mmm ftl ëËP 7 Hier kom je om van het zeeleven onder water te genieten Zierikzee camping in Scharendijke om afwis selend in het Grevelingenmeer en de Oosterschelde te duiken. „Als het zicht een beetje goed is, is het hier in de Oosterschelde fantastisch", zegt Reind. Hij is nu een keer of zeven in de Oosterschelde gedoken, Trees vijf keer. „Het zicht wisselt heel erg. Vo rig jaar kwam ik hier en toen kon je niet verder kijken dan vijf centime ter. Dan is er geen bal aan en ik ben direct weer uit het water gegaan", vertelt Reind. Dat betekent dus een paar uur rijden, jezelf in een duikpak hijsen, zo'n 25 kilo aan ballast over de dijk sjouwen om na een minuut in het water te constateren dat je voor niets bent gekomen. Reind haalt zijn schouders erover op. Dat kan gebeu ren. Maar het is volgens hem en zijn vrouw meer dan de moeite waard om de gok te nemen. „Het onderwaterle ven is hier uniek. Bovendien moet je weten wanneer je het water in gaat. Als je een half uur voor de kentering (voordat het volledig laag of hoog water is, red.) erin gaat, drijf je een beetje af en na een uur ben je weer terug door de stroming." Aan de kant Ver van de kust gaan de duikers niet. Reind: „Tot een meter of tien van de kant af. Ga je dieper, dan zie je alleen maar slik. Het leven zit aan de kant." En daar is genoeg te zien, ver telt Michael Dinger. „Elk stukje steen, zelfs de pijlers van de brug zijn begroeid met een diversiteit aan or ganismen." Het duiken in de Oosterschelde draait niet om diep duiken, maar om rond te kijken. „Er zwemmen hier krabjes, kreeften soms ook andere duikers. Vooral in het voorjaar, dan is het bijna fileduiken. Want iedereen wil dan de sepia's zien, die dan hun paringsdans houden. Ze golven heel mooi, het is net alsof ze rokjes aan hebben", vindt Trees. Regels „Je hebt hier meer dan 50 soorten naaktslakken in kleuren die je je niet kunt voorstellen. En onder water heeft de natuur ook seizoenen, net als boven water", vertelt Freek Titse- laar. Hij noemt de Oosterschelde 'zijn woonkamer'. „Hier kom je om van het zeeleven onder water te genie ten." Regels zijn er wel. „We hebben een gezegde onder duikers: Don't take, just leave bubbles. Je mag niets aanraken of plukken. Het mooie van duiken is ook: je hebt heel veel kilo's bij je, maar onder water word je ge wichtloos. Als duiker kun je een beetje vliegen." Nou ligt Haarlem al niet bij de deur zou je zeggen, maar Franstalige Bel gen Frederic Kleynen en Jonathon Melchior stappen graag voor een ritje van 230 kilometer in de auto om een uurtje te komen duiken onder de Zeelandbrug. Ze komen ongeveer eens per maand vanuit Vielsalm naar Zeeland. „In België kun je alleen dui ken in de binnenwateren. Hier heb je veel meer leven onder water." Dat weet Michael Dinger te be amen. „De Oosterschelde is heel bij zonder. Het is elke keer dat je onder water gaat weer anders. Je ziet tel kens wat nieuws." De Duitser duikt al meer dan dertig jaar in de Ooster schelde. „De klimaatverandering is hier merkbaar. Het water is warmer geworden en je ziet hier nu zeedieren die je voorheen alleen in de Middel landse zee zag." Trees en Reind Bontsema uit As sen verblijven een paar dagen op de woensdag 11 juli 2018 GO T Franstalige Belgen Frederic Kleynen (links) en Jo nathan Melchior nuttigen na hun duik hun zelfge maakte warme maaltijd op de dijk, terwijl Reind en Trees Bontsema gereed staan om hun duikuitrusting de trap af te sjouwen, foto's dirk-jan gjeltema Oosterschelde :atie^ Duiklocatie N256 -Frits Titselaar, duiker Het door duikers graag geziene zee paardje. FOTO MARION HAARSMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39