld om mensen te kwetsen." Overigens gaat niet alleen Rieu voorbij aan de donkere kant van dit lied. Zelfs de Marinierskapel en de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht spelen het soms. De fensie zegt niet op de hoogte te zijn geweest dat Alte Kameraden in de oorlog op deze wijze werd j gebruikt. De Luchtmacht- z ikp) kapel speelt het al jaren niet. „Wij maken onder scheid tussen muziekstukken die gemaakt zijn vóór de Tweede Wereldoorlog en die gemaakt zijn om het nazisme te ver heerlijken", zegt een woord voerder. Alte Kameraden valt onder dat eerste en wordt internationaal gespeeld. „We zien dat er in de afgelopen zes weken 13 procent minder last minutes voor de zomervakantie geboekt zijn dan afgelopen jaar, terwijl onze omzet over de hele linie is toegenomen", aldus Thijs Keukenmeester van VakantieDis counter. „Het mooie weer van de afgelopen tijd zal daarbij onge twijfeld van grote invloed zijn ge weest. Mensen hoeven dan niet zo nodig weg of wachten het weer af." Zuid-Nederland heeft sinds deze week al vakantie. De ko mende twee weken volgen het midden en het noorden van het land. Ook dan valt er nog volop te genieten van de zomer in eigen land, want aan het lekkere weer komt maar geen einde. Deze maand blijven de temperaturen en het aantal zonuren hoog. NBTC Holland Marketing ziet in de cijfers ook meer vakanties in Nederland. De organisatie meldt dat 4,5 miljoen Nederlanders een lange of korte vakantie in eigen land houden. Dat is 2 procent meer dan vorig jaar. Het aantal buitenlandse gasten stijgt tot 4,1 miljoen, een groei van 6 procent. donderdag 12 juli 2018 GO wegkijken' Staan we niet al voor joker? Drugs worden via de post ver stuurd, afval van xtc-labs straf feloos gedumpt in de natuur. -minister Ferd Grapperhaus De burger merkt ook heel veel niet van die ondermijnende cri minaliteit. Hoe gevaarlijk is die dan? U pakt wietteelt aan, maar ver koop wordt nog steeds ge doogd. Dan blijft u toch dweilen met de kraan open? Tot die tijd moet u drugscrimine len bestrijden en de verkoop van hennep gedogen. Toch blijft ons land met een be trouwbaar stroomnet, goede wegen, luchthavens en hoge welvaart een prettig klimaat voor de georganiseerde mis daad. AMSTERDAM Koning Willem- Alexander wil graag zonnepa nelen op het dak van zijn toe komstige woonpaleis Huis ten Bosch, maar stuit op de wet. Die staat geen wijzigingen toe aan het uiterlijk van rijksmonu menten. Maar hij heeft de strijd niet opgegeven, zo vertelde hij in Amsterdam. Als het aan André Rieu ligt, zin gen gemeenteraadsleden bij elke vergadering uit volle borst het Duitse strijdlied 'Alte Kame raden'. Zeer pijnlijk en ongepast, zeggen critici, omdat het ook werd gebruikt als executielied in concentratiekampen. Tonny van der Mee Maastricht - Pierre Rieu, Andre's zoon en manager Kijk op de site bij /video Fragmenten uit het interview met Rieu. Het mooie weer zorgt ervoor dat meer mensen vakantie in Nederland vieren. Reisbureau VakantieDiscounter turft fors minder last minutes dan vorig jaar. Ton Voermans Den Haag S Nederlanders zoeken de zon dicht bij huis. foto robin utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5