9R3| Serieus geld voor recreatieondernemers 5 GOEDEDOELENFONDS ESTER EN BOBBY Ester Weststrate (51) hoopt dat ze dit jaar de Gouden Venus van Milo wint. De Vlissingse is als enige Zeeuwse in de race voor deze onderscheiding van het DELA Goededoelenfonds. Die is bestemd voor de meest inspirerende Nederlander met een beperking die iets goeds doet voor de samenleving. ster Weststrate lijdt aan een auto-immuun- ziekte waardoor ze al ja- ren aan een rolstoel is I gebonden. Ze heeft te maken met een reeks kwalen en de lijst groeit. „Ik heb helaas steeds meer uitval." Zo moet ze sinds kort ook een blindenstok bij zich hebben als ze naar buiten gaat. Desondanks is ze bijna altijd opge wekt en lacht ze veel. „Mijn ziekte proces begon in 2010 en ik zeg al tijd: je hebt een keuze. Dus ik pro beer alles een positieve draai te ge ven. Dat krijg je dan ook weer te rug." Samen met haar assistentiehond Bobby is ze een bekende verschij ning in Vlissingen en ver daarbui ten. De grote Aussiedoodle is haar hulp bij bijna alles. Hij komt in ac tie als ze spierspasmen (kramp) heeft en weet wat hij moet doen als ze een epileptische aanval krijgt. „Hij helpt niet alleen bij het aan- en uitkleden, maar waakt ook over mij. Wij zijn echt een team. Wij zijn altijd samen." Vrijwilligerswerk Ze werkte lang bij de politie, maar moest daar stoppen door haar ziekte. Nu doet ze veel vrijwilli gerswerk. Zo is ze actief voor Bou- karabou (stichting voor Gambia), de buurtpreventie in haar wijk Paauwenburg en voorzitter van de Stichting Assistentiehond Neder land. Samen met Bobby geeft ze veel voorlichting en demonstra ties. „Ik heb geen powerpoint bij mij, maar laat gewoon in de prak tijk zien wat Bobby allemaal kan. Dat doet het het best en is ook het leukst voor hem en het publiek." Ze geeft graag voorlichting op scholen. „Kinderen vragen ge woon wat bij hen opkomt en rea geren spontaan." Tot haar verrassing droeg on langs een onbekend iemand haar voor voor de Gouden Venus. „Dat is toch een hele eer." Ze weet niet of het haar lukt die onderschei- Wij zijn echt een team. Wij zijn altijd samen ding te winnen. Want ze neemt het tegen 99 anderen op. „Onder andere Bibian Mentel die tijdens de Paralympische Winterspelen in Zuid-Korea tweemaal goud won." Voor de winnaar van de verkie zing is een prijs van 10.000 euro beschikbaar om in te zetten voor zijn of haar goede doel. „Maar de nummers twee en drie krijgen ook geld." Ze hoopt dat zij bij de geluk kigen is zodat ze haar prijs kan ge bruiken voor de Stichting Assis tentiehond Nederland. „Het is een kleine stichting en we werken uit sluitend met vrijwilligers." Het Rijk heeft Zeeland een dikke envelop met inhoud gegeven: 35 miljoen euro als bijdrage voor projecten die de Zeeuwse economie Kwaliteitsverbetering van cam pings en vakantieparken staat hoog op het verlanglijstje van de provin cie Zeeland en de kustgemeenten. Het doel is onder meer om de ver- blijfsrecreatie 'meer in evenwicht met haar omgeving' te brengen. Ofwel, het inpassen van een re creatieterrein in het landelijk ge bied. Na een overname van een (fami- lie)bedrijf is er niet altijd geld om het terrein te verfraaien en beter in te passen in de omgeving. Het kost vaak al moeite genoeg om een le ning te krijgen voor de aankoop van een recreatiebedrijf. Pas na ja ren sparen hebben de nieuwe eige naar geld om te investeren in de kwaliteit. Door een krappe beurs komt het er niet van om een bedrijf op het gewenste peil te brengen, of erger, middelmatige campings of vakan tieparken zakken steeds verder af. Verpaupering van een recreatie park en zijn omgeving ligt op de loer met alle ongewenste gevolgen van dien. Zes miljoen euro uit de Regio Envelop die het Rijk Zeeland heeft toegeschoven, wordt besteed aan de Zeeuwse kust. Vanuit Zeeland wordt daar nog eens 8,5 miljoen aan toegevoegd. Een fors deel hier van, 3 miljoen euro, is beschikbaar om leningen te verstrekken aan minimaal drie (familie)recreatie- bedrijven. Over de lening hoeft geen rente betaald te worden. De afgeloste bedragen kunnen later weer worden gebruikt om een vol gende ondernemer een lening te verstrekken. Een lening van een miljoen euro is geen kleinigheid. Het is serieus geld. De provincie heeft de ont wikkelingsmaatschappij Economi sche Impuls Zeeland gevraagd de financieringsregeling op te stellen. Economische Impuls werkt de voorwaarden voor het verstrekken van deze, zogeheten achtergestelde leningen verder uit. Strandovergangen De kwaliteitsimpuls beperkt zich niet tot deze leningen aan indivi duele ondernemers. Er ligt ook geld klaar voor plannen ter verbe tering van bijvoorbeeld strand overgangen, fietsroutes en wandel paden. Natuur, landschap en re creatie kunnen elkaar versterken, is de achterliggende gedachte. Het Zwakke-Schakelsproject in Zeeuws-Vlaanderen is een goed voorbeeld. Door verbreding van het kustlandschap en het maken van voorzieningen voor de recre anten is daar, volgens de opstellers van het investeringsprogramma, een kwaliteitsslag gemaakt. Het geld gaat overigens alleen naar plannen voor de Noordzee kust, dus in de gemeenten Sluis, Vlissingen, Veere, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Voor de uitwerking van de plannen, die de komende jaren hun beslag moeten krijgen, ligt 11,5 miljoen klaar. versterken. Zelf leggen (Zeeuwse) partijen er nog eens 60 miljoen bij. Deze week vijf voorbeelden van projecten die hiervan - profiteren. woensdag 11 juli 2018 GO In de race voor Gouden Venus Emile Calon Vlissingen A Ester Weststrate en Bobby maken kans op de Gouden Venus van Milo. foto lexdemeester -Ester Weststrate Er kan tot 9 september gestemd worden via www.goudenvenus- vanmilo.nl Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37