m Heel Rusland trots: 'Het zijn echt helden' A -&J) >52 L§tf/m 6 WK VOETBAL RUSLAND 2018 Supporters in eigen land zijn massaal verliefd De Engelsen vieren het bereiken van de halve finale van het WK in Rusland met een mengeling van trots, euforie en totaal ongeloof. „Deze spelers hadden je buurman kunnen zijn." Op pleinen, in cafés tot in alle uit hoeken van het immense land. Zelfs in de metro van Moskou, voorzien van gratis wifi, keek zo'n beetje heel Rusland mee naar de kwartfinale tegen Kroatië, zater dagavond. Groepjes mensen drom den er samen rond mobieltjes met livebeelden. Toen Ivan Rakitic de beslissende strafschop binnen schoot, na een lelijk doch intens voetbalgevecht van dik twee uur, viel prompt overal de stilte in. Fans bogen het hoofd, in het stadion in Sotsji vloeiden tranen, maar niet veel later steeg alsnog een warm ap plaus op, óók in de vele bars rondom Kievskaja, Moskou. „Ze hebben fantastisch gevoch ten, het zijn echt helden die zich bijna dood hebben gevochten op het veld", zei president Vladimir Poetin, een dag na de 2-2. „De men sen zijn een beetje verliefd op ons geworden", zag bondscoach Stani- slavTsjertsjesov. Dat laatste was niet eens heel overdreven gesteld. Het Russische publiek verwachtte vooraf niets van het eigen elftal, dat zo drama tisch presteerde in de afge lopen twee jaar, 'Gedoemd te falen', zo kopte de krant Moscow Times nog vóór het eerste groepsduel met Saoedi-Arabië. Maar die ope- ningswedstrijd werd meteen met 5-0 gewon- k nen, Rusland overleefde de groep, en op een historische dag in het Loezjniki-stadion werd Spanje na strafschoppen verslagen in de achtste finale. Prompt barstte er in Rusland een voetbalkoorts los, per dag zag je het aantal vlaggen en petjes toenemen op straat. De halve finale bleek net een brug te ver. Rusland kwam op voor sprong tegen de kwalitatief sterkere Kroaten, en in de verlenging vocht het zich op hartstochtelijke wijze terug tot 2-2, dankzij een late goal van Mario Fernandes. ■f Uitgerekend diezelfde verdediger miste even later vanaf elf me ter, nadat ook oud-Feyenoor- der Fedor Smolov had gefaald. Finale O GEERT LANGENDORFF REPORTAGE e rode en witte schmink op de wangen van Paul Murphy vormt door hevig zwe ten geen perfecte Engelse vlag meer. Zijn ogen prikken van de zonnebrandolie. Niettemin kijkt hij met een eufo rische grijns op zijn gezicht naar het grote scherm op Millennium Square in Leeds, waar de zoveel ste herhaling van de doelpunten van Engeland de revue passeert. „Tot vandaag was dit één grote grap", vertelt hij. „Nu weet ik het zeker. Football is coming home." Murphy, zaterdagmiddag een van de naar schatting 32 miljoen kijkers van de kwartfinale tegen Zweden (0-2), vat het gevoel van een land in verwarring samen. „England's dreaming", kopte de Sunday Times treffend. Waar in Leeds de stemming door een drooglegging van de binnenstad nog redelijk ingetogen was, ver anderden fans in andere delen van het land straten in een oceaan van ongecontroleerde vreugde. Van Borough Market in Londen tot Bristol. En van Times Square in Newcastle tot Birmingham. De gekte hield aan tot in de nachte lijke uren. Anders dan bij voor gaande toernooien kwamen de soms bizarre taferelen - in Lon den sprong een man vanaf het dak van een dubbeldekker op een bushokje - niet voort uit de vlees geworden Britse traditie om elk excuus aan te grijpen om de boel op stelten te zetten. Dit volksfeest was puur. David Baddiel, een van de be denkers van het nummer Three Lions On A Shirt, liet in een stuk op de voorpagina van The Times zijn licht hierover schijnen. Zijn hit uit 1996 met de Lightning Seeds, met de ronkende regel 'football's coming home', ver woordde niet de arrogantie van de Engelsen maar juist hun aan geboren twijfel. Het was een wensdroom, geen waarschuwing aan de rest aan de wereld. „Maar nu geloof ik oprecht dat het kan", besloot hij. Liefde Gary Lineker, die in 1990 met Engeland voor het laatst de halve eindstrijd haalde op een WK, deelde Baddiels woorden. „It actually might bloody well come home", twitterde de spits van weleer, die op de televisie als BBC-presentator al kijkend naar een replica van de WK-trofee eenzelfde tekst uitte. Wat opvalt in de pubs, op de terrassen en vol gepakte pleinen is de massale liefde voor het elftal van bonds coach Gareth Southgate. Voor het eerst in mensenheugenis ligt een orkaan van kritiek niet op de loer, mocht het onverhoopt mis lopen. Internationals als antiheld Harry Maguire spelen daar een voorname rol in. Tot plezier van de duizenden supporters op Mil lennium Square lijkt de verdedi ger van Leicester City meer op een varkensboer dan op een voet balmiljonair. „Fantastisch!", ver- MANCHESTER maandag 9 juli 2018 GO Rusland Kroatië (wns) Rusland strandde op dramati sche wijze na strafschoppen tegen Kroatië, maar de trots overheerst in het land. Sjoerd Mossou Moskou Rusland - Kroatië 2-2 31. Tsjerysjev 1-0 1-1 39. Kramaric 1-2 101. Vida 115. Fernandes 2-2 Strafschoppen Smolov X Brozovic Dzagojev ■x Kovacic Fernandes X Modric Ignasjevitsj Vida Koezjajev Rakitic Opstellingen Akinfejev Subasic Fernandes Vrsaljko Koetepov 97. Corluka Ignasjevitsj Lovren Koedrjasjov Vida Samedov Strinic 54. Jerochin 74. Pivaric Koezjajev Rebic Golovin Modric 102. Dzagojev Kramaric Zobnin 88. Kovacic Tsjerysjev 67. Smolov Rakitic Dzjoeba 79. Gazinski Perisic 63. Brozovic Mandzukic Scheidsrechter: Ricci (Bra) Toeschouwers: 44.287 Tsjerysjev troost Fernandes. foto reuters Kwartfinale 9 Rusland 2 (3) Kroatië 2 (4) Zweden Engeland Halve finale Kroatië WO 11 juli Engeland 20.00 zo 15 juli 17.00 Uruguay 0 Frankrijk 2 O Frankrijk di 10juli O België 20.00 3e/4e Brazilië 1 plaats O België za 14 juli 16.00 Engeland in @glangendorff Leeds Zweden Engeland Fans op het Millennium Square springen vol vreugde op bij de tweede Engelse treffer. Zweden - Engeland 0-2 0-1 30. Maguire 0-2 Opstellingen 59. Alli Olsen Pickford Krafth Trippier 85. Jansson Walker Lindelof Stones Granqvist Maguire Augustinsson Young Claesson Lingard Larsson Henderson Ekdal 85. Dier Forsberg Alli 65. Guidetti 77. Delph Berg Kane Toivonen Sterling 65. Olsson 90+1. Rashford Scheidsrechter: Kuipers (Ned) Toeschouwers: 39.991

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34