Breeuwen en zagen als een echte scheepstimmerman 9 CHECK DIT! Stichting Oostkapelle Cultureel nodigt voor haar tweede concert in de zomerserie het Four Aces Guitar Quartet uit. Bestuurslid Henny Verkerke (76) deelt haar enthousiasme over de optredens in de Dorpskerk. Wonen in Oostkapelle „In 2001 zijn mijn man en ik verhuisd van de Hoeksche Waard naar Oostka pelle. Vrienden van ons wonen hier en wij bleven weieens logeren. De Hoeksche Waard werd steeds druk ker en de Zeeuwse rust beviel ons wel. Het enige nadeel is dat we wat verder van onze drie dochters wo nen, maar we hebben nooit spijt ge had van onze verhuizing. Het is hier erg fijn wonen. Oostkapelle is een rustig dorp. We hebben een mooi bos achter ons en in het grote bos aan de duinen, waar je door kunt lopen naar het strand, staan mooie narcis sen. We hebben een strandhuisje en doen regelmatig een rondje Walche ren op de fiets. Dan houden we rust op de dijk in Westkapelle en kijken we op een bankje naar het water." Zomeravondconcerten „Je verhuist naar een totaal nieuwe omgeving en wil toch contacten leg gen. Ik hoorde van Stichting Oostka pelle Cultureel en heb mezelf aange meld. De stichting bestaat sinds 2000, maar de concerten in de Dorps kerk worden al 38 jaar gehouden. Dat begon met een dienst op woensdag avond gevolgd door een optreden van musici uit de buurt, maar al snel werd de muziek steeds belangrijker. We organiseren de zomeravondcon certen met vijf vrijwilligers. De op tredens duren een uurtje, dat is lang genoeg. We richten ons op muziek liefhebbers uit de regio, maar ook op vakantiegangers. In het begin schre ven we zelf musici aan met de vraag of ze wilden optreden, maar inmid dels kunnen we kiezen uit een lijst met artiesten die zichzelf aanmelden. Zij hebben van ons gehoord via an dere artiesten of de website." Volle kerk „De toegang van de concerten is gra tis, want we willen het graag laag drempelig houden. We hebben het geluk dat we aanmeldingen krijgen van professionele musici. Zij zijn al tijd enthousiast over de locatie en po sitief over de akoestiek. Meestal krij gen we rond de honderd bezoekers, De toegang van de concerten is gratis, want we willen het graag laagdrempelig houden maar de kerk zat al een paar keer he lemaal vol, dan is er 150 man. Drie jaar geleden moesten we zelfs men sen terugsturen, omdat er niemand meer bij kon. Dat was tijdens een op treden van Grupo del Sur. Ik zag ze in de Zeeuwse Concertzaal en was er helemaal weg van. Gelukkig wilden ze ook bij ons komen." Four Aces Guitar Quartet „We kijken erg uit naar het optreden van Four Aces Guitar Quartet. De Russische pianiste Natalia Pavlova, die op Walcheren woont, tipte ons dit Belgische kwartet. De jongeman nen, die elkaar leerden kennen op het conservatorium in Antwerpen, had den het erg druk en konden enkel op woensdag 18 juli optreden. Gelukkig wilden ze dat doen. Maandag zitten ze nog in Italië, dus hopelijk zijn ze hier op tijd. Ze omschrijven zichzelf zo: 'Uit de Vlaamse klei getrokken, in maatpak gestoken en nu van wereld formaat.' Ze brengen een combinatie van klassieke muziek, jazz en pop. We zijn heel benieuwd, voor ons is het ook altijd een verrassing." Piano en tekenen „Ik wandel, zwem, fiets en speel bad minton bij sportvereniging D.O.K. in Oostkapelle. Daarnaast hebben we thuis een piano waar ik af en toe op speel. Heel eenvoudige stukjes hoor en steeds dezelfde. Ik ben op mijn achtste begonnen met pianoles. Toen zetten ze een luciferdoosje op mijn polsen dat er niet af mocht vallen tij dens het spelen... Af en toe zit ik nog eens achter de piano, vooral in de winter. Wanneer ik aan het stuntelen ben, heb ik extra veel bewondering voor professionele muzikanten. Wat ik ook graag doe, is tekenen. Ik heb twintig jaar tekenles gegeven. Als kind tekende ik altijd Donald Duck na, nu trek ik de omtrek van foto's van mijn kleinkinderen over en vul ik ze in met kleurpotloden." De Babbelaar „Ik hoorde laatst in een interview met Jan Jaap van der Wal dat het in België blijkbaar de gewoonte is dat artiesten een warme maaltijd krijgen als ze ergens optreden. Het Four Aces Guitar Quartet vroeg er inderdaad ook om. Natuurlijk gaan wij daarvoor zorgen. We sturen ze naar café-res taurant De Babbelaar, dat recht te genover de kerk zit. Na afloop van een optreden gaan we daar ook altijd een glaasje drinken met de artiesten. Erg gezellig is dat." Vanaf 5 jaar donderdag 12 juli 2018 GO De Zeeuwse rust bevalt ons wel Gertie De Boey Henny Verkerke: „Het is hier erg fijn wonen." foto johan van der heijden —Henny Verkerke Zomeravondconcert met Four Aces Guitar Quartet: woensdag, Dorpskerk Oostkapelle, aanvang 20.00 uur. Naam activiteit diploma leerling scheepstimmer man behalen Wie: bezoekers mu seum Genre: workshop Leeftijd: Waar: museumhaven Zie- rikzee Wanneer: dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 16.30 uur Voor de mast- zaag moet je met zijn tweeën zijn en ook om te breeuwen, maar muse- umvrijwilliger Bob Kor- kers is niet te beroerd om een handje mee te helpen. En bij het pen nen maken moet je op passen dat je niet op je vingers slaat. Misschien hadden de echte scheepstimmerlieden wel altijd blauwe vin gers. Of toch niet, want zelfs de zesjarige Leo uit Duitsland weet be hendig met de grote houten hamer van een vierkante houten pen een mooie ronde pen te slaan. Hoe hij dat doet? Dat is eigenlijk alleen maar te ervaren. Leo heeft zijn diploma leer ling scheepstimmerman al op zak, want hij heeft de proeve van be kwaamheid afgelegd in de loods van de muse umhaven in Zierikzee. En dat betekent dat hij boomstammen kan zagen met een mast- zaag, een schip water dicht kan maken door henneptouw tussen de Leo demonstreert hoe je een houten pen rond maakt. FOTO VALESKA NASTALY spanten te slaan (breeuwen), zelf pen nen kan maken om de huidplanken op de spanten van de romp van het schip vast te zetten, gaten kan boren met een 'avegaar' en met timmermanspreci- sie spijkers kan slaan. Het is een hele rij be proevingen, maar een schip maken is dan ook niet niks. Doe je liever wat lichter werk, dan kun je in de museumha ven ook een mooie te kening maken met zaagsel. Maar hoe dat gaat, is weer een ander verhaal. In het museum, in een oude scheeps- loods, worden door vrij willigers schepen ge restaureerd. Bezoekers kunnen zien hoe het oude ambacht in zijn werk gaat. En wie zin heeft, kan ook nog een boottochtje maken met schippers Jan Visscher en Leo Noordijk. —Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52