Vrouwen in wereldsteden H. EUWS 11 MIXI Sociale activiste Dwars rolmodel Crimefighter #metoo 'Aviodrome-crash': 2 slachtoffers AANHETROER Femke Halsema mag dan de eerste vrouwelijke burgemeester worden van onze hoofdstad, zij is zeker geen uitzondering. Waar vallen haar voorgangsters in andere wereldsteden mee op? Barcelona Tokyo Mexico Stad Keulen De crash met de historische Convair in Zuid-Afrika heeft een tweede leven geëist. Het gaat om een Zuid-Afrikaan die aanwezig was in het gebouw waartegen het vliegtuig crashte. Dat laat Peter Mashaba van de South African Civil Avi- ation Authority (SAACAA) we ten. Deze dienst onderzoekt het ongeluk. Volgens Zuid-Afrikaanse me dia zijn er nog eens tien ge wonden gevallen in dat ge bouw. Drie Nederlandse mede werkers van het luchtvaartmu seum Aviodrome die in het toestel zaten, raakten door de crash lichtgewond. Een inzit tende, een Zuid-Afrikaanse technicus, kwam om het leven, zo stelt Aviodrome. „Nog eens twee inzittenden liggen in kri tieke toestand in het zieken huis", vertelt de woordvoerder. De drie Nederlanders zijn in middels uit het ziekenhuis. Over het aantal inzittenden van het toestel bestond lange tijd twijfel. Volgens Aviodrome is nu definitief vastgesteld dat het om negentien inzittenden gaat. Het historische vliegtuig crashte vlak na het opstijgen. Kort voor de klap kwam er rook uit een van de motoren. Collectief respect, erkenning en herdenking helpen bij opbouw van betere toekomst Springkussen valt om: zes kinderen gewond In Emmen is een opgeblazen springkussen omgevallen. Daardoor zijn zeker zes kinde ren gewond geraakt. Vijf van hen werden naar een zieken huis gebracht, de zesde werd ter plekke behandeld. Het is niet duidelijk waardoor het speelkussen omviel. Het springkussen stond bij een winkelcentrum. De brandweer heeft het gevaarte opgetild om te kijken of omstanders eron der waren beland, maar dat was niet het geval. Klacht tegen burgemeester Prins Jaime naarUNHCR 'Voetbalgrot' als attractie donderdag 12 juli 2018 GO In opvallend veel Europese hoofdsteden - Parijs, Madrid, Rome, Stockholm, Warschau, Praag, Boekarest, Sofia - staat momenteel een vrouw aan het roer. Ook wereldsteden als Tokyo, Sydney, Mexico City, Bagdad, Kaapstad en Havana gingen Amsterdam al voor. Ada Colau (44) werd in Spanje bekend als activiste in de Occupy-beweging tijdens de economische crisis. Ze vocht voor mensen die door hypotheekschulden uit hun huis werden gezet, richtte vier jaar geleden een progressieve politieke partij op en won prompt de lokale verkiezingen. Als burgemeester strijdt ze nu voor betaalbare woningen in de stad waar vastgoedprijzen worden opgedreven door in vesteerders en massatoe risme. Colau laat ook van zich horen in het Europese migratiedebat: vorige maand nodigde ze het ronddobberende reddings schip Aquarius uit om aan te meren in Barcelona. In de dis cussie over onafhankelijkheid van Catalonië pleit ze voor minder testosteron. Door poli tiek te 'feminiseren' - beter naar elkaar te luisteren - hoopt ze tot een oplossing te komen. In het conservatieve Japan zijn vrouwen aan de top zeldzaam, maar Yuriko Koike (65) brengt daar verandering in. Na de eerste vrouwelijke pre mierskandidaat werd ze in 2016 - nadat ze zich tegen de I De verkiezing van Claudia Sheinbaum tot burgemeester van de Mexicaanse hoofdstad was historisch, foto getty images wil van haar partij in kandidaat stelde - de eerste vrouwelijke burgemeester van Tokyo. Daar strijdt de voormalige tv-pre- sentatrice voor meer kinder dagverblijven, zodat het mak kelijker wordt voor vrouwen om te werken. Zelf woont Koike er in een piepklein mi lieuvriendelijk appartementje (30 vierkante meter). Als mi nister van Milieu liet ze zich ooit fotograferen in minirok om luchtige kleding op kan toor te promoten - en zo te besparen op de airconditio ning. Je moet het maar durven, bur gemeester worden van Mexi- co's hoofdstad. Tijdens de meest recente verkiezings campagne (1 juli waren verkie zingen voor zowel de burge meester als de president van het land) zijn meer dan 130 kandidaten vermoord, veelal door drugsbendes die een be vriende politicus in het zadel probeerden te helpen. Claudia Sheinbaum Pardo (56) bood kiezers die het geweld en de corruptie van de gevestigde macht beu zijn, een alternatief. Haar verkiezing wordt gezien als een historische overwin ning voor vrouwen in het land dat kampt met diepgewortelde genderongelijkheid en veel seksueel geweld. De Joodse Sheinbaum is van huis uit milieuwetenschapper en zat in het klimaatpanel van de Verenigde Naties. Politiek maakte ze carrière als milieu secretaris onder de vorige burgemeester Andres Manuel Lopez Obrador, die net is ver kozen tot nieuwe president van Mexico. „Dat ik eruit ziet als een magere wetenschap per betekent niet dat ik de misdaad niet keihard ga aan pakken", zei de kersverse bur gemeester strijdbaar tijdens haar verkiezingscampagne. „Want dat ga ik doen." Henriette Reker (61) lag in coma op de intensive care toen ze in 2015 werd verkozen tot burgemeester van Keulen. Op haar laatste campagnedag was ze in haar hals gestoken door een tegenstander van Duitslands ruimhartige asiel beleid. Reker was als gemeen teraadslid verantwoordelijk voor de integratie van vluchte lingen in Keulen. Ze zat amper twee maanden op haar stoel als burgemees ter toen op oudejaarsavond honderden vrouwen in de stad werden lastiggevallen door overwegend Arabische man nen. Reker kwam onder vuur te liggen door haar uitspraak dat vrouwen in het uitgaansle ven het beste een armlengte afstand kunnen houden van vreemde mannen. Later ver klaarde ze als geen ander te weten hoe de aangerande vrouwen zich voelden ('als meisje in Keulen was het vroe ger tijdens carnaval helaas normaal dat je in een handtas telijke situatie terechtkwam'). Maar haar prioriteit was zor gen dat Keulen weer veilig was. „Daar was niets van te rechtgekomen als ik was gaan zitten huilen en had verteld dat ik begreep hoe de slacht offers zich voelden." ZUID-AFRIKA EU-buitenlandchef Federica Mogherini bij de herdenking van de massamoord op 8000 moslims in Srebrenica EMMEN STRAATMUZIKANTEN Als een volleerde straatmuzikant helpt dit hondje zijn baas, die ergens op straat in Sint Petersburg aan wat inkomsten pro beert te komen. Ze vermaken met hun act voorbijgangers in de Russische stad, waar het tijdens het WK extra druk is. fotoap HUIZEN Justitie doet straf rechtelijk onder zoek naar voorma lig waarnemend burgemeester Fons Hertog van Huizen vanwege 'grens overschrijdend ge drag'. Zes vrouwen zouden een klacht hebben ingediend vanwege 'onge wenste omgangs vormen'. Eerder kwam hij in op spraak omdat hij thuis porno keek op een gemeentecom puter. ZOON IRENE Prins Jaime de Bourbon de Parme (zoon van prinses Irene) gaat werken voor VN-vluchtelin- genorganisatie UNHCR. Hij wordt senior adviseur op gebied van samen werking met de pri vate sector. MAESAI Het grottencom- plex waar een jeugdvoetbalteam ruim twee weken vastzat, wordt een museum. Gouver neur Narongsak Osottanakorn voor spelt dat het een 'nieuwe grote at tractie' voor Thai land wordt. De twaalf jongens en hun coach maken het goed. Ze heb ben geen koorts of ernstige infecties. Drie hebben long ontsteking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11