W Jongens met fluistervoeten dankzij overzeese invloeden 19 een plek in eindstrijd op WK Dode momenten dodelijk Kopgoals Finale dan weer een soort kerstboom, maar bovenal een spel van voortdu rende beweging. Kevin De Bruyne en de gewel dige Eden Hazard zwervend in de ruimtes op rechts en links. Backs eroverheen of juist binnendoor. Fellaini dan weer wat dieper, dan weer wat meer in de breedte bewe gend, om zo ruimte te maken in het midden. Frankrijk bouwde de boel steviger dicht dan Brazilië in de kwartfinale, maar ook Les Bleus durfden te voetballen. Ongrijpbaar Dan weer via de ongrijpbare An- toine Griezmann, of via Paul Pogba, dan weer via Mbappé op hoge snel heid. Het eerste kwart van de wed strijd was overduidelijk voor de Belgen, het tweede wat meer voor Frankrijk. Hazard en Toby Alderweireld kregen goede kansen, Olivier Gi- roud en Benjamin Pavard misten aan de overkant. Nooit had je als toeschouwer rust. Na rust zinderde het duel in eer ste instantie gewoon door. Giroud dacht uit de draai te scoren, maar uit de daaropvolgende corner was het raak. Samuel Umtiti dook krachtig op voor Fellaini, scorend uit een indraaiende trap van Griezmann: t-o. Nog heviger moesten de Belgen nu ten aanval, maar het was juist Frankrijk dat meer controle kreeg. Giroud was dichtbij na een werke lijk schitterend aanval, met de hak vrijgespeeld door Mbappé. België zette er met Dries Mertens nóg maar een aanvaller bij. Het leidde tot kansen voor De Bruyne en Fellaini, maar in de laat ste fase gaf de routine van Frankrijk de doorslag. Column SJOERD MOSSOU Geef mij maar de bal, zegt Kevin De Bruyne. Maar het is niet hun mond die dat vraagt, het is zelfs niet de taal van hun lichaam. Je hebt spelers die met hun hele hebben en hou wen om de bal vragen, zoals Mark van Bommel vroeger. Die spreidde zijn armen en draaide ponti ficaal een kwartslag, de knieën alvast lichtjes gebo gen, hevig trappelend van ongeduld. Daarna riep hij heel hard, voor alle zekerheid: Geef! Mij! De! Bal! Diego Maradona vroeg nooit om de bal. Die was zo goddelijk goed, je zou wel gek zijn om hem de bal niet onmiddellijk te geven. Cruijff kreeg hem ook gewoon. Die vroeg sowieso nooit iets, Johan gaf alleen maar antwoorden. Daar, wees hij dan. Daar moet het heen. Rafael van der Vaart wapperde bij Tottenham Hotspur altijd mooi met de handen vlak naast de heupen, enigszins verdekt, maar toch heel driftig. Geef mij die bal, gebaarde Rafïïe dan. Zien jullie dan niet dat ik vrij sta? Kom. Hier. Geef. Doe. Toe. Speel in die bal, lekker tussen de linies. Maar nee, Alan Hutton en Michael Dawson zagen dat allemaal niet. Robin van Persie kan ook weergaloos mooi om de bal vragen. Soms gebeurde dat met de lichaamstaal van 'ik krijg hem toch niet', want rond 2010 schoot Wesley Sneijder altijd alles zelf op doel. Van Persie draaide dan halverwege het vragen al weer om, de rug ietsje ge bogen. Onverrichter zake. Cruijff vroeg sowieso nooit iets, Johan gaf alleen maar antwoorden In Burton-upon-Trent verrees een nationaal voetbalcentrum, St. George's Park, een schitterende accommodatie met de meest mo derne voorzieningen denkbaar. De trainersopleiding ging grondig op de schop, terwijl ook de clubs vele miljoenen van hun Premier League-geld verplicht in hun op leiding steken. In de Premier League was de overzeese invloed al langer groot, maar het fundament daaronder was zo ouderwets als je maar be denken kunt. Ook qua structuur: de jeugdcompetities in Engeland zijn enorm versplinterd, waardoor jeugdscouting veel complexer is dan in bijvoorbeeld Duitsland of Nederland. Parken Sportcomplexen zoals wij die ken nen, heb je er amper. Er wordt ge voetbald in parken en bij scholen. In de breedtesport is dat nog nau welijks veranderd, op een wat ho ger niveau inmiddels wél. Daar spelen alle toptalenten inmiddels in steeds volwaardiger, landelijke competities. Engeland komt eraan, zo lijkt het. Ook deze jonge Engelse ploeg is technisch en tactisch prima in orde, Niet toevallig is het team grotendeels opgebouwd uit spe lers van Tottenham Hotspur, Man chester City en in iets mindere mate Liverpool. Drie clubs met de meest vooruitstrevende coaches van deze tijd. Mauricio Pochettino, Pep Guardiola en Jürgen Klopp. Maar nu zijn daar Modric en De Bruyne. Voetbal lers die, als ze niet zouden voetballen, onzichtbaar zouden zijn. Jongens met vale gezichten. Jongens uit hetzelfde roomblanke hout gesneden als Andrés Iniesta. Slechts hun voeten vragen de bal. Uitsluitend hun voeten. Hun voeten zeggen zachtjes: kom maar met die bal, en dan komt de bal braaf. Het meest wonder lijke is: zodra de bal hun tedere voet bereikt heeft, krijgt alles opeens snelheid. Hun voeten zijn een doorgeefluik naar een an dere dimensie, naar een andere tijd, een andere ruimte. Hun neus kijkt al naar voren, hun lichaam is alvast vertrok ken, hun brein is al tweeëntwin tig momenten verder dan wij, gewone stervelingen. Hun voeten maken al leen een klein zijwaarts kommetje. Ze zeggen: kom maar, bal. Geloof ons, vertrouw ons. Fluistervoeten zijn het, magnetische fluistervoe ten. De slimste voeten op aarde. woensdag 11 juli 2018 GO 1. Harry Kane (Eng) Umtiti zorgde voor de 32ste kopgoal op dit WK. Alleen in 2002 werd er vaker met het hoofd gescoord (35). Romelu Lukaku (Bel) Cristiano Ronaldo (Por) Samuel Umtiti scoorde gisteren uit een corner. Van alle goals op dit WK is 44 procent gemaakt uit spelhervattingen (69 van de 158). Vier jaar ge leden kwam 28 procent (48/171) van de treffers voort uit dode momenten (zie ook pagina 5). geen finale Frankrijk - België 1-0 51. Umtiti 1-0 Opstellingen Lloris Courtois Pavard Alderweireld Varane Kompany Umtiti Vertonghen Hernandez De Bruyne Pogba Witsel Kanté Dembélé Matuidi 60. Mertens 86. Tolisso Fellaini Mbappé 80. Carrasco Giroud Chadli 85. N'Zonzi 90+1. Batshuayi Griezmann Lukaku E. Hazard Scheidsrechter: Cunha (Uru) Toeschouwers: 64.000 Halve finale Kroatië Vandaag 0 Engeland 20.00 zo 15 juli O Frankrijk 17.00 Halve finale O Frankrijk 1 O België Matuidi kopt de winnende treffer binnen voor Frankrijk. FOTO AP 3e/4e plaats O België za 14 juli 16.00 4. o.a. Denis Tsjerysjev (Rus), Artem Dzjoeba (Rus), Kylian Mbappé (Fra), Edinson Cavani (Uru) Geef mij maar de bal, zegt Luka Modric. De Bruyne en Modric tillen slechts hun voet ietsje op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19