Afkeer van toeristen O O lil 16 PSYCHOLOGELD Schandaal rond Russische brug breidt zich uit Agenten op Amsterdam CS kregen af gelopen weekend een gevonden por temonnee overhandigd met daarin bijna duizend euro. Een politiewoordvoerder plaatste vervolgens verrukt een berichtje op Facebook: 'Een heel eerlijke toerist gaf tijdens onze ochtenddienst een bij de tramhalte ge vonden portemonnee aan de collega's in het Centraal Station af. Hij zei erbij dat 'er wel héél veel geld in zat.' Ik weet niet of de schrij ver van het bericht dit vermeldenswaardig nieuws vond, omdat er niet dagelijks zulke goedgevoelde portemonnees worden terug gebracht. Of dat hij ervan opkeek dat het een toerist was die 'heel eerlijk' bleek te zijn. Ik wil het even hebben over die groeiende afkeer van toeristen. Ik begrijp het wel, hoor. Toen ik een paar jaar geleden in Venetië was, werd alle romantiek om zeep geholpen door al die andere vakantiegangers. Het was nog knap lastig om een selfie te maken die niet leek op een groepsfoto op een Italiaanse bruiloft. En wanneer ik een dagje naar Am sterdam ga, baal ik er ook van als er net een groep Engelsen is neergestreken op het terras waar ik ook graag een wijntje had willen Heel fijn dat Jan met de pet tegenwoordig een vliegreis naar Barcelona kan betalen. Maar daar door wordt het op som mige plekken wel erg druk. Gevolg: lange fi les, rommel op straat, herrie, dronkenlappen in de goot, milieuver vuiling en een over schot aan souvenirwin kels. Dat verstoort de idylle voor andere va kantiegangers. En anders wel voor de oor spronkelijke bewoners die dagelijks moeten dealen met die overlast. Terwijl woonruimte steeds schaarser wordt, omdat een apparte ment veel meer oplevert als Airbnb voor toe risten. Niet gek dat 'toerist' een vies woord is geworden. Bijna 12 miljoen Nederlanders gaan deze zo mer met vakantie. En als we zelf met onze rolkoffer door Florence lopen, dan hopen we ook dat andere mensen een beetje aardig te gen ons doen. Ook is het fijn als iemand de weg wijst, als we na een sambucaatje te veel - het is tenslotte vakantie - ons hotel niet meer terug kunnen vinden. Chagrijn is geen remedie tegen massatoerisme. Zelf het goede voorbeeld geven wel. Ga, als je geen school gaande kinderen hebt, liever buiten de zo mervakantie. En kies eens Bulgarije als va kantiebestemming in plaats van Spanje of Ita lië. Het kan langs de Zwarte Zeekust begin november nog tegen de 20 graden zijn. En oh ja, wees een beetje verdraagzaam ten opzichte van de ander. Toerist of niet. Want het kan zomaar de eerlijke vinder zijn van jouw goedgevulde portemonnee. drinken. Chagrijn is geen reme die tegen massa toerisme Sif Holdings Heineken Aperam Arcelor Mittal De Nijmeegse directeur van Ener pac is inmiddels vanwege de kwestie weggestuurd. Ook hij is als verdachte aangemerkt. Dit blijkt uit onderzoek van De Gelderlander. Enerpac, een bedrijf met 120 medewerkers in Hengelo, leverde de liftmachines, zoge noemde strand jacks, waarmee de brug op zijn plaats is gezet. Daar mee overtrad het bedrijf de wet, omdat de Europese Unie strenge sancties heeft tegen Rusland en dan met name de Krim. Saillant detail is dat Enerpac onderdeel is van de Amerikaanse multinational Actuant. Ook de Amerikanen heb ben de Russen sancties opgelegd. De bouw van de brug van Rus land naar de Krim is omstreden. De Russen annexeerden de Krim in 2014, tot woede van Oekraïne en het Westen. Als straf legden de Europese Unie en de Verenigde Staten strenge sancties op voor het i De Nederlandse bedrijven hebben miljoenen verdiend, maar die winst mogen ze niet houden gebied. Meewerken aan de brug mag absoluut niet. De brug is be doeld om vanuit Rusland de greep op het schiereiland te verstevigen en wordt gezien als een prestige project van de Russische president Poetin. In een verklaring richting De Gelderlander schrijft Actuant dat het bedrijf zichzelf gemeld heeft bij justitie in Nederland. Het be drijf stelt dat ze de apparatuur heeft geleverd aan een Russisch bedrijf, maar dat zij niet wist dat de geleverde materialen gebruikt gebruikt zouden worden voor de Krimbrug. Bronnen van de krant stellen dat het bedrijf in Hengelo wel degelijk vermoedde dat de liftmachines bedoeld waren voor de Krimbrug. Om zichzelf in te dekken zou het bedrijf een clausule in het leve ringscontract hebben gezet, waarin stond dat de apparatuur niet ingezet mocht worden op de Krim. Na een intern onderzoek heeft Actuant de directeur van het be drijf in Nederland, een man uit Nijmegen, op nonactief gezet. De man heeft laten weten dat hij geen commentaar wil geven. De Gelderlander doet al langere tijd onderzoek naar Nederlandse bedrijven die geholpen hebben donderdag 12 juli 2018 Maar ja, voor je weet ben je er zelf één. Reageren? economie@ad.nl m De funderings specialist wil Fred van Beers benoemen tot nieuwe be stuursvoorzitter. m De brouwer haalde als één van de weinige bedrijven wel een bescheiden plusje in de AEX. w In de MidKap sloot de roest- vrijstaalmaker de rij. m Het staalconcern zal een van de grootste slacht offers van een wereldhandels oorlog zijn. Het schandaal rond de bouw van de Krimbrug breidt zich uit. Het bedrijf Enerpac Heavylifting uit Hengelo heeft voor miljoenen euro's materiaal geleverd aan de Russen. Justitie onderzoekt het bedrijf uit Hengelo. Joris Gerritsen Niek Opten Hengelo/Nijmegen OM onderzoekt overtreding Krim-sancties a> E o c Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij ana lyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16