Nederlandse posterjihadist geëxecuteerd door IS zelf? 9 'We probeerden het met Max Verstappen en Formule I, maar Jorn wil naar FC Barcelona' Misja Nabben (47) en Jorn (11) Wanneer Jorn als rapper Ali C - trainingspak, petje achter stevoren - het toneel opstapt tijdens de schoolmusical, is Misja Nabben ontroerd. Dit is zijn zoon, die normaal zit vast geplakt aan de Playstation. „Een gevoel van trots overviel me. Opeens speelde hij een rol waarvan ik helemaal niet wist dat hij het in zich had." Die avond neemt Jorn afscheid van basisschool De Meent in het Limburgse dorp Leunen. „Ik had daar meer moeite mee dan hijzelf. Hij gaat toch een nieuwe levensfase in." Behalve luid applaus krijgt de aanstaande brugpieper ook iets anders van zijn ouders: een weekendje weg. Met die ge dachte speelden Misja en zijn vrouw Sharon al wat langer. Misja: „We hebben een goede vriend verloren aan kanker. Hij liet jonge kinderen na. We be seften: het leven kan zo voorbij zijn. Welke herinneringen wil len we achterlaten aan onze ei gen kinderen? Vaak zijn het toch de vakanties die je jaren la ter nog weet. Die herinnerin gen willen we nu zaaien." En het is opschieten geblazen, weet Misja. Voordat je het weet slaat de puberteit in en wil Jorn niet meer met zijn 'oudelui' op stap. Droogjes: „Dan gaat hij liever naar de Appelhof (feest- camping op Terschelling, red.)." Misja probeerde de keuze van Jorn nog een beetje te sturen, door af en toe de woorden 'For mule en 'Max Verstappen' te droppen. Maar nee, Jorn wil naar Barcelona. „Mooie stad en er speelt een goede club", vat de li-jarige jongen samen. Hij wil daar sowieso een wedstrijd van FC Barcelona meepikken. Shop pen is niet aan hem besteed. In tegenstelling tot zijn zus Mira (12), die nog eenzelfde reisje te goed heeft en vooral wil winke len. Misja: „Ze twijfelde nog even met welke ouder ze op pad wilde. Van mij krijgt ze meer. Ik kan haar charmes niet weer staan. Maar ze kiest waarschijn lijk toch voor mama. Met haar is het gezelliger winkelen." pen herfst naartoe. Moeder en dochter wilden samen het laatste jaar van de basisschool kleur geven. Binnenkort wacht een spectaculaire af sluiter: een reis door Azië, óók uitgekozen door Sophie. „Ik heb mijn duikdiploma en op Bali kun je heel mooi dui ken. Ik hoop veel maanvis sen en mantaroggen (een rog met een spanwijdte tot 7 meter, red.) te zien." Dit keer gaat heel het gezin mee. Moeder Suzanne wil iets speciaals doen. „Zo'n afsluiting van de ba sisschool is toch iets bijzonders. De eerste schooldag lijkt nog niet eens zo lang geleden. Ik zie haar nog met twee staartjes de klas van juf Rosanne in stappen. En van daag was alweer haar allerlaatste dag." Ook op school, Het Volle Leven in Den Haag, werd stilgestaan bij het nieuwe tijdperk. Groep 8 werd let- terlijk de school uitgegooid. Ook Sophie. Ze nam een aan loopje, belandde in de armen van twee gymdocenten die haar door de voordeur zwiep ten en landde lachend op een dikke mat. Moeder Suzanne filmde hoe haar dochter van het plein werd gejaagd door een paar melige juffen met bezems. „Tij dens de musical laatst zag ik an dere moeders huilen. Dat heb ik niet, maar ik besef wel: mijn kleine meisje wordt groot." Dat schrijft het Duitse blad Bild op basis van gesprekken met een Euro pese IS-strijder. Volgens het blad hielp Yilmaz ex-IS'ers ontsnappen naar Turkije en wilde hij er zelf ook vandoor. Hij werd er zo'n drie maanden geleden bij gelapt door een Duitse en een Oostenrijkse IS'er, aangehouden door de IS-vei- ligheidsdienst en geëxecuteerd. Salih Yilmaz haalde in 2013 de voor pagina's van Nederlandse kranten toen bleek dat hij als Nederlandse ex-militair naar Syrië was getrok ken voor de jihad. De Hagenaar diende in 2009 en 2010 in het Ne derlandse leger, zo bleek uit oude foto's waarin hij poseerde met dienstmaten. Daarvoor zat hij ook al in het Turkse leger. Eenmaal in Syrië werd hij een be kendheid. Hij vocht bij verschil lende strijdgroepen, gaf interviews aan internationale tv-zenders en was alom aanwezig op sociale me dia. Hij stelde naar Syrië te zijn ge komen om te sterven. Het plaatsen van foto's met katten behoorde tot zijn favorieten. Op chatsite ASK.fm hield hij on der de strijdnaam 'Israfil' vraag-en- antwoordsessies. Hij stelde dat hij vooral streed tegen de Syrische pre sident Assad en dat hij als instruc teur werkte omdat de meeste jiha disten niet militair waren getraind. Ook stelde hij dat Europa de aansla gen in Parijs vooral aan zichzelf te danken had, vanwege de bombar dementen op Syrië. Door die online sterrenstatus trok Yilmaz ook Nederlandse vrou wen aan. De Limburgse bekeer linge Aicha reisde speciaal voor een huwelijk met hem naar Syrië. Een maal daar bleken de twee geen ideale match. Het huwelijk duurde kort en Aicha keerde weer terug naar Nederland. Yilmaz sloot zich uiteindelijk aan bij IS. In de jaren daarna werd meerdere keren gemeld dat hij zou zijn omgekomen bij een bombar dement van de westerse coalitie. Volgens Bild was dat verhaal echter bedoeld om onder de radar te kun nen verdwijnen. Yilmaz werd, drie maanden geleden pas, geëxecu teerd door IS zelf, vertelde een IS- strijder aan het blad. De Nederlander zou vanwege meningsverschillen toestemming hebben gekregen als burger door het leven te gaan, maar plannen hebben gesmeed de oversteek naar Turkije te maken en ex-IS'ers heb ben geholpen te ontsnappen. Dat 'verraad' heeft hij volgens de IS- bron met de dood moeten bekopen. Of het Biid-verhaal klopt, is nau welijks te verifiëren. De terreur groep staat er wel om bekend hard op te treden tegen verraders. woensdag 11 juli 2018 Gymdocenten zwiepen Sophie (12) de basisschool uit. En voor het laatste zetje staan al juffen klaar met de bezem, fotoguusschoonewille Hij gold een paar jaar als een van de posterboys van de jihad in Syrië: de Nederlander Salih Yilmaz. Maar uiteindelijk zouden het nu dezelfde jihadisten zijn geweest die hem onlangs execu teerden, wegens verraad. Cyril Rosman Rotterdam De Nederlandse IS-strijder Salih Yilmaz zou hebben willen vluchten naar Turkije, fotonpo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9