'Jonge, hoe ging jouw leven' 8 Jan Willem van Engelen was een van de beruchtste misdadigers van de jaren 70. Hij zag elke Nederlandse gevangenis van binnen. 42 van de 74 jaar dat hij nu leeft, zat hij vast. Op zijn oude dag komt er een lied over 'Jonge'. Schietende Vlaamse juwelier vrij INTERVIEW JAN WILLEM VAN ENGELEN De juwelier uit het Belgische dorp Oostakker die zaterdag middag een verdachte van een overval doodschoot, is door de onderzoeksrechter vrijgelaten onder voorwaarden. Dat meldt het parket. Wat die voorwaar den zijn, is niet bekendge maakt. De juwelier had na de overval op straat geschoten op zijn be lagers die op een bromfiets er vandoor gingen. Degene die achterop zat, werd dodelijk getroffen, de andere is nog voortvluchtig. De overvallers zouden zelf niet hebben ge schoten. Verder onderzoek moet uitwijzen of er sprake was van zelfverdediging. De man werd voorgeleid op verdenking van doodslag, maar de onderzoeksrechter liet hem vrij onder voorwaar den. „Hij werkt zeer goed mee aan het onderzoek", aldus de woordvoerder van het parket. „Uit de eerste verhoren blijkt dat de overvallers bijzonder agressief te werk gingen. De ju welier zou zijn geschopt en ge slagen en bedreigd met een vuurwapen. Ook de aanwezige familieleden van de juwelier en de klanten zouden zijn be dreigd met een vuurwapen." Bij lange na niet genoeg om het neerslagtekort aan te vullen Zeker tien doden bij treinongeluk Turkije Een treinongeluk in het noordwesten van Turkije heeft volgens Turkse media zeker tien levens geëist. Het Turkse ministerie van Binnenlandse Zaken spreekt over 73 gewonden. De trein ontspoorde op weg naar Istanboel in een regio die grenst aan Grie kenland. Er zaten ruim driehonderd mensen in de trein. Volgens CNN Turkije is een ingestorte brug de oorzaak van het ongeluk. Man springt op buik vrouw Rechter wil Lula vrijlaten Agenten dood bij aanslag Ja, hij was een crimineel. Maar wie 'Jonge' nu op straat ziet in zijn rolstoel, cowboyhoed op, merkt daar niets van. Heb je het dan met hem over die roerige tijd, dan verschijnt een twinkeling in zijn ogen. Jan Willem van Engelen is een paar uur in Nijkerk om te praten over zijn leven. Dochter Jochien en achterneef Dennis de Weerd, die het lied Jonge, hoe ging jouw leven over zijn achteroom zingt, zijn ook mee. Op zijn 19de pleegde Jonge zijn eerste inbraak om een parkeerboete te kunnen betalen. Hij moest gelijk de gevangenis in. „Als gewone jongen kwam ik daar in contact met criminelen. Het was een leerschool voor me. Zij vertelden bijvoorbeeld hoe ik een plof- kraak kon plegen." Het ging hem altijd om geld. Aan doden deed hij niet, zegt hij. Eén keer ging het bijna mis. Zijn broer werd in t983 doodgeschoten. „Hij wilde een ruzie sussen en werd dwars door zijn hart geschoten met een vuurbuks." Toen Jonge vijfjaar later hoorde dat de moordenaar van zijn broer in de zelfde kroeg zat als waar hij hem doodschoot, ging hij recht op zijn doel af. De man overleefde de aanslag op zijn leven ternauwernood. Jonge kreeg zeven jaar cel. Eenmaal vrij ging Jonge op de oude voet verder met roofovervallen en plofkraken. Bij een roofoverval op ODEAANOOM OOSTAKKER Weervrouw Hanneke Luijting van Weerplaza over de enkele drup regen die morgen in Nederland wordt verwacht. ISTANBOEL ECHTE PROTHESES De achtjarige Maya uit Syrië werd geboren zonder benen. Haar vader (rechts) knutselde 'benen' voor haar van plastic tonijnblikjes en plastic, maar nu krijgt ze in een revalidatie centrum in Istanboel echte protheses dankzij aandacht op sociale media. Arts Mehmet Zeki Culcu (links) helpt het meisje met passen, fotoap STEENBERGEN Een 26-jarige man is in zijn woning in Steenbergen op gepakt voor het mishandelen van zijn hoogzwangere vrouw. De man zou de vrouw op de grond hebben ge gooid, op haar buik hebben gespron gen en haar met zijn vuisten in het gezicht hebben geslagen. Het slachtoffer is voor controle naar een ziekenhuis gebracht. SAO PAULO Een Braziliaanse federale rechter heeft gelast dat de voormalige Brazili aanse president Luiz Inacio Lula da Silva wordt vrijge laten. De linkse politicus zit sinds april vast wegens een corruptiezaak. TUNIS Zeker zes Tune sische agenten zijn om het leven gekomen bij een aanslag in de buurt van de grens met Algerije. Het is de dodelijkste aanval in het land sinds 2015. Staats- persbureau TAP meldt negen slachtoffers, Binnenlandse Zaken houdt het op zes. De agen ten liepen tijdens een patrouille in een hinderlaag. 74 j aar oud, 42 j aar in de gevangenis Maranke Pater Hoogeveen Henny Thijssen, de schrijver van het lied Jonge, hoe ging jouw leven schreef eerder onder andere Ga van André Hazes. Hij kwam Van Engelen tegen bij een vriend. „Hij is in een verkeerd nest ge boren en dat kostte hem 42 jaar van zijn leven. In de bak is het alleen maar erger geworden." Van Engelens achter neef Dennis de Weerd, ook bekend als 'De Zingende Loempia- boer', zingt het lied over zijn achteroom dat op alle digitale kanalen te beluisteren en te downloaden is. De Weerd bezocht zijn achteroom regelmatig in de gevangenis. „Het klikte enorm tussen ons. Het crimi nele circuit verdween al snel naar de achtergrond. De eer ste keer dat ik het lied voor hem zong, bezorgde mij echt kippenvel. Het maakte Jonge aan het huilen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8