De dames zoeken verkoeling Cliënt dupe van nijpend gebrek aan personeel SIRJANSLAND Lekker zomeren kun je in Zeeland. Maakt niet uit hoe hoog het kwik stijgt. Er is water zat om tussendoor even een duik te nemen en af te koelen. Dat dachten ook de dames van Dijkwater; het natuurgebied dat ligt tussen Sirjansland en Dreischor op Schouwen- Duiveland. De koeien die er grazen, weten inmiddels hoe ze de zomer aangenaam doorkomen. Al gaat een duik de dames wel te ver. Pootjebaden is goed genoeg. In ieder geval voor het grootste deel van de groep, In verpleegcentrum Buitenrust in Middelburg worden tijdelijk geen nieuwe cliënten aangenomen. De opnamestop is een uiterste maatre gel, zegt Finus Kuijs, lid van de Raad van Bestuur van Zorgstroom. „We doen dit om het zittende per soneel te ontlasten. Zij draaien al extra diensten. We moeten de pro blemen niet groter maken door nog meer cliënten toe te laten." Zeeuwen die thuiszorg ontvan gen, moeten de komende weken in sommige gevallen langer wachten op hulp. „Als iedereen om negen uur 's ochtends geholpen wil wor den, dan hebben we een probleem. Daarom gaan we met cliën ten in overleg over een an der zorgmoment", zegt Kuijs. „We krijgen daar heel positieve reacties op." Ook WVO Zorg en Zorgsaam Zeeuws-Vlaan- deren overleggen met cliënten over het tijd stip van de zorg. „Mensen die nor maal om acht uur ge holpen worden, kunnen bijvoor beeld nu pas om ne- gen uur zorg krijgen. We moeten schuiven. Als dat vaak gebeurt, is dat natuurlijk heel vervelend", zegt bestuurder Jan de Graaf van WVO Zorg. Woordvoerder Rémy de Bruyn van ZorgSaam: „We wij ken soms af van bestaande af spraken om ruimte te creëren. Dat kan betekenen dat cliën- P ten tijdelijk een douchebeurt minder krijgen. We kijken ook kritischer naar het aanne men van nieuwe cliënten. Als het kan, stellen we dat uit tot na de vakan tie." Tijdelijke krachten De problemen ontstaan doordat tijdens de school vakantie veel vaste medewerkers met vakantie gaan. „Vrouwen zijn oververtegenwoordigd in de zorg. Een groot deel van hen heeft kinde- We moeten ons veel meer inspannen om mensen te vinden dan vorige jaren ren en wil in de schoolvakantie vrij. En tegelijkertijd blijven de cliënten dezelfde zorg vragen", legt De Graaf van WVO Zorg uit. De ouderenzorgorganisaties heb ben grote moeite om tijdelijke krachten te vinden. De Graaf: „We doen een beroep op studenten van de zorgopleidingen, op uitzend krachten en op ZZP'ers, maar an dere organisaties doen dat ook. We moeten ons veel meer inspannen om mensen te vinden dan vorige jaren." De ouderenzorgorganisaties spreiden de vakanties van mede werkers zo veel mogelijk en vragen vaste krachten om in hun werkwe ken extra uren te draaien. Zorg Saam Zeeuws-Vlaanderen vraagt oud-medewerkers die al met (ver vroegd) pensioen gegaan zijn of ze tijdelijk weer aan het werk willen. De Graaf voorziet dat de proble men, ook na de zomervakantie, al leen maar groter worden. „Het te kort aan personeel groeit en het aantal cliënten wordt groter. We gaan naar een moeilijke tijd toe." It donderdag 12 juli 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO ERNESTA VERBURG Ouderenzorg zucht onder tekort Zeeuwse ouderenzorgorganisa ties moeten zich deze zomer in bochten wringen om hun cliën ten te helpen. Het tekort aan personeel was niet eerder zó nij pend. Cornelleke Blok Vlissingen Finus Kuijs. -Jan de Graaf, WVO Zorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29