J Jfl f aa&m Engeland telt weer mee, ook 18 Ploeg steelt de show in kraker tegen Frankrijk, maar komt alsnog tekort voor WK VOETBAL RUSLAND 2018 Zelden goals in eerste helft In de mooiste stad van Rusland stierf België in schoonheid, gisteravond in de halve finale tegen Frankrijk. In een lange tijd prachtig duel won de meest effectieve ploeg (1-0), maar de Rode Duivels namen meer dan eervol afscheid, als één van de mooiste verliezers. Ja, de droge feiten waren ontnuch terend en best wel cynisch. Frank- rijk-België werd beslist uit één doeltreffende corner, kort na rust, en het kreeg daarmee de winnaar die efficiënter en zakelijker was. Completer, dat ook. De ploeg van Didier Deschamps kan verdedigen en aanvallen, con troleren en domineren, het heeft brille en routine, het kan weerga loos voetballen én stevig de beuk erin gooien. Geschiedenis Maar toch was er in Sint Petersburg meer dan die droge uitslag, zelfs meer dan de wedstrijd alleen. Het was bovenal België dat geschiede nis schreef tussen de mooiste ver liezers ooit op een WK, tussen de teams die ooit onvergetelijk stier ven in schoonheid. Een elftal dat past in een rijtje met het Brazilië of Frankrijk van 1982, het Oranje van 1974 wellicht ook. Hoe eervol wil je het hebben? Want hoog vanuit het stadion ge zien voltrok zich opnieuw een prachtig dynamisch lijnenspel op het veld, een figuurtekening die niet zou misstaan in een lijstje in de Hermitage, slechts een paar kilo meter verderop. Niet zo opwindend als de kwartfinale België-Brazilië misschien, een uur lang wel van een voortreffelijk niveau. Slordiger Het laatste half uur daalde het tempo onmiskenbaar. Het spel werd slordiger en stroperiger, Frankrijk legde het spel vakkundig lam, maar zeker voor rust was dit een wedstrijd zoals je je die graag voorstelt bij de halve finale van een WK voetbal. Geen cynisch schaak spel, maar voetbal in zijn meest be gaafde, meest opwindende vorm. Een symbiose van intuïtie, tac tiek en fabuleuze dribbels. Van klassespelers die doen waarvoor ze geboren zijn: voetballen met liefde voor de bal, voor het avontuur. Zon der gezeik of gezanik, zonder ge strekte benen ook. Bovenal was dat te danken aan de Belgen, met al zijn aanvallend den kende spelers. Bondscoach Roberto Martinez had wéér een team met tal van rasvoetballers opgesteld, on bevreesd voor de wat meer bereke nende Fransen. Dan weer 3-4-3, Engelse supporters die na de winst op Zweden een 1KEA binnen ren nen, als malloten op de bedden springen en heel hard 'It's coming homejootball's coming home!' be ginnen te zingen. Het zijn filmpjes om te lachen, bovenal omdat je er een typisch Engels gevoel voor iro nie in kunt herkennen. Want dat is het fijnst aan de hype rond het nummer 'Three Li- ons (I'ts coming home)'van The Lightning Seeds uit 1996, en aan de vele filmpjes van Engelsen die het lied uit volle borst zingen. Er zit onmiskenbaar Brits chauvinisme in, enig openbaar dronkenschap ook, en soms onaangepaste lomp heid. Maar ook: lichtheid. Gort droge humor met wat zelfspot. Geen toeval Meer dan een halve eeuw lang te kortkomen (Engeland werd in 1966 wereldkampioen en haalde daarna nooit de finale) dat is geen toeval, zo snapten ze in Engeland na verloop van tijd ook. De En gelse FA pompte in het afgelopen decennium daarom tientallen mil joenen in de jeugdopleiding. woensdag 11 juli 2018 GO De ruststand van 0-0 bij Frankrijk - België was niet verras send. Bij 9 van de laatste 12 halve finales op een WK werd in de eerste helft niet gescoord. In 2014 was dat ook zo bij Nederland - Argentinië (foto). Bij de andere halve finale liep het anders: Brazilië - Duitsland stond na 45 minuten al 0-5. België: veel applaus Frankrijk België Sjoerd Mossou Sint-Petersburg fi Verdediger Harry Maguire (6) is na zijn doelpunt in de kwartfinale tegen Zweden in alle staten. John Stones deelt mee in de vreugde. FOTO GETTY IMAGES De meezinger 'Three Lions (It's coming home)' is in Engeland een nationale hype geworden. Verslaggever Sjoerd Mossou probeert aan de hand van het nummer te verklaren waarom het land nu wél succes heeft. Sjoerd Mossou Moskou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18