4 'mm- Verboden 'homovlag' niet herkend in Rusland Oma Sharleyne: Niet blij, maar opgelucht 5 ^sss? JUI mm^ I v Zes activisten werden tijdens het WK voetbal ingevlogen om te poseren in de voetbalshirts van hun land: Spanje (rood), Neder land (oranje), Brazilië (geel), Mexico (groen), Argentinië (blauw) en Colombia (soort van paars). De kleuren vormen sa men de regenboogvlag. 'Deze vlag is het wereldwijde symbool voor de LGBT-gemeen- schap. Helaas zijn er nog steeds landen waar die vlag verboden is, zoals Rusland', schrijven de orga nisatoren van de actie Hidden Flag. Onder meer Amnesty Inter national bericht al enkele jaren over stijgende homohaat in Rus land. 'Op deze manier konden we toch trots met de vlag wapperen, in een strijd waarin we nooit zul len zwijgen', aldus FELGBT. Op sommige foto's lopen niets vermoedende politieagenten achter de poserende activisten langs. „Niemand had iets in de gaten. Veel mensen wilden ook met ons op de foto: zes mensen in verschillende voetbalshirts, dat vonden ze grappig", vertelt Eric Xavier Houter, de man in het Oranjeshirt. Houter is half Nederlands, half Spaans en woont in de regio Bar- celona. Zeifis hij heteroseksueel. „Mijn broer is biseksueel, hij werd voor deze actie benaderd. Hij kon niet en vroeg of ik wilde." Dat wilde broerlief wel, ook al is hij geen activist. „Ook heteroseksuelen moeten voor deze zaak strijden." De zes kwamen Rusland bin nen op toeristenvisa, op 28 juni, toen het WK al in volle gang was. „Natuurlijk wisten we dat we ri sico's liepen. Daarom zijn de foto's ook pas gepubliceerd toen we allemaal het land weer uit waren. Dat de actie geslaagd is, blijkt wel uit het enorme aantal reacties dat ik heb gekregen. Echt heel veel. Ik hoop dat het helpt." Ze poseerden onder meer in het centrum van de Russische macht: op het Rode Plein bij het Kremlin in Moskou. En bij het symbool van de religieuze macht in Rusland: de grootste Russisch- orthodoxe kathedraal in de stad. very challenging zijn, is een eufe misme. De vier vrijheden (vrij ver keer van personen, goederen, dien sten en kapitaal) zijn ondeelbaar, zo roepen de resterende 27 lidstaten al sinds de start van de onderhan delingen. „De eenheidsmarkt is geen supermarkt", zo ver woordde Barnier het vorige week nog. Dat is, primair, aan de Brit ten. In Brussel is al bijna sinds de ochtend van het referendum het idee: doodzonde dat ze weg gaan, maar het is hun de mocratisch genomen be sluit, wij hebben dat te res pecteren. De hoop dat Londen zelf tot inkeer komt, leeft bij sommigen nog wel. „Ik kan alleen maar betreuren dat het idee van de brexit niet samen verdwenen is met Johnson en Davis", zo twitterde Raadsvoorzitter Donald Tusk maandag. „Maar... wie weet." Zou een nieuwe regering, al dan niet onder Labourleider Jeremy Cor- byn, onder de brexit uit willen, dan moet ze dat aan Brussel kenbaar ma ken en moeten alle andere 27 regerin gen daarmee instemmen. Zo niet, dan is de brexit op 29 maart 2019 om middernacht automatisch een feit. Een dag na de toch opmerkelijke vrijspraak wil Jos, de moeder van Hélène, de vreugdekreet die zij slaakte best even toelichten. „Drie jaar lang hebben we van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat met een knoop in onze maag rondgelopen. Hélène heeft negen maanden lang onterecht vastgezeten. Mijn man is ook nog eens overleden in maart. Hélène mocht niet eens afscheid nemen toen hij nog leefde, het was al een wonder dat ze bij de uitvaart mocht zijn." „Drie jaar lang heeft iedereen op mijn dochter ingehakt, hebben we zó vaak haar ex horen roeptoeteren dat zij het heeft gedaan. Toch heb ben er ook veel mensen met ons meegeleefd. Nu was er dan einde lijk eens goed nieuws. Uiteraard krijgen wij Sharleyne er niet mee terug, dit juichen was dus niet om blijdschap maar vanwege de op luchting. Eindelijk gerechtigheid." Hélène is inmiddels weer op vrije voeten. Ze is op een onbekend adres bij vrienden, om bij te komen van alles wat er is gebeurd. Hélène ont kent tot op de dag van vandaag dat ze haar dochtertje Sharleyne in de nacht van 7 op 8 juni 2015 van de tiende verdieping van woonflat De Arend in Hoogeveen heeft gegooid. Justitie wilde haar tien jaar achter de tralies zetten, maar de rechter vindt het bewijs onvoldoende en sprak haar vrij. Hoger beroep Het Openbaar Ministerie (OM) gaat in hoger beroep. Het OM vindt dat er wel degelijk voldoende wettig en overtuigend bewijs is tegen de ver dachte Hélène J. (38) om haar te kunnen veroordelen voor doodslag op haar dochter. Het OM vindt dat de rechtbank op veel van de punten die de aanklagers aanbrachten, niet is ingegaan. Het ziet voldoende mo gelijkheden om de kwestie nu aan het gerechtshof voor te leggen. Hé lène heeft altijd ontkend en deed er tijdens de rechtszaak verder veelal het zwijgen toe. Hélènes familie, dus ook familie van Sharleyne, heeft altijd vierkant achter haar gestaan. De familie er gert zich kapot aan Hélènes ex- partner Victor Remouchamps, die vanaf de eerste dag na het drama de beschuldigende vinger richting de moeder van Sharleyne stak. Dat Hélène zich de eerste minu ten na de dood van haar dochter ui terst bizar gedroeg (zo liep ze eerst naar het huis van een vriend in plaats van naar haar dode dochter tje) kan oma Jos wel uitleggen: „Ze was totaal in shock. Wist absoluut niet meer wat ze deed. Haar dochter was ineens dood!" Hélènes familie verbaast zich er net als haar advocaat over dat justi tie nooit goed onderzoek heeft ge daan naar andere scenario's. Daarbij wijst Jos ook in de richting van va der Victor, die niet de biologische vader van Sharleyne is. „Waarom kan hij niet 's nachts in die flat ge weest zijn en op haar raam geklopt? Wie weet komen we nooit te weten wat er met Sharleyne is gebeurd, maar als justitie nou gewoon eens begint met alle scenario's te onder zoeken." woensdag 11 juli 2018 GO £,*- v^-V &s •-v -. Als je als homo of lesbiënne niet met de regenboogvlag mag wapperen in Rusland, dan verzinnen we wel een truc, dacht de Spaanse homo- en lesbo-organisatie FELGBT. Cyril Rosman Rotterdam/Moskou hoelang? 6 Kan dit leiden tot het niet doorgaan van de brexit? Theresa May en Boris Johnson. FOTO'S GETTY IMAGES/ AFP De juichkreet van de familie van Hélène J., maandag vrijgespro ken van doodslag op haar doch ter Sharleyne, was er een van pure opluchting. De 'blijdschap' leidde tot veel kritiek op sociale media én van de dienstdoende rechter in de rechtbank Assen. Victor Schildkamp Assen Jos, de moeder van Hélène is vooral opgelucht, fotohvnl/sbs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5