V Fipronilboer op hete kolen met mestbult 10 NASLEEP PLUIMVEEBOEREN Het dagboek van boerin Gerda Briene werd een indringend relaas van het boerenleven in crisis. Het geluid van een stal hongerige leghennen vergeet ze haar nooit meer. Alle eieren moesten weg: dik anderhalf miljoen, besmet met fipronil. Met z'n allen kieperde de familie ze in een grote container. Gerda Briene's schoonvader (84) hielp zwijgend mee. „Hij heeft de Tweede Wereld oorlog meegemaakt. En nou staat hij eten weg te gooien", schoot door haar hoofd. Haar hart brak. En elke keer als ze dacht: 'erger wordt het niet', bracht de fipronilcrisis een nieuw dieptepunt op hun boerenerf. Bijvoorbeeld als ze ontdekt hoe een stal vol hongerige leghennen klinkt. Gerda Briene (48) kijkt even weg, als ze het uitspreekt. De pluimveehoudster uit Wierden hield een dagboek bij en maakte uit eindelijk een boek over het drama, dat bijna driehonderd boeren trof. Fipronil, beslist geen eitje! Over enkele weken komt het uit. Het is geen klaagverhaal. Er valt soms ook wat te lachen. Het is, vindt ze, vooral een inkijkje in het boerenleven in crisis tijd. Het vertelt over hun zorgen, hoe ze langs de rand van de afgrond gaan: financieel en emotioneel. Maar dus niet vallen. Veerkracht. „We zijn doeners. Je wil wel janken. Maar je doet het niet; dan raak je nog dieper in de put." Gerda schrijft: 'Als één van ons de moed dreigt te verliezen, peppen de anderen hem op. Het wij-ge- voel is heel sterk'. „Ik vind het ook een boek van hoop", zegt ze. „Veel mensen zijn de fipronilcrisis al vergeten. Maar het is wel echt gebeurd. Veel collega's zit ten nu nog met de ellende. Het is ook die boodschap: geef niet op." Voor Gerda en Johan Briene begint de ellende in mei 2017. Kort daar voor hadden ze het bedrijf Chick- Clean ingeschakeld om de stal van hun 27.000 scharrelkippen schoon te maken. „We hoorden goede verhalen over die twee jongens: snel, correct en niet te duur. En ze waren nog niet lang bezig. Zelf zijn we 'eerste gene ratie' boeren. Er was een gunfactor." En toen kwam de Nederlands Voedsel en Waren Autoriteit (NVWA) langs om eieren in beslag te nemen en te testen. Er zou door ChickClean het verboden fipronil zijn gebruikt. „We dachten nog: dat is met een gesprekje aan de keuken tafel afgedaan. De fipronil was toch gebruikt bij de bestrijding tegen de bloedluis bij kippen? Daarvoor had den wij dat bedrijf helemaal niet la ten komen." Bij hun dagelijkse stal- ronde voelen ze al snel een knoop in hun maag. Gerda schrijft: 'We hebben het niet afgesproken. Maar onafhankelijk van elkaar zoeken we naar bevesti ging. We kijken elkaar aan. Ik zie het op Johans gezicht. Dit is niet normaal. We zitten in de proble men.' Die passage emotioneert haar, ook nu. „We keken of we ergens bloed luis konden vinden in de stal. Je weet: als het er is, zit het in elk geval daar. Je hoopt dat je wat vindt. Maar helemaal niks." Het bedrijf ging dus grotendeels op slot. „Je weet niet wat je overkomt en wat je moet. Als er vogelgriep uit breekt, is er een draaiboek voor. Dat was hier niet het geval." Het was financieel koord dansen. De vakantiewo ning en hun melkkoeien hou den hen min of meer overeind. De eieren moesten als chemisch afVal wor den afgevoerd. Maar je moet het wel eerst zelf betalen. Ook het afvoeren van de besmette mest; eerst afrekenen. En als je niet vooraf betaalt, komt er ook geen voer. Maar inkomen is er amper. Die verdween in de put die fipronil heette." Gerda schrijft: 'We staan met onze rug tegen de muur. Over twee da gen kunnen we misschien het rui men niet meer betalen. Het snijdt door m'n ziel. Deze kipjes hebben nergens schuld aan'. Voor de kippen hadden ze twee op ties; vergassen, of ze op een streng dieet zetten. In dat laatste geval blij ven de kippen wel leven, maar krij gen ze weinig eten, zodat ze vet en veren kwijtraken en daarmee ook het gif. Ze kiezen voor een tussenop lossing met streng dieet, waarbij de de dieren wel eieren blijven leggen. „Omdat het van die jonge diertjes waren, ze hadden nog zoveel poten tie." Zo vindt Briene dus uit hoe een stal vol hongerige hennen klinkt." Het gaat nooit meer uit haar hoofd. Gerda schrijft: 'Ik ga niet graag meer naar de stal. Je hoort hoe de kippen proberen de allerlaatste kruimels voer op te pikken'. „Normaal worden de kippen met veel kabaal wakker, want de dames moe ten elkaar van alles vertellen. Daarna wordt het stiller. Maar tijdens dat di eet is het de hele dag een kabaal. En de voerketting is leeg. Je hoort het meta len geluid van de ketting, die heen en weer geslagen wordt door die naar eten zoekende hennen. We hebben het uiteindelijk gered. Maar een en kele keer als nu het eten bijna op is, hoor je die ketting ook. Dan zit ik weer midden in die crisis." Inmiddels kunnen Gerda en Johan weer vooruit kijken. Van de kippen is ze nóg meer gaan houden. „We hebben misschien wel te veel van onszelf gevraagd. We komen een beetje tot rust, maar het dagelijkse ritme valt ineens zwaar. Na een goede nachtrust zijn we niet fit. We hebben lood in de benen. Ik voel me oud en krakkemikkig." Aan de Oranjeweg in het Veluwse dorpje Ernst moest de brandweer uren werken om een grote fik in een berg kippenmist te voorkomen. De mest was vervuild met fipronil. „Ik wil met alle liefde van die fipro- nilmest af, maar dat kan niet. De politiek moet iets doen", reageert Henk van de Brink van de kippen- boerderij met de brandende bult. „Geen fipronilboer komt van zijn mest af vandaag de dag", zegt Jan Workamp van het fipronilslachtof- fermeldpunt Gelderse Vallei. „En ja, dan kan het gaan branden. Zeker met deze hitte en droogte." Het probleem dat ten grondslag ligt aan de overhitte mestbult, is de tijdelijke sluiting van Energiecen trale BMC Moerdijk. Dat enorme bedrijf verwerkt jaarlijks een derde van de totale productie van pluim veemest in Nederland. „Maar het bedrijf staat drie maanden stil we gens grote werkzaamheden aan de fabriek. Ze verbranden daar negen duizend ton per week, gemiddeld. Dat wordt nu niet verbrand en komt in opslag." Het bedrijf ligt sinds begin mei stil. Het trekt ongedierte aan en er kan brand ontstaan door broei De werkzaamheden zouden enkele weken duren, maar zijn uitgelopen. Waarschijnlijk gaan de deuren pas eind juli weer open. Kippenboeren zijn voor het afvoeren van mest sterk afhankelijk van BMC Moer dijk. Enkele boeren kunnen hun mest nog gedeeltelijk kwijt bij bij voorbeeld collega's. Maar dat geldt niet voor fipronilboeren. De kippenboeren mogen de mest, waar fipronil in zit, niet ver voeren van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit. Het mag alleen naar een biomas sacentrale, waar het wordt afgebro ken. Moerdijk is de enige verwerker die fipronilmest wil hebben en mag verbranden. „Nu Moerdijk dicht blijft, blijven vooral die boeren die nog fipronilmest hebben met de mest zitten." Voor hen geen plan b. De mest kan niet weg door een vervoersver- bod, terwijl de berg groter wordt. De dieren poepen immers gewoon door. „Bij boeren liggen grote par tijen mest in opslag of op het erf, soms in de open lucht. Er zijn be drijven met wel duizend ton mest." Er zijn drie redenen, waarom de mestopslag problematisch is met deze droge dagen, stelt Workamp. „Het trekt ongedierte aan, ratten en muizen. En vliegen, zeker met deze temperaturen. En er kan broei ont staan, waardoor brand uitbreekt." Daniëlle Cardozo, woordvoerder van minister Schouten (ministerie van Landbouw, Natuur Voedsel kwaliteit): „We hadden bijna een oplossing. Een ander bedrijf dan Moerdijk wilde de fipronilmest verwerken. Dat bedrijf trok zich op het laatst terug. We zoeken nu met de sector naar een nieuwe optie." woensdag 11 juli 2018 GO 'Fipronil, beslist geen eitje!' Lucien Baard Wierden Boerin Gerda Briene met haar boek én fipronil- vrije eieren. FOTO LARS SMOOK De fipronilboer zit opnieuw in zwaar weer. Hij kan niet van zijn mest af. Dus ligt dat soms open en bloot op het erf. Dat trekt rat ten, muizen en massa's vliegen aan; of bulten vliegen in brand. André Valkeman Ernst -Jan Workamp, meldpunt fipronilslachtoffers ♦v 'i-Ti'. De brand weer kon voor komen dat de smeulende mestbult bij de boer in Ernst vlam vatte. FOTO ROB VOSS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10