II Vrees voor scheuren door heiwerk llle voorraad MOET NU WEG KUNSTGRASGIGANf 9 HOUTEN KERKBANKEN ERUIT OF NIET? Het is een een tweetje voor stichting Kerk in Klooster. Blijven de oude banken in het Hof te Zande- kerkje staan, is het klaar met evene menten als klein schalige concerten of exposities. Bram van der Beek, Pieter Overduin en May Evers van exploitant Kerk in Klooster staan erop dat de verslaggever plaatsneemt op een bank uit 1646. „Dan kun je het zelf eens voelen." Een chiropractor zal de kaarsrechte, houten zitjes aanbevelen, is de eerste indruk, maar na een kwartier maakt de rug bezwaar. Niet zo vreemd dat de bezoekers klagen over de ban ken, die de stichting wil weghalen. „We houden hier al tien jaar concerten, tentoonstellingen en huwelijken", zegt May Evers van de stichting. „En ja, daar komt wel eens een glaasje prik bij kijken, maar de kerk is geen horecapand. Wat HulstPlus beweert is dus grote stemmingmakerij." Die poli tieke partij is tegen het plan van de stichting de banken weg te ha len. HulstPlus vreest dat het Hof te Zandekerkje een concurrent van horeca in Kloosterzande wordt. „Onzin, we zijn geen café." Ook de Oudheidkundige Kring keurt het af. Die vindt dat de ban ken in het monumentaal gebouw moeten blijven staan, omdat ze de soberheid van Calvijn voorstaan, en heeft daarom bezwaar tegen de vergunning gemaakt. „De banken worden haast heilig verklaard. In deze kerk zijn betere voorbeelden van Calvijns soberheid dan de banken", vindt Pieter Overduin. Enige optie De exploitant heeft weinig keuze. Een aanzienlijk gedeelte van de kerk is gevuld met de banken, die vast in de grond en aan de muur zitten. Daardoor is het streven meer tentoonstellingen en concer ten te houden, niet uitvoerbaar. „We hebben het beheer voorjaar 2017 overgenomen van de protes tantse gemeente", zegt Evers. Die banken worden haast heilig verklaard „Omdat steeds minder mensen kerken, had de gemeente financi ële problemen en zou op termijn de kerk in Kloosterzande of Hulst moeten sluiten. Daarom namen we de kerk over." Om het rijksmo nument voor het nageslacht te be houden, zijn tentoonstellingen en concerten nodig, vindt de stich ting. Evers: „Het weghalen van de banken is daarom de enige optie. Zo maken we ruimte voor evene menten. Anders gaat de kerk op termijn terug naar de protestantse gemeente, die het gebouw moge lijk sluit. Dan gaat het enige rijks monument van Kloosterzande verloren." Nieuw dak Meer activiteiten leveren geld op en dat kan de stichting goed ge bruiken. De subsidies die het krijgt, zijn niet toereikend. „Aan de zuidkant van de kerk moet een nieuw dak komen en volgend jaar moet het torentje vernieuwd wor den. Er zit een gat in het glas-in- loodraam aan de voorkant. Met een monument blijf je altijd be zig." Pieter Overduin: „We halen al leen de eerste zeven rijen weg, de achterste drie blijven staan. De lambrisering blijft ook behouden." Daarvoor in de plaats komen 75 verplaatsbare stoelen. Aan de muren kunnen panelen voor schilderijen komen. Wanneer de banken verdwijnen, is nog niet bekend. THOLEN Omwonenden van het toekomstige wooncom plex Kruittoren nabij de ha ven van Tholen vrezen voor scheuren in woningen en het verzakken van de dijk als dit najaar de bouw begint. Voor het toekomstige wooncomplex, met een woontoren van 31 meter als meest opvallend onderdeel, moeten 206 palen de grond in. Johan Verkamman, die aan de Wal woont, vreest voor Groningse taferelen. „Als het heien begint, is de kans groot dat door de trillingen scheu ren in muren van bestaande woningen ontstaan. Ook be staat de kans dat de dijk gaat schuiven. Het waterschap sluit dat niet uit." Verkamman onderzoekt of het zin heeft om in beroep te gaan. „Vol gens mijn advocaat hebben we genoeg aanknopingspun ten." Hij ziet het liefst dat Fraanje de heipalen boort. „Dat die keuze niet is gemaakt, begrijp ik niet. Het lijkt een centen kwestie." Dat is het niet, zegt Han van de Velde, directeur van aanne mingsbedrijf Fraanje. „Het gebruik van zogeheten vibro- palen zorgt voor veel minder overlast dan conventionele heipalen." Dat gekozen is voor dit type palen heeft volgens Van de Velde met de bodem samenstelling te maken. Uw tuin altijd op orde voor weggeef prijzen! KOUDEKERKE karreveld 41 •T0118-552090 woensdag 11 juli 2018 'Ga maar zitten, dan voel je het zelf' Bob Maes Kloosterzande Bram van der Beek, Pieter Overduin en May Evers (vlnr) in de gewraakte kerkbanken, fotocamileschelstraete -Pieter Overduin, Kerk in Klooster 206 heipalen moeten de Kruittoren gaan dragen, fototimovandekasteele GIGANTISCH ASSORTIMENT TEGEN SCHERPE PRIJZEN! Let op! Volgende week gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52