Marjan Berk 'Mensenrechten Antillen niet goed beschermd door Nederland' 15 Ik weet niet wat me bezielde, maar ik sprak hem aan in die winkel r zijn stemmen die je wilt horen. Stemmen die onlosmakelijk ho ren bij personen die je kent van het witte doek of uit de krant. Stemmen die je overeind doen schieten, wanneer ze tot je komen via de radio. En in mijn kinderjaren was het alleen de radio die stemmen aanleverde. Heerlijk was bijvoorbeeld de stem van acteur Kees Brusse. Daarin klonk voor mij altijd iets van je ne sais quoi. (Ik weet niet precies wat hij bedoelt, maar hij bedoelt wél iets! Maar ja, wat pre cies?). Je zou het een beloftevolle stem kunnen noemen. Péronne Hosang, een bittere- chocoladekleurige vrouwenstem. Sexy! Daar hoorde voor mij een langbenige, slanke, sigaretten in een pijpje rokende, roodharige vrouw bij, die met haar lage ge nuanceerde timbre erotische ver gezichten suggereerde. Mijn op winding kende geen grenzen toen ik werd gevraagd een rolle tje te spelen in een hoorspel waarin ook Péronne Hosang meedeed... de stem die mij als kind al aan de radio kluisterde. In de trein naar de studio in Hilver sum ontmoette ik haar: ze bleek een schattige, kleine, mollige dame... met die stem, dat was even wennen. mannen van het witte doek, Charles Boyeren James Mason, die mijn puberhart sneller lieten bonzen. Maar aan de radiostem men had je meer, daarvan kon je dromen. Die stemmen hadden ook geen leeftijd, ze waren ge weldig houdbaar. En ze hielden je vast, de radio bleef aan zolang die stem aan het woord bleef. stem van Max van Weezei bij. Je kon hem ook lezen, in Vrij Neder land. Oók leuk. Maar in de auto na een voorstelling op weg naar huis, luisterden we naar Met het oog op morgen, gepresenteerd door Max van Weezel. Ik wist ab soluut niet hoe hij er in werke lijkheid uitzag, maar dat deed er niet toe. Ook in het radiopro gramma Argos kan hij met die opgeruimd klinkende stem vre selijke verdachtmakingen uit spreken over van alles en nog wat. Op een dag stond ik ineens achter hem, in een Italiaanse eet- winkel. Ik hoorde hem zijn be stelling plaatsen. Ik zag alleen maar zijn rug, Ik weet niet wat mij bezielde, maar ik sprak hem aan. „Ik luister altijd naar u", piepte ik zenuwachtig - ik ben niet zo van het aanspreken van bekende stemmen. conversatie, hij reageerde nauwe lijks en verdween met zijn Itali aanse delicatessen geruisloos uit mijn blikveld... De man met die opmerkelijke, genuanceerde, met lichte ironie geladen stem waar uit ook soms een bedwongen grinnik nét niet opstijgt! Ik zag bij de Italiaan alleen zijn rug, de stevige rug van een beetje mol lige man, Max van Weezel. Hij is op het ogenblik volop in het nieuws door een ziekte, die hij dapper aan het overleven is. Samen met Wilma Borgman schreef hij het boek Vrienden te gen wil en dank, interviews met alle ministers en enkele staatsse cretarissen, waar flink om te grinniken valt. 'Coach K', noemen de meisjes in het basketbalteam van zijn dochter hem, vertelde de trotse trainer in een live-uitzending over zijn kan didatuur voor een post in het hoog gerechtshof. Brett Kavanaugh pre senteert zich als familieman, als Trump hem voordraagt. Zijn moe der is zijn grote voorbeeld, als lera res geschiedenis die op latere leef tijd rechten ging studeren. Democraten in de Senaat zijn van plan tot het uiterste te gaan om be noeming van Kavanaugh te voorko men. De belangen zijn enorm. Met wie Amerikanen mogen trouwen, waar ze naar school kunnen, of ze mogen stemmen en hoe, welke wa pens ze mogen bezitten - het is vaak het hooggerechtshof dat be slist over zulke vraagstukken. Met de katholiek Kavanaugh wordt het hof conservatiever. Dat kan het le ven van een hele generatie Ameri kanen beïnvloeden. Aanstelling van Kavanaugh kan zelfs gevolgen hebben voor het on derzoek van de speciaal aanklager naar eventuele connecties tussen de president en Rusland, vreest de oppositie. Een juridisch artikel dat Kavanaugh in 2009 schreef werd di rect na Trumps voordracht tot op de lettergreep geanalyseerd. Een president, schreef de rechter destijds, zou niet afgeleid moeten worden door strafrechtelijke on derzoeken. Dat betekent niet dat ze boven de wet staan. Kavanaugh legde uit: „Als de president iets laf hartigs doet, is de afzettingsproce dure beschikbaar." Hij stelde wel voor de president tijdelijk te vrij waren van vervolging en civiele rechtszaken. Dat roept vragen op, omdat juist Trump diverse zaken én een speci aal aanklager aan zijn broek heeft. Koos Trump voor Kavanaugh van- wege deze visie? Wat als het hoog gerechtshof een oordeel moet vel len over de bevoegdheden van aan klager Mueller? Het artikel is een enorme rode waarschuwingsvlag, vindt Democraat Cory Booker, se nator en potentieel uitdager van Trump bij de presidentsverkiezin gen van 2020. De passage zal naar voren komen in een hoorzitting in de Senaat die Kavanaugh moet doorstaan voordat hij zijn leven lang zitting kan ne men in het hooggerechtshof. De- i De Republikeinse meerderheid is krap. Eén dwarsligger kan de benoeming van Kavanaugh blokkeren mocraten gaan proberen de benoe ming tegen te houden, bijvoorbeeld omdat ze vrezen dat het recht op abortus niet zal blijven bestaan. Het is niet waarschijnlijk dat het lukt: Republikeinen hebben een meer derheid in de Senaat. Die is uiterst krap: één dwarslig gende Republikein kan de benoe ming blokkeren. In november zijn er bovendien Congresverkiezingen die de Democraten meer macht kunnen geven, wat het nog moeilij ker zou maken om goedkeuring van de Senaat te krijgen. Het wordt een hete politieke zomer, waarin De mocraten er alles aan zullen doen de benoeming te vertragen en twij felende Republikeinen te overtui gen van een tegenstem. Zij zijn over het algemeen echter gelukkig met Trumps keuze. Ka vanaugh is een veteraan uit het Witte Huis van George W. Bush, met veel ervaring in het federale ge rechtshof in Washington DC. Hij interpreteert de grondwet naar de letter, niet naar de geest, zoals meer liberale rechters doorgaans doen. Hij is een voorstander van zo min mogelijk regulering. Tijdens zijn verkiezngscampagne beloofdeTrump rechters te benoe men die het recht op abortus zou den terugdraaien, maar over zijn kijk op abortus is Kavanaugh nooit helemaal duidelijk geweest. Hij zei eerder het bestaande juridisch pre cedent te erkennen, maar onlangs gaf hij de regering Trump gelijk in een zaak van een tienermeisje in vreemdelingendetentie dat niet naar een abortuskliniek mocht. De overheid hoefde de ingreep volgens Kavanaugh niet te faciliteren. DEN HAAG De mensenrechten op de zes Caribische eilanden van het Koninkrijk houden geen gelijke tred met die in Nederland zelf. Nederland moet meer doen om die te waarborgen, vindt de Adviesraad Internationale Vraagstukken (AIV). Nederland en zes Caribische eilanden maken samen deel uit van het Koninkrijk der Neder landen. Hun inwoners zouden op dezelfde mensenrechten moeten kunnen rekenen, vindt de AIV, een belangrijke adviseur van regering en parlement. Maar als het Koninkrijk een mensen rechtenverdrag ondertekent, geldt dat vaak alleen in Neder land. De andere drie landen, Aruba, Curacao en Sint Maarten, en de drie bijzondere gemeenten Bo naire, Saba en Sint-Eustatius moeten vaak eerst allerlei maat regelen nemen voor het ook daar van kracht wordt. Dat komt er vaak niet van, omdat het eiland bestuur er niet aan toekomt. Daardoor 'dreigt een tweede ling', waarschuwt de raad. Nederland moet beter gaan sa menwerken met de zelfstandige eilanden en met de bijzondere gemeenten, vindt de AIV. Zeker voor die laatste draagt Nederland een grote verantwoordelijkheid. Na ondertekening van een ver drag moet er daarom een plan van aanpak komen om het ook op de eilanden in te voeren. „Ne derland moet hierbij het voor touw nemen, uiteraard in goede samenwerking en op basis van gelijkwaardigheid." woensdag 11 juli 2018 GO Stemmen Langer geleden was het actrice Er waren destijds ook een paar Daar kwam voor mij later de Er ontstond ook geen boeiende [/IA r Democraten tegen komst Kavanaugh Donald Trump wil de conserva tieve rechter Brett Kavanaugh een van de invloedrijkste men sen van de VS maken. Democra ten zullen alles doen om dat te voorkomen. Karlijn van Houwelingen Washington Brett Kavanaugh, mogelijk de nieuwe opperrechter in de VS, staat bekend als een conservatief familieman. fotoafp Kijk op de site bij /video De voordracht van de opperrechter in de VS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15