a merci 'i 3 Prestatie voetbalelftal doet verschillen en taaidiscussie vergeten GAZET VAN ANTWERPEN "DeMongen. buvels GEREDDE JONGENS EERSTE BEELDEN u '1 IV V Y ■£- "1F Een dag na de uitschakeling van de Rode Duivels op het WK likken ze in Brussel hun wonden. En discussiëren ze over de vraag: heeft dit prachtige Belgische elftal de inwoners van het land werkelijk dichter bij elkaar gebracht? oensdagochtend, Brussel. De Rode Duivels zijn nog geen twaalf uur uit geschakeld op het WK, maar de zwart-geel-rode vlag getjes aan de gevel van Brasserie La Colonne aan de Ligniestraat begin nen nu al van kleur te verschieten. Weldra zullen ze worden wegge haald. Dan krijgt de wonderéquipe, die heel België liet dromen van we reldheerschappij, een mooi plekje in de eregalerij van voetbalteams die overladen met complimenten maar zonder prijs een toernooi verlieten. „Of we ooit wereldkampioen wor den? Ik weet het niet", zegt winkelier ]ean-Charles. Op zijn toonbank lig gen de ochtendkranten, waar de te leurstelling net zo hard van afdruipt als de fierheid. 'Triest maar trots', vat Het Laatste Nieuws het kernachtig sa men. Ils ont brisé notre rêve (Ze heb ben onze droom gebroken), treurt het Waalse Dernière Heure. Nationaal trauma Net niet. Wij waren de besten. Het zijn verzuchtingen waar Nederland altijd patent op leek te hebben. Maar België kan er de komende jaren - of worden het decennia? - een nationaal trauma tegenover zetten. VRT-sport- presentator Karl Vannieuwkerke meent in de internationale media zelfs gelezen te hebben dat dit België, met dribbelaar Eden Hazard en regis seur Kevin de Bruyne als briljante ar chitecten, de mooiste verliezer ooit op een WK zou zijn. Mooi verliezen doet pijn, maar brengt ook gevoelens van geluk teweeg, merkt Vannieuw kerke. „Dat je als kleine natie een ge neratie voetballers voortbrengt die zo'n kracht vormt, dat je kunt con curreren met een land met 200 mil joen inwoners als Brazilië. Daarmee mag je als Belg je handen kussen." Knuffelbeertjes Dat doen de Belgen dan ook. De kranten behandelen hun spelers alsof het knuffelbeertjes zijn, in de weten schap dat het misschien nooit meer mooier zal worden dan in de voorbije weken. Het Nieuwsblad pakte gister ochtend uit met 24 persoonlijke be dankjes, voor alle spelers én voor bondscoach Roberto Martinez. Spits Romelu Lukaku wordt gepre zen om zijn onbaatzuchtigheid voor de goal, derde keeper Koen Casteels omdat hij zo braaf zonder te moppe ren op de bank heeft gezeten. Thor- gan Hazard krijgt lof omdat hij er voor gezorgd heeft dat zijn begaaf dere broer Eden zich het hele toer nooi zo kiplekker voelde. Het heeft wat aandoenlijks, wat kneuterigs en in zekere zin ook wat on-Belgisch. Waar is het land geble ven dat toch vooral bekend staat om zijn verschillen, om verdeeldheid, om taaidiscussies? Voor even lijkt dat België verdwenen. Hoofdredacteur Liesbeth van Impe van Het Nieuws blad schrijft in een column over 'po sitief nationalisme': samen juichen, samen huilen, samen dansen. Als Belg, als Vlaming, als Marokkaan. 'We deden het allemaal samen', con cludeert ze opgetogen. Het zijn woorden die Jeanne, zo zullen we haar maar noemen, want haar echte naam durft ze niet te geven, als muziek in de oren klinken. Deze 60-jarige dame, perfect tweetalig, woont in het problema tische Brusselse stadsdeel Molen beek. Als België speelt, is Jeanne steevast te vinden in Bras serie du Pare aan de Joseph Baeck- laan, waar kastelein Jo Jo de bier tjes tapt en iedereen elkaar kent. „Kijk om je heen", zei ze dinsdag avond met lichte trots. „Hier zitten Marokkanen, echte Brusselaars, Franstaligen, Vlamingen. En we juichen allemaal voor België. Dat is toch prachtig?" Smeltkroes Het mooie van deze Rode Dui vels: iedere Belg kan wel een spe ler vinden om zich mee te identi ficeren. Het is een smeltkroes van culturen, net als Brussel, net als het België van de 2tste eeuw. 1 Zo supporterden ze in thee huis Manal, naast Brasserie du Pare, in de poulefase van het WK hartstochtelijk voor Marokko. Maar dinsdagavond keken tientallen Bel gische Marokkanen er geconcen treerd naar de verrichtingen van Marouane Fellaini en Nacer Chadli, spelers met dezelfde roots als zij. Ook de eigenaar van de Marok kaanse shoarmazaak om de hoek stond kort voor de aftrap met zweet in zijn handen. „Ik ben voor België, natuurlijk!" Zo bezien kan het WK-succes van de voetballers misschien wel posi tief zaadje planten. Als het nationale team een eenheid kan zijn - want dat dat zo is, daarover is iedereen die je spreekt het roerend eens - dan moet de Belgische samenle ving er toch ook wat van kunnen leren? Louis, eigenaar van homobar La Baroque in het Brusselse centrum, gelooft er wel in. De wedstrijd te gen Frankrijk dinsdag was nota bene zijn eerste pot voetbal ooit. „Ik heb nog nooit zoveel vlaggen gezien hier. Het is goed voor de eenheid in het land. Dit werkt beter dan welke nationale feestdag ook." Voorbij Anderen zijn sceptischer. Bloemen verkoper Carlo, zelf van Siciliaanse komaf, merkt niets van een positief effect op de integratie in zijn stad. „Gisteren juichten de mensen mis schien samen voor de Rode Duivels, maar vandaag zie je er niets meer van terug. Uiteindelijk gaat het om res pectvol met elkaar samenleven. Dat mis ik bij veel stadgenoten." Ook de net gepensioneerde Molen beker Eduardo, hij is dan weer een geboren Uruguayaan, denkt er het zijne van. „België was voor een dag één", zegt hij, „maar nu is het ook meteen weer voorbij. Dit is een ge compliceerd land. En dat zal het ook blijven." Eduardo heeft onge twijfeld gelijk. Maar België, dat gekke land vol contrasten en con flicten, heeft er hoe dan ook een fonkelende collectieve herinnering bij: die van een voetbalteam dat miljoenen harten veroverde, een natie voor even liet dromen. Daar mogen de Belgen best even op teren. Waarschijnlijk zullen ze wel moeten. donderdag 12 juli 2018 GO t i v ar De uit de grot ge redde Thaise jon gens komen op krachten in het zie kenhuis in Chiang Rai. Naar omstandig heden gaat het goed met ze, zo getuigen de eerste beelden na hun bevrijding. De jongens verkeren al lemaal in een goede, fysieke gezondheid, zonder koorts of ernstige infecties. Slechts drie van hen hebben een lichte longontsteking. De jongens, tussen de elf en zestien jaar oud, zaten met hun coach sinds 23 juni vast in het grotten- complex Tham Luang. Zondag wer den de eerste vier jongens bevrijd, eer gisteren de laatste. Blijven de Belgen nu saamhorig? STADENRAND UW111 Oappere Duivels bijten hun tanden stuk op taaie Fransen Chris van Mersbergen Brussel w Meine finale, 'ncli grote generatie «Liever verliezen zoals de Belgen I dan winnen zoals 9 de Fransen» HAZARD Wky*6t «Dan maar brons» martinez De Belgische kranten schrij ven vol trots over de prestatie van het Belgisch elftal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3