4 De Engelse premier Theresa May vecht al sinds het brexit- referendum in juni 2016 op twee fronten: in Brussel om een zo goed mogelijke deal voor Londen uit de brand te slepen, thuis met hardliners die gaan voor optimale Britse autonomie. Hoe loopt dit af? ron net na het brexit-referendum op stapte, was hij de favoriet voor de po sitie. Maar nadat zijn politieke vriend Michael Gove in het openbaar zei dat Johnson niet geschikt was voor het premierschap, besloot Johnson niet mee te doen aan leiderschapsverkie zing bij de Conservatieven. Het was niet het juiste moment, vond hij. De vraag is wanneer hij opnieuw een gooi doet naar de functie. Johnson had al vaker kunnen vertrekken als minister: er waren al eerder duidelijke signalen dat Theresa May neigde naar door hem zo verfoeide zachtere brexit. Maar uiteindelijk liet Johnson zijn collega David Davis het voortouw nemen, pas daarna besloot hij te vol gen. Johnson wachtte weer op het juiste moment en belde uiteindelijk zelfs een professionele fotograaf die het tekenen van zijn ontslagbrief vastlegde. Nee, Theresa May zal geen eeuwigheid premier meer zijn en dan staat Johnson waarschijnlijk klaar om het stokje over te nemen. May komt morgen met haar witboek, volgende week is daarover een nieuwe onderhandelingsronde, met Dominic Raab (ex-Volkshuis vesting) als nieuw Brits toponder handelaar. Zijn Europese collega Mi- chel Barnier heeft inhoudelijk nog niet op de jongste voorstellen van May gereageerd, maar haar inschat ting in het Britse Lagerhuis dat ze May kwam gisteren bijeen met I haar vernieuwde kabinet. Daarna twitterde ze een foto, waarbij ze schreef dat het een productieve ver gadering was, en ze uitkijkt naar de rest van de drukke week. Niets aan de hand, hier is niets te zien, leek ze te willen zeggen. Haar nieuwe minister van Buiten landse Zaken, Jeremy Hunt, zei dat hij vierkant achter zijn premier staat. Ook de prominente brexiteer en mi nister van Milieu Michael Gove steunt haar volop. De opgeruimde teksten proberen een kabinetscrisis te verhullen. Maar de angst bestaat dat andere kabinetsleden deze week alsnog hun ontslag indienen. In een week waarin haar twee be langrijkste ministers opstapten, een Brits staatsburger overleed na een vergiftiging met novitsjok (dat vol gens de Britse regering uit Rusland komt), en het zeer omstreden nade rende bezoek van president Trump deze zomer, is de druk voor May al buitengewoon hoog. Zo strompelt May voorlopig voort. Heel kort door de bocht: de voordelen, maar niet de nade len van het EU-lidmaatschap. May is zelf nooit voor de brexit geweest en houdt - zeker nu de economische schade ervan zich steeds duidelijker aftekent - het Verenigd Koninkrijk liefst zo dicht mogelijk bij de EU. May is zelf nooit voor de brexit geweest en houdt het Verenigd Koninkrijk liefst zo dicht mogelijk bij de EU Hoe dicht moet later deze week blij ken, als ze morgen haar langver wachte, honderd pagina's tellende 'witboek' vrijgeeft. Vast staat wel, op basis van een door haar zelf gepubli ceerde samenvatting, dat May een vrijhandelszone voor goederen en landbouwproducten wil, en ze wil blijven meedoen aan harmonisering van de EU-regels voor goederen. Ook moet er weer een soort douane-unie komen om tarieven te verrekenen. Het vrije personenverkeer vervalt, maar een mobiliteitsraamwerk moet garanderen dat Britten en Europeanen naar eikaars territo rium kunnen blijven reizen voor studie en werk. Volledige autonomie en geen concessies daarop: je bent een harde brexiteer of je bent het niet. „We zijn op weg om een kolonie van Europa te wor den", zo schrijft hij in zijn ontslagbrief. Daarin zegt hij ook dat 'Londen dreigt uit te komen op een semi- brexit, met grote delen van onze economie nog steeds opgesloten in het EU-systeem, maar zonder Britse controle daarover'. Dat Boris Johnson die ambitie heeft, is duidelijk: toen David Came- woensdag 11 juli 2018 W JR May strijdt verder, maar voor 5 Wat gaat er de komende dagen gebeuren? Frans Boogaard Suse van Kleef Brussel/Londen Wat is het laatste nieuws? 2 Wat wil May met de brexit? 3 En wat wil Boris Johnson, die opstapte als minister van Buitenlandse Zaken? 4 Maar wat wil Johnson echt, premier worden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4