Bezwaren natuurplan van tafel SALE "SS* 3 Welke gast spekt de fooienpot het meest? Daarover is onder horecapersoneel weinig discussie: de Duitser. hankelijk van hoe het bevalt. Ja, het is echt een beloning voor goede ser vice." Eensgezind Het echtpaar staat model voor de gulle gast: de Duitser, zeggen hore- camensen eensgezind. Koen Tesse- laar, eigenaar van het Sint Jacobs- café: „De Duitsers! Daar krijg je toch wel tips van rond de 20 pro cent van. Daarna komen de Neder landers. Amerikanen zien we niet veel, maar die tippen meestal zo'n 10 procent." Eén keer staat hem nog goed bij: „Ik kreeg vijftig procent fooi bovenop de rekening voor een paar kopjes en gebak. Omdat ze het hier uit-ste-kend vonden. Dat was echt een uitzondering." En wat voor nationaliteit? „Duitsers. Jaaa, Duitsers, natuurlijk." Op het terras bij Maartje Kaste lein van Brasserie BLVD komen niet alleen veel Duitsers, Belgen en Nederlanders, ook de Pool en de Tsjech rukken op. Ja, knikt Maartje, ook hier staan de Duitsers op num mer één met 5 tot 10 procent fooi. En dat is leuk, maar voor de fooi moet je het niet doen, benadrukt ze. „Ik vind het net zo leuk als ze een compliment geven en zeggen dat ze het erg naar hun zin hebben gehad." Neemt niet weg dat fooien belangrijk zijn - zeker als je als af wasser 4 euro per uur verdient. „Dan betekenen die fooien soms een verdubbeling van je salaris." Het Golden Tulip Hotel 1'Escaut in Terneuzen telt 28 kamers. Door deweeks heeft het hotel voorname lijk zakelijke klanten, in de week einden toeristen. „Alles is bezet nu", zegt receptioniste Ilze Kint. Voor fooien moet je niet bij de za kelijke clientèle zijn; toeristen daar entegen trekken graag de porte monnee als ze de service als prettig ervaren hebben. Kint: „Dat is bepa lend. Geef je veel uitleg over de om geving, evenementen en vervoer, dan krijg je sneller iets bij de chec- kout. En ze spreken het ook uit. In het restaurant zijn het vooral de Amerikanen die geven. Bij het uit- checken in het hotel de Duitse en dan de Belgische gasten." Dronken De taxichauffeur die tegen zijn auto geleund op klanten staat te wachten bij het station in Vlissin- gen, ziet het anders. Engelsman, Duitser, Fransman, Pool of Neder lander: hoeveel ze geven hangt af van hun portemonnee en hun hu meur. „Ik heb weieens 100 euro ge kregen op een rit van 15 euro. Van een Aziaat. En ook weieens een Aziaat die vijf cent terugwilde." Wat wél uitmaakt: of het een nachtrit is. „Want als ze dronken zijn, geven ze meer!" sen de 5 en ro procent fooi - maar al leen als je dat terecht vindt. Ralf: „Je merkt dat men dat in Nederland niet zo gewoon vindt. We hebben eens 105 euro gegeven op een reke ning van 99 omdat we zo tevreden waren. Die ober geloofde letterlijk zijn ogen niet en checkte even of het wel de bedoeling was." Alexandra: „We hebben ook meegemaakt dat we op een zater dagavond om half tien ergens wil den eten en te horen kregen dat de keuken gesloten was, terwijl die pas om 22.00 uur sloot. Er zaten vijf mensen op het terras en het duurde twintig minuten voor ze bij ons ta feltje kwamen. Dat was tij dens het theaterfestival Onderstroom. Ik kan me voorstellen dat ze het gehad hadden, maar zeg dan vrien delijk: we zijn zo moe, we sluiten eer der." Ralf: „Maar dat is echt een uitzonde ring. In Nederland is de bediening netjes, vriendelijk, open. Dan geef je graag iets extra's voor de goede ser vice. In een hotel ook, dan krijgt de poetsvrouw 10, 20 euro. Af- Alexandra Leiner en Ralf Keiler uit Frankenthal zit ten zichtbaar genietend in het zonnetje op het terras van het Sint Jacobscafé in Vlissingen. „Wij geven hier hetzelfde als we in Duitsland zouden geven", zegt Ralf. Dat betekent: bij een fijne taxirit, naar bo ven afronden. In de horeca tus- Voor één bezwaarmaker gaat die bescherming niet ver genoeg. Deze producent van loodvrije visge- wichten wilde dat in het beheers plan ook het gebruik van loden vis- gewichten door de sportvisserij aan banden zou worden gelegd. Vol gens de Raad van State is deze com merciële betrokkenheid onvol doende om hem als belangheb bende aan te merken. Waterschap Scheldestromen probeerde de afsluiting van het doorgaande fietspad in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, langs het dijktraject Baalhoek-Kruispolder- haven, te laten schrappen. In 2013 is De rust van jonge zeehonden verdient bescherming, vindt de Raad van State het traject al afgesloten, dus van 'bestaand gebruik' is volgens de Raad van State geen sprake. Boven dien is niet aangetoond dat broe dende bontbekplevieren en strand- plevieren geen last hebben van de fietsers. De Vereniging van Be roepsvissers maakte bezwaar tegen de beperkingen op het vangen van harder en zeebaars met vaste vistui gen binnen een afstand van 1200 meter van rustende zeehonden. Vooral voor jonge zeehonden is rust belangrijk. De Raad van State stelt mede daarom dat deze afstand redelijk is. Dat de zeeschepen ook voor verstoring zorgen, vindt ze geen argument om de beperking voor visserij uit het plan te halen. Over de bezwaren van Stichting Red onze polders, die zich inspant voor behoud van de Hedwigepol- der, doet de Raad van State geen uitspraak om zij zich onbevoegd verklaart hiervan kennis te nemen. Volgens de Raad van State hadden de beroepsgronden eerder inge bracht moeten worden. scotch soda Süpérdry. vingiimo RivERDALE bloomings donderdag 12 juli 2018 Duitser tipt het meest Ondine van de Vleuten Vlissingen De Raad van State heeft geen van de bezwaren tegen het Na- tura 2000 Beheerplan Deltawa teren gegrond verklaard. Het plan, dat tot 2022 van kracht is, bevat maatregelen om de natuur in het gebied te beschermen. Theo Giele Den Haag CfbMare O'Polo BEAUMONT. R.vièra Maison \/ANGUARD WOMEN MEN KIDS I LIVING bdmont.nl DOMBURG GOES RENESSE MIDDELBURG TERNEUZEN ZOUTELANDE ETTEN-LEUR KAMPERLAND SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31