7 na orkaan Irma Niet alleen inwoners bereiden zich grondig voor op een eventuele nieuwe orkaan. Ook defensie heeft lessen getrokken van de ramp. Vo rige maand gaf de Commandant der Zeemacht in het Caribisch Ge bied Peter de Vin nog toe dat ieder een op het eiland, ook defensie, de gevolgen van orkaan Irma had on derschat. Vooral bij het handhaven van de openbare orde en veiligheid ging het mis. Dat leidde ertoe dat plun deraars al tijdens de orkaan begon nen met het leegroven van luxe winkels in het hart van Philipsburg. Mocht Sint-Maarten dit jaar een beroep doen op de krijgsmacht, dan zullen er in elk geval meer militai ren afreizen naar het eiland. Uitge gaan wordt van ongeveer 200 mili tairen die zijn gelegerd op Curacao, 50 meer dan bij orkaan Irma. Indruk Die extra mensen lijken misschien niet veel, maar volgens majoor Anne Kemerink op Schiphorst die zich bezig houdt met de voorberei dingen voor het orkaanseizoen maakt dat echt wel indruk. „Phi lipsburg is niet zo heel groot. Als daar tientallen militairen patrouil leren schrikt dat mensen die kwaad in de zin hebben echt wel af." De extra militairen zullen overi gens niet alleen ingezet worden om de openbare orde te handhaven als het nodig is. Ze zullen ook hard no dig zijn om noodhulp te geven, zo is de verwachting. En om andere hulpdiensten zoals de brandweer te ondersteunen, of schuilplekken open te houden. Want het incasse ringsvermogen van het eiland is nog altijd niet terug op het oude ni veau, constateerde Defensie twee weken geleden tijdens een ram penoefening. Waar Sint-Maarten in het verle den een orkaan in de middelzware categorie zelf prima aan kon, heb ben ze nu mogelijk al hulp nodig bij een tropische storm. „Als je de foto's vlak na Irma ziet en nu op het eiland komt, dan zie je dat er zoveel werk is verzet. Alleen is nog lang niet alles hersteld. Dat kan ook niet, maar daardoor is het eiland wel ex- Het meest frustrerende na Irma was de zoektocht naar water tra kwetsbaar voor stormen", zegt Kemerink op Schiphorst. Een van de grootste problemen is dat veel huizen nog steeds niet goed zijn gerepareerd, maar zijn afgedekt met een plastic zeil. Het blijkt ont zettend lastig om genoeg technici en bouwvakkers te vinden die hui zen orkaanbestendig kunnen ma ken. Vakbekwaam Daar hebben niet alleen de bewo ners zelf last van, maar ook hulpor ganisaties zoals het Rode Kruis. Zij hadden zich ten doel gesteld om voor 2021 tweeduizend huizen op te knappen, maar het is de vraag of ze dat gaan halen. Op dit moment is er met hulp van het Rode Kruis nog geen enkel huis gerepareerd. „We willen de juiste mensen laten kijken naar hoe deze huizen het be ste kunnen worden opgeknapt. Maar die waren gewoon heel moei lijk te vinden," zegt woordvoerster Iris van Deinse van het Rode Kruis. Inmiddels zijn er wel vakbekwame bouwvakkers gevonden, zijn er 200 huizen geselecteerd die als eerste opgeknapt gaan worden en ver wacht Van Deinse dat daar eind van deze maand mee begonnen gaat worden. Door de wankele situatie zit de schrik er bij iedereen op het eiland nog steeds goed in. Dat heeft één groot voordeel: iedereen weet el kaar goed te vinden, heeft Keme rink op Schiphorst van de marine gemerkt. Er zijn nu goede afspraken gemaakt met lokale autoriteiten en hulpverleners. „We hebben met el kaar gedeeld wat iedereen van deze ramp heeft geleerd en rampenplan nen aangescherpt. Dat voorkomt dat er straks onder stress discussies ontstaan." Ondertussen hopen de eilandbe woners dat een echt zware orkaan nog lang op zich laat wachten. De voortekenen hiervoor lijken gun stig. Het zeewater is nog niet boven de 27 graden, de temperatuur waar boven orkanen steeds krachtiger worden. En er zit veel Sahara-zand in de lucht, hetgeen het proces af remt. maandag 9 juli 2018 PC Militairen en burgers helpen met het verdelen van hulpgoederen, twee dagen nadat Irma het eiland verwoestte op 6 september 2017. foto defensie storm nadert Sint-Maarten M Nederlandse patrouilles na de orkaan, in een poging om plunderingen te voorkomen. FOTO ANP - Wim de Visser (schoolhoofd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7