3 Zonnige zomer staat nu al op plek 6 in de recordboeken Nederland is zo droog dat de contouren van historische akkers zich aftekenen in de bodem. Een buitje morgen zal daar weinig aan veranderen. Van vijf uur 's morgens tot midder nacht is aardappelteler Twan van der Heijden uit het Brabantse Soeren donk in touw. En dan moet hij er midden in de nacht ook nog een paar keer uit om sproeiers te verzetten. Met vier megagrote haspels pro beert hij te redden wat er te redden valt in de aardappelteelt. In zijn woonplaats heeft het al meer dan zes weken niet geregend. De akkers zijn zo droog dat Van der Heijden tot zijn stomme verbazing zelfs de contou ren van ruilverkaveling kan zien die er 45 jaar geleden voor het laatst is ge weest. „Ik zag vanuit mijn trekker al lemaal lijnen in het land, maar kon niet goed plaatsen wat het was. Toen ik met een drone een filmpje maakte, zag mijn vader meteen dat het ver dacht veel leek op de maïsvelden van vroeger." Van der Heijden pakte er een gede tailleerde kaart uit die tijd bij en het bleek te kloppen. „Ik was verrast, vooral omdat het al zo lang geleden is dat die gronden zijn geruild." Dat het zó droog is, maken ze op dit boerenbedrijf niet vaak mee. Van der Heijden teelt aardappels en maïs, maar dat laatste gewas heeft hij al moeten opgeven; hij komt uren te kort om het allemaal nat te kunnen houden. En ook de planten die wel kunstmatig water krijgen, hebben het zwaar. „De gewassen staan erbij alsof het al augustus is. Het is een drama." Er is regen op komst; tot 3 millime ter voorspellen de weerkundigen voor morgen. Maar dat is hooguit een 'buitje voor het stof, zoals boeren dat noemen. De gewassen van Van der Heijden verdampen zo'n 5 millime ter water per dag. „Daar heb ik dus helemaal niets aan", zegt hij. Een plensbui van minstens 30 millimeter zou pas echt welkom zijn. En niet in één uur - want dat kan de gortdroge grond niet zo snel opnemen - maar verspreid over een langere periode. Dan kunnen ze op de boerderij pas echt een paar dagen op adem komen en blijft de schade aan de oogst mo gelijk beperkt. Records Zover is het voorlopig nog niet en daarmee blijft de langdurige droogte oprukken in de statistieken van droogste zomers ooit. Afgelopen weekend maakte Weeronline be kend dat er in Oost-Nederland een neerslagtekort is gemeten van 240 millimeter. Daarmee staat 2018 op plek zes. De zomer van 1947 - met een neer slagtekort van 296 millimeter - is het eerstvolgende record dat dreigt te sneuvelen. Maar veel mensen her inneren zich vooral nog de zo mer van 1976, die pas echt uit zonderlijk was met een neer slagtekort van 361 millimeter. Omdat met deze temperaturen Neerslagtekort sloten en beken droog kunnen val len, geldt in sommige regio's een ver bod om gewassen te besproeien. Ook waterleidingbedrijven riepen eerder op niet de tuin te sproeien en zwembaden niet te vullen tijdens de piekuren in de ochtend en avond. Drinkwater is er weliswaar genoeg, want dat komt diep uit de grond, maar als te veel mensen tegelijk de kraan openzetten, kan de waterdruk minder worden. Dat probleem lijkt zich de komende dagen overigens vanzelf op te lossen, omdat de eerste schoolvakanties zijn aangebroken en veel mensen eropuit trekken naar het buitenland. „Maar we zien nu nog 30 tot 40 procent meer verbruik dan normaal", zegt woordvoerder Bram Inklaar van waterbedrijf Vitens. Helikopters Door de aanhoudende droogte groeit het aantal maatregelen waarmee bij voorbeeld natuurbranden moeten worden voorkomen. Zo werden er in Brabant enkele vuurwerkshows af gelast. En hebben de Chinook-teams op Gilze-Rijen de waterzakken al klaargelegd op een oefenveld om snel te kunnen ingrijpen. De helikopters hoefden afgelopen weekend niet in actie te komen, maar brandweerkorpsen waren wel druk met enkele bosbranden, onder meer in de Drunense Duinen en op de Sal- landse Heuvelrug. Een natuurfoto graaf zag op die laatste locatie gister ochtend brand en sloeg alarm. De droogte mag in Nederland dan bijzonder zijn, het is nog lang niet zo erg als in Canada. De hittegolf daar heeft aan zeker 54 mensen het leven gekost. Alleen al in de stad Mont- real waren 28 doden, veelal oude ren en chronisch zieken. In het oosten van Canada is het sinds woensdag meer dan 34 graden, 10 graden warmer dan gemiddeld in juli. Zolang het weer in Nederland niet verandert, blijven boeren als Twan van der Heijden bergen werk verzet ten om hun gewassen van water te voorzien. En mogen ze hopen dat al die inspanningen worden terugbe taald na de oogst. Een droge zomer hoeft namelijk geen ramp te zijn, zolang heel Europa er maar last van heeft en de oogst overal tegenvalt. Dat stuwt de we- reldprijzen op en dan kan met min der opbrengst toch nog geld worden verdiend. Vooralsnog ziet het er voor de boeren gunstig uit. De langeter- mijnprijs per kilo aardappelen is al met 20 procent opgelopen naar zo'n 20 cent. Leuk voor de boer, maar de prijs van een frietje schiet daardoor eind dit jaar waarschijnlijk ook maandag 9 juli 2018 GO Sproeien en bidden voor regen op gortdroge akkers Raymond Boere Soerendonk De zomer van 1976 was nog veel droger dan de zomer die we nu beleven: er was een neer slagtekort van 361 millimeter. Gevallen regen - verdamping 1 april t/m 8 juli 090718 bron: KNMI -300 I -240 -180 -120 -60 0 60 120 80 240 300 I De droogte maakt oude kavels weer zichtbaar, fotot. van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3