g-3 Demagogie over kazerne Gemeentesecretaris: geen gouden handdruk Schrappen fietspaden geen gevolgen voor 'vijfsterrenstatus' Stuk 2 KLIMAATAKKOORD ZONNEPANELEN - Nederland moet aan de zonnepanelen en de windmolens, staat in het Nationale Klimaatakkoord dat gisteren verscheen. Zon en wind: daarvan heeft Zeeland genoeg. Commentaar Sommige parlementariërs huilen mee met de wolven in het bos. De Kamerleden John Kerstens (PvdA) en Isabelle Diks (GroenLinks) volgen dinsdag ongeremd de waan van de dag over de marinierskazerne in Vlissingen. Eén Van daag en Follow The Money melden dan dat de provincie Zee land en de Defensie hebben verzwegen dat het bouwterrein voor de nieuwe kazerne is verontreinigd. Kerstens en Diks trek ken meteen fel van leer. Kerstens slaat de plank mis met een verwijzing naar de giftige verf chroom-6. Diks wekt onterecht de indruk dat de mariniers straks op vuile grond moeten wer ken. De publicatie van Eén Vandaag en Follow The Money is ge makkelijk door te prikken. De Zeeuwse gedeputeerde Carla Schönknecht maakt er in deze krant korte metten mee. Zij is terecht boos, want dit gedoe is slecht voor de beeldvorming rond de verhuizing van de mariniers. Je kunt achteraf wel met het echte verhaal komen, maar ondertussen is weer twijfel ge zaaid over de keuze voor Vlissingen. Het besluit over de verhuizing is genomen. Maar zolang de bouw niet is gegund en de kosten niet helemaal duidelijk zijn, zal de Kamer blijven dubben. Kerstens en Diks doen eraan mee, als het goed is geheel zonder last of ruggespraak. Dus met een nuchtere, onafhankelijke afweging. Hun foute reactie op een foute publicatie wijst in een andere richting. Deze volks vertegenwoordigers hebben zich kennelijk laten inpakken door mariniers die niet willen verkassen. Tweede Kamerleden laten zich kennen met foute reactie op een foute publicatie Oud-gemeentesecretaris Fran^ois Lauret van de gemeente Terneuzen ontving vorig jaar een ontslagver goeding van 71.470 euro, omdat hij eerder op verzoek van de gemeente geen gebruikmaakte van een zes- tigplusregeling. Het college van burgemeester en wethouders schrijft dat in een brief aan de gemeenteraad, onderne mingsraad en medewerkers. Het college reageert op vragen naar aan leiding van de publicatie van de ge meentelijke jaarrekening 2017. Daarin staat dat Lauret bij zijn af scheid een bedrag van 71.470 euro ontving. De gemeente bood oudere mede werkers in 2014 aan eerder te ver trekken met een regeling. De reden was een bezuinigingsoperatie. Lau ret kon ook gebruikmaken van deze regeling, maar hem werd gevraagd om zijn functie te blijven uitvoe ren. Het gemeentebestuur wilde tijdens de bezuinigingsoperatie lie ver geen wisselingen in de leiding. Ter compensatie kreeg Lauret een Lauret ontving een ontslagvergoeding van 71.470 euro omdat hij geen gebruikmaakte van een 60-plusregeling vergoeding aangeboden met de zelfde voorwaarden als de zestig- plusregeling. Daar maakte hij vorig jaar gebruik van. Daarom werd het bedrag uitgekeerd. ALMANAK Als je moeder je Ondine noemde na het zien van het to neelstuk over het oude zeemeer- minnenverhaal, móet je wel gaan kijken wanneer dat stuk door het Nationaal Theater wordt gespeeld. Na een uur kij ken naar Ondine, gespeeld door een bevallige Vlaamse actrice, nat en schaars gekleed, liep het gezin in de pauze naar de foyer. Mamma stevig benend voorop. „Ondine, wacht even!", riep va der van een afstandje. Bezoekers keken verwonderd om. 'Ondine? Die man zit met zijn hoofd heel ergens anders. Die heeft thuis wat uit te leggen.' 'Roekeloze rijder' in hoger beroep Pontje vaart dagelijks WEMELDINGE Duiker in de problemen Elf procent van de huizen met een eigen dak heeft zonnepanelen, be rekende Milieu Centraal eind 2016. In totaal waren het er toen 500.000, vijf keer zoveel als in 2oro. „Wij hebben net gekeken hoe dat nu in Zeeland zit en wij lopen in de pas met het landelijk gemiddelde", zegt energieadviseur Sjaak Vogel van Delta. Met dank aan de woning bouwverenigingen: „Die zijn hier erg actief geweest. Daarnaast is er de Postcoderoos-regeling, waarin wij ook participeren: mensen die zelf geen panelen kunnen of willen op hun eigen dak, kunnen deelne men aan een van de collectieve zonnepaneleninstallaties." Voor eigenaren van zonnepane len kan de zon niet genoeg schij nen, zou je denken. Maar dat ligt toch wat genuanceerder. Sjaak Vo gel van Delta licht toe: „De ideale situatie voor zonnepanelen is: da gen dat het lang licht is, want dat is nog belangrijker dan warmte. Tem peraturen tot maximaal 25 graden, want daarboven neemt het vermo gen per graad af. Als een paneel 50 graden wordt op een hete middag, zakt het rendement op dat moment gemiddeld met 22,5 procent. En: brandschone panelen. Dat laatste kan 2,5 tot 3 procent per paneel per jaar schelen. Als je het laat doen, kost het net zoveel als het extra op brengt. Maar als je er veilig bij kunt, klim dan twee keer per jaar het dak op met een sopje en een sponsje. Gewoon water met een scheutje af- wasmiddel is prima. Het meeste vuil spoelt er bij een flinke regenbui wel af, maar er is nu al een tijd niks gevallen." Ik heb de investering er in vijftien jaar uit Zeeland zit goed voor zonne- energie. „Tussen de Scheldes heb je minder last van stapelwolken", geeft Vogel aan. Landelijk lag het aantal zonuren in de eerste helft van 2028 bijna r6 procent hoger dan het langjarig gemiddelde. Jaco van Wezel van Weeronline zette het MIDDELBURG Zeeland is in 2017 al uitgeroepen tot vijfsterren-fïetspro- vincie en blijft dat, ook al schrapt Waterschap Scheldestromen de aanleg van negentien geplande fietspaden. Dat antwoordt het dage lijks provinciebestuur op vragen van D66. Die wilde weten wat de provincie ervan vindt dat het water schap geplande fietspaden niet gaat aanleggen. Het waterschap heeft beperkt geld, antwoorden Gedepu teerde Staten. Het kan de komende jaren minder uitgeven, moet andere keuzes maken en zet het geld in voor het 'broodnodig' verbeteren van bestaande paden. Er kunnen nog steeds nieuwe fietspa den worden aangelegd, mits andere partijen meebetalen, aldus GS. D66 vroeg het provinciebestuur ook of al bekend is hoeveel geld Zee land krijgt uit een speciale pot van het Rijk voor de aanleg van fietspa den. Landelijk is 100 miljoen be schikbaar, waarvan 74 voor het ver groten van fietsenstallingen bij sta tions. GS weten nog niet hoeveel Zeeland krijgt. De provincie heeft samen met NS, Prorail en vijf ge meenten een plan voor stallingen bij stations gemaakt. woensdag 11 juli 2018 Cornelleke Blok Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De man uit Bergen op Zoom die vorig jaar okto ber op de Langevieleweg een Middelburger en zijn zoon aanreed, gaat in hoger beroep tegen de drie jaar gevangenisstraf die de Middelburgse rechtbank hem oplegt. De verdachte herkent zich niet in het oordeel dat hij 'roekeloos rijge drag' tentoonspreidde. Bovendien gaat de recht bank voorbij aan argu menten en omstandighe den, die advocaat Bram Cambier aanvoerde. Cambier verwacht dat het maanden kan duren voor het gerechtshof in Den Bosch het hoger be roep behandelt. ANNA JACOBAPOLDER Het fiets-voetsveer Anna Jacobapolder-Zijpe vaart in juli en augustus vijf dagen in de week, be halve maandag en woensdag. In de krant van maandag verscheen een artikel waarin gemeld werd dat de verbinding niet tot stand kwam. Dat had echter alleen be trekking op de eenmalige dienst met de stoomsle per Dockyard III. Die boot kon niet aanleggen in Anna Jacobapolder omdat het schip te groot en te zwaar is om aan te meren. De steiger, met name de bolderconstruc tie op de steiger, is hierop niet berekend. De steiger zelf is in goede staat, meldt de gemeente Tholen. Bij de Oude Zeedijk bij Wemeldinge is gister avond een duiker in de problemen gekomen. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De Veiligheidsregio Zee land meldde om 20.10 uur dat de duiker aan de kant was en dat er eer ste hulp werd verleend. Twee ambulances zijn opgeroepen. Ook is een mobiel medisch team per helikopter naar de duikplaats gekomen om het ambulanceperso neel te assisteren. De duiker werd onder begeleiding van een arts naar het ziekenhuis ge bracht. Zeeland krijgt energie van Ondine van der Vleuten Vlissingen -Geen van Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34