Muziek: van pop tot klassiek 4 Thijs van Leer Hij zag een braakliggend terrein in de rockmuziek en keek of hij daar iets in kon betekenen. Dat pakte goed uit. Enorm goed. De 70-jarige Thijs van Leer, fluitist, toetsenist en zanger, boekte wereldsuccessen. Zaterdag treedt hij op in de Grote Kerk in Groede, samen met Focus- gitarist Menno Gootjes. Jonge topmusici treden op in Johanneskerk Domburg mI Jusfin Timberlake in Sportpaleis hijs van Leer is de bescheidenheid zelve. Wanneer hij spreekt over het ge- plande optreden in Groede is het al snel duidelijk dat het groots wordt, maar zelf zal hij dat niet snel toegeven. „We geven een concertvertelling, zo kun je het het beste omschrijven", legt hij uit. „Het publiek krijgt een kijkje in mijn le ven. Hoe ik begonnen ben met mu ziek spelen, welke leraren ik gehad heb, welke invloeden... En natuurlijk over onze successen en wereldsuc cessen." Van Leer vertelt dat hij te verlegen was om jazz en klassieke muziek te spelen. „Er waren veel te veel andere muzikanten die erg goed waren. Ik wilde niet in hun schaduw staan en durfde niet met hen te con curreren." In de rockmuziek zag hij echter een braakliggend terrein. „'Kan ik daar niet iets in betekenen?', vroeg ik me af. Dat bleek wel..." In 1968 richtte hij de Nederlandse progressieve-rock- band Focus op en in 1970 bracht de band zijn eerste album uit. Er ver schenen hierna meerdere platen en de band werd bekend om zijn instru mentale muziek: een combinatie van klassiek, rock en jazz. De nummers 'Sylvia', 'Hocus Pocus' en 'House of the King' werden monsterhits. „Na tuurlijk had ik dat nooit kunnen be denken van tevoren. Het was meer dan overweldigend, maar gek genoeg heb ik me altijd staande weten te houden. Ik heb het als organisch en bijna als vanzelfsprekend beschouwd en ben tamelijk bescheiden gebleven. Ik denk dat dat geholpen heeft." Van Leer boekte niet alleen succes met Focus. Hij bracht als fluitist ook vier soloalbums uit onder de naam Introspection, waarop ook eigen composities staan. „Tijdens het op treden in Groede komen dus niet al leen Focus-nummers aan de orde, maar ook nummers van Introspec tion. Het is een samensmelting van al mijn werk. Ik zit achter de piano en Het is ongelofelijk leuk om dit samen met Menno Gootjes te doen speel fluit. Soms ook tegelijk, met de ene hand piano en met de andere fluit. Menno Gootjes speelt gitaar. Bij Focus speelde hij altijd elektrisch, nu uitsluitend akoestisch. Hij doet dat op een wonderbaarlijke manier. Het is ongelofelijk leuk om dit samen te doen." Van Leer benadrukt meerdere ke ren dat hij ontzettend veel zin heeft in het optreden in Zeeland, ondanks dat hij al veel bijzondere momenten heeft meegemaakt in zijn carrière. De dag dat hij in 2008 benoemd werd tot 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Klassiek Pop donderdag 12 juli 2018 Zo lang mensen mij willen horen, Gertie De Boey Thijs van Leer Komende week is weer van alles te doen in Zeeland en omstreken. Een greep uit het aanbod: een klassiek concert in Domburg, Justin Timberlake in Antwerpen, een Franse toporganist in Hulst en een muzikale dag met allerlei activiteiten in Brouwershaven. Zeeland is een provincie die veel muzikale talenten levert, maar ook een regio waar heel wat jonge talenten optreden. Het Scaldis Festival is daar een voorbeeld van en MuziekPo- dium Zeeland presenteert ook regelmatig jonge topmusici. Het trio dat zondag in Domburg optreedt, in de reeks Klassiek in Veerse kerkjes, bestaat uit musici die reeds op jonge leef tijd de podia veroverden: pia nist Ben Kim, violist Niek Baar en celliste Ella van Poucke (foto). Alle drie wonnen ze prij zen tijdens internationale con coursen. Alle drie speelden zij vóór ze twintig waren solocon certen met gerenommeerde orkesten. Baar won het Prinses Christina Concours en het Oscar Back Concours. Hij werkt al geruime tijd samen met de Amerikaanse pianist Ben Kim. Ella van Poucke speelde al op haar tiende in het Amsterdamse Concertgebouw. Zij won vorig jaar de Grachten- festival-prijs en is verantwoor delijk voor het programma van het Grachtenfestival 2018 in augustus. Drie enthousiaste kamermuziekmusici die in Domburg een afwisselend pro gramma vertolken: solowerken van Kapustin, Schumann, En- glund en Crumb; sonates voor duo van Schumann en als af sluiter het eerste Pianotrio van Schumann. Zondag 15 juli, Johanneskerk Domburg, 15.30 uur. Toen Justin Timberlake aankon digde zijn The Man Of The Woods Tour naar Europa te brengen, werd dat in België met veel gejuich ont vangen. In een mum van tijd waren de tickets voor zijn twee concerten in Antwerpen uitverkocht. Met de tournee stelt de Amerikaans singer- songwriter zijn vierde studioalbum Man Of The l/l/oocfs voor. Dinsdag 17 en en woensdag 18 juli, Sportpaleis Antwerpen, 18.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47