Uit de droom Vissers willen pulsvrije zone van drie mijl Kunstwerk Hommage ligt al 2 jaar in de berm 2 JANVANDAMME Column En u dacht dat ik het na één keer meteen opgeef? Ha, zo zijn we niet getrouwd. Twee weken geleden schreef ik in dit hoekje over de silo van Breskens. Meer speciaal over de vissen en de broden, die Bressiaander Johnny Beerens op de gevel van de over bodig geworden graansilo schil derde. Breskens, heel Zeeuws-Vlaande- ren, heel Zeeland zich sterk zou maken voor het behoud van dat imponerende bouwwerk op de kop van de haven. Want waarom zet je daar een veel hogere woon toren die zich niet van andere nieuwbouw onderscheidt, terwijl je een markant gebouw hebt staan dat om een nieuwe invulling schreeuwt? De reacties op mijn stukje van eind juni waren verdeeld. Wel in stemming. Maar ook nogal schou derophalend, in de zin van: ouwe sannie, de sloper mag best een bo terham verdienen, in Breskens is alles toch al een keer platgegooid. Na zulke reacties slaat de twijfel toe, ga ik denken dat verder nie mand die silo met de schilderin gen als een Zeeuws icoon ziet. het in het silostukje over een ver dwenen muurschildering in Groede, op de hoek van het Brou- werijtje en de Blekestraat. Het was een verbeelding van een bergland schap met besneeuwde toppen. Afgelopen week kwam ik in Mid delburg een paar oud-Groenaars tegen, nog iets meer op jaren dan ik. Zij hadden dat tafereel schuin tegenover het café van Bram Ekke- bus nooit gezien. Zeiden ze. Heb ik die bergen dan gedroomd? Ik stel nu maar een rechtstreekse vraag. Wie herinnert zich de muurschildering met bergland schap in Groede? Als u die op het netvlies heeft en er misschien meer van weet, laat het s.v.p. even horen (j.vandamme@pzc.nl). Een foto van de schildering zou hele maal mooi zijn. Om mij en ande ren uit de droom te helpen. En de silo in Breskens? Ik zou zeg gen: ga kijken, verwonder u. Nu kan het nog. Ben ik de enige die de schilderingen als een Zeeuwse icoon ziet? DESTELLING Vandaag: Ik vind zonnepanelen spuuglelijk Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters AUTOMOBILIST FILMT SPOOKRIJDER OP DE Al Zeeland kreeg 93 miljoen in vier jaar Onderzoek naar leidingennet I IS levensgevaarlijk n Middelburg Sensoorzoekt vrijwilligers De vissers jagen langs de kust op tong, zeebaars en schol met behulp van hengels of staand want (net ten). „De pulsvissers vissen erg dicht langs de kust", zegt woordvoerder Andries Visser. „Sinds elektrisch wordt gevist, vangen wij min der. Waar een puls is geweest, hoef je de drie dagen erna niet te komen. Dan is alles dood. De pulsvissers houden met ons geen rekening. Daarom willen we die pulsvrije zone." In mei leek er een begin van een oplossing in zicht. De vissers spra ken met elkaar af dat in een gebied bij IJmuiden niet meer elektrisch gevist mocht worden. Maar die af spraak duurde maar kort. „Niet lang erna, visten de pulsvissers toch weer in dat gebied", zegt Visser. „Die afspraak is gemaakt in de hoop dat we ons verzet tegen pulsvissen zouden opgeven.'" Onwaarheden Dat is nietwaar, zegt Durk van Tui nen van de Nederlandse Vissers bond. „Ja, we hadden een af spraak. Maar als de kleinschalige vissers zich dan aansluiten bij C- LIFE, een verband van mensen die uitgesproken tegen pulsvissen is, en onwaarheden vertellen over de pulsvisserij, dan houdt het op. We tenschappers monitoren voortdu rend wat pulsvissen doet met de vissen. Wij kijken naar die uitkom sten. De wetenschappers onder schrijven niet wat de kleinschalige vissers zeggen." Van Tuinen zegt dat de pulsvis sers in gesprek willen blijven met de kleinschalige vissers. „We willen dat we naast elkaar ons brood kun nen verdienen." „Ik vind dit helemaal niet prettig", zegt Berkulin. „Het is buiten mijn medeweten daar neergelegd. Sto rend. Daar is contact over geweest met het ziekenhuis, en in samen spraak is er een nieuwe plaats be paald." Bordjes Het kunstwerk krijgt een centrale plaats in het arboretum, het ge- boortebos bij het ziekenhuis. Daar wordt nu een plan voor gemaakt, laat een woordvoerder weten. Kun stenaar William Verstraeten is daarbij betrokken. Hij heeft de afge- 3,4 of 5 dagen in Sauerland nabij Winterberg incl. diner lopen jaren ideeën uitgewerkt om het ziekenhuis gastvrijer te maken. Bij Hommage worden ook de naambordjes van in het ziekenhuis geboren kinderen geplaatst. Wan neer het werk weer staat, is echter nog niet duidelijk. Het werk van Arie Berkulin is de letter 'O', gebaseerd op de be roemde Vitruviusman van Leo- nardo da Vinei. woensdag 11 juli 2018 Ik had de stille hoop dat heel Twijfel maakt onzeker. Zo had ik Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik gun België een finaleplaats 1028 reacties FILMEN ACHTER HET STUUR VAN EEN RIJ&ENfe VOERTUIG MIDDELBURG Zeeland heeft tussen no vember 2014 en april van dit jaar 93 miljoen euro aan Europese subsidies gekregen. Het geld werd verdeeld over 300 projecten, maakte gedeputeerde Ben de Reu (PvdA) giste ren bekend. Het economisch effect van de EU-subsidie is twee maal zo groot, omdat het om co-finan ciering gaat. Naast elke euro uit Brussel ligt een euro van een gemeente provincie of andere me definancier. TERNEUZEN Er komt een onderzoek naar de aanleg van een buisleidingennet in het havengebied van North Sea Port. Zo'n netwerk kan helpen om de C02- uitstoot terug te drin gen. Via de buizen kan C02 maar ook waterstof worden vervoerd van het ene naar het andere be drijf. Het gaat om een project van North Sea Port, Stad Gent, Smart Delta Resources, de Provinciale Ontwikke lingsmaatschappij Oost- Vlaanderen, Provincie Zeeland en de Neder landse ministeries van Economische Zaken en Klimaat (EZK) en Infra structuur en Waterstaat (l&W). Sensoor, de organisatie die onder meer vanuit Middelburg mensen via telefoon, chat en mail hulp biedt, zoekt vrijwil ligers. De organisatie heeft in Zeeland zo'n 45 vrijwilligers, maar heeft er dringend meer nodig. Dat komt omdat ze steeds vaker wordt ge beld. Daarom begint ze op 17 september een nieuwe opleiding in Mid delburg. Werken (4 uur in de week) kan vanuit huis en kantoor. Wie dat wil moet oprechte inte resse hebben in een ander en geen oordelen uitspreken. Aanmelden kan via www.sensoor.nl. Kleinschalige kustvissers heb ben minister Carola Schouten (Christenunie, landbouw) ge vraagd een zone van drie mijl in te stellen waarin niet met elek trisch vistuig mag worden ge vist. Jeffrey Kutterink Vlissingen Wie langs het ADRZ in Goes rijdt, ziet in de berm het kunstwerk 'Hommage' van Arie Berkulin uit Dreischor liggen. Sinds 1987 was de metalen 'O' blikvanger bij de ingang van het toenmalige Oos- terscheldeziekenhuis, maar nu ligt het al twee jaar op het gras te wachten op een nieuwe bestem ming. Michiel Bouwman Goes Landgasthof Nesselbach 2,3 of 4 overnachtingen icnl. ontbijtbuffet y I x 3-gangendiner t.w.v. 22,50 p.p. y Gratis Sauerland kaart incl. kortingen y Op Zoover beoordeeld met een 8,9! y Tip: bezoek Schmallenberg hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331509 Het kunstwerk bij ADRZ. FOTO MECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2