GELD&GOED 27 Ook bij een tussenstop heb je soms een visum nodig vs 41 B Paspoort visum Sta je met koffers en al op Schiphol klaar om af te reizen, mag je niet mee met het vliegtuig. 'Uw papieren zijn niet in orde.' Een letter O in plaats van het cijfer nul kan al het voortijdige einde van een peperdure vakantie betekenen. We keken al maanden uit naar onze vakan tie in Canada. Drie weken lang rond trekken door de na tuur. Lang gespaard, tickets geboekt, wandelschoenen in de koffer en natuurlijk de visa voor Canada ruim van tevoren geregeld. Op Schiphol bleken we toch een probleem te hebben. Ik kon mee, de kinderen ook, maar mijn man niet. Tijdens het invullen van het online formulier bij de visumaanvraag, had hij een 8 in plaats van een 5 ingevuld bij zijn paspoortnummer. En kleine fout met grote gevolgen. „Een verkeerd ingevuld cijfer in het paspoortnummer is een fout die veel voorkomt", weet Remco van der Wal, mede-eigenaaar van Traveldocs, een bureau dat visumaanvragen voor reizigers verzorgt. „Vooral het invul len van een letter O in plaats van een cijfer o zien we vaak. Maar het komt ook regelmatig voor dat mensen he lemaal vergeten een visum aan te vragen. Of er te laat achter komen dat het nodig is. En hoe erg het ook is: dan gaat de reis niet door. Vliegmaat schappijen weigeren passagiers mee te nemen die geen geldig visum heb ben." Tanzania Een visum is als een verzekering: niet leuk om achteraan te gaan, maar je hebt het wel nodig. Van der Wal: „Mensen hebben geen zin om het te regelen of denken er gewoon niet aan. Twee weken geleden nog werd ik gebeld door mensen die 20.000 euro hadden uitgegeven aan een reis naar Kenia en Tanzania. Ze waren alleen vergeten een visum aan te vragen. Een week later gingen ze weg. Ik heb het nog kunnen regelen, maar soms lukt het niet en gaat de reis niet door. Een man die op zakenreis naar China ging, belde me dat hij binnen twee dagen een visum nodig had. Dat ging niet meer. De reisdatum moest wor den verzet. Terwijl de vlucht, het ho tel en alle zakelijke afspraken al wa ren geregeld." Binnen Europa is een paspoort of identiteitskaart meestal voldoende. Daarbuiten moet je altijd ruim van tevoren controleren of je een visum nodig hebt. Over het algemeen geldt dat voor bijna alle landen in Azië en Afrika. In Zuid-Amerika bijna nooit. In sommige landen, zoals Thailand en Indonesië, is het nog mogelijk om een visum op de luchthaven van aan komst te kopen. „Je kunt onderscheid maken tus sen een elektronisch visum en een gewoon visum", legt Van der Wal uit. „Een elektronisch visum, voor de VS en Canada, kun je online aanvragen. Een zakenman had binnen twee dagen een visum voor China nodig. Dat lukte dus niet meer TIPS Een regulier visum, bijvoorbeeld voor China en Rusland, komt in je paspoort. Je moet het aanvragen bij de ambassade of het consulaat van het betreffende land in Den Haag of Brussel. Je moet daar vaak veel docu menten voor aanleveren en formu lieren invullen. Zodra het visum klaar is, moet je terug naar de ambassade om het op te halen. De verwerking kan enkele dagen in be slag nemen, maar soms ook enkele weken." Kosten Er zijn ook bureaus, zoals Traveldocs, die het werk uit handen nemen. Handig als je weinig tijd hebt en niet in de buurt van Den Haag woont. Van der Wal: „Als mensen zelf hun visum aanvragen, gaat het in tien tot twintig procent van de gevallen mis. Ze lezen niet goed, vullen formulie ren verkeerd in, vergeten hun hand tekening te zetten of geven een ver keerd antwoord op een vraag." De kosten van een visum verschil len. Een visum voor China kost meer dan 100 euro, een visum voor Rus land 65 euro. Een bureau rekent daar meestal rond de 40 a 50 euro bemid- delingskosten bovenop. Het is verstandig om een visum zes weken voor vertrek, maar uiterlijk twee weken van tevoren aan te vra gen. Dan heb je nog speling om aan vullende zaken te regelen als het niet goed is gegaan. Met mijn man is het nog goed ge komen. Toen de incheckbalie ging sluiten, stond er nog een groepje van vijf mensen zonder geldig visum. Na een telefoontje van een medewerker van Air Canada naar het consulaat, mochten ze allemaal ter plekke een visum kopen en instappen. woensdag 11 juli 2018 GO Arwen Kleyngeld Altijd een spannend moment: paspoort controle bij de marechaussee op Schiphol, fotoanp —Remco van der Wal Waar moet je aan den ken om je reispapieren in orde te hebben? Negen tips van Remco van der Wal van Traveldocs. 1 Vraag het visum op tijd aan. Vaak duurt het zes tot tien werkdagen om een visum te regelen. 2. Ook als je alleen een tussenstop in een land maakt, heb je soms een visum nodig: een transit visum of een gewoon visum. In de VS en Canada geldt dat altijd. 3. Sommige landen geven het visum uit op de lucht haven. Maar ook dan is het verstandig om het vooraf te regelen, om lange wachttijden te voorkomen. 4. Let op de geldigheid van je paspoort. Voor diverse be- U stemmingen moet f het nog minstens een half jaar geldig zijn. 5. Kinderen hebben een eigen paspoort of identi- at teitsbewijs nodig, hoe jong ze ook zijn. De regels voor een visum V voor kinderen MrAf verschillen. Meestal is een visum nodig voor de leeftijd vanaf 12 jaar. 7. Als één van de ouders met de kinderen reist, moet hij of zij altijd een toestemmingsformulier van de andere bij zich hebben. 8. Bij het invullen van het paspoortnummer gaat het wel eens mis. De letter O komt in het Nederlandse paspoort niet voor. Het gaat dus altijd om het cijfer nul. Op Anvr.nl vind je uitgebreide en actuele informatie over elk land, inclusief benodigde reispapieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27