Bloed, breuken... en weer door Nerveuze ouverture vol valpartijen 3 van de Tour vandaag flink door elkaar gaat husselen Onze voorspelling: Geel staat ook op het spel woordelijk wordt ze geleerd om door te zetten, om niet op te geven - maar er is een grens. Wat Craddock doet, is niet held haftig, het is onverantwoordelijk. En dat geldt dubbel voor zijn ploegleider en zijn ploegarts. Wonderen be staan niet: de scheur in zijn schouder heelt niet in de komende weken. Hoe moet die arme jongen de ploe gentijdrit overleven? De kasseien naar Roubaix? De Alpen? De Pyreneeën? Doorfietsen bete kent dat hij niet kan herstellen. Hij ris keert zijn eigen gezondheid én die van de renners rond hem. Als je je stuur amper vast kunt houden en pijnstillers nodig hebt om de dag door te komen, dan hoor je niet op een fiets te zitten i een op hol geslagen peloton. Tirreno k Column THIJS ZONNEVELD Hij had zijn rugnummer nog wel andersom op gespeld. Omdat de traditie het voorschrijft, misschien ook wel omdat hij er echt in gelooft dat het werkt. Het is een staaltje wielerlogica: als je rugnummer 13 omdraait, verandert ongeluk in geluk. Maar hij was nog niet eens halverwege de eerste etappe of hij lag al op zijn kanis. Oogkas kapot, schou der op half zeven. De letters in beeld waar zijn moe der al jaren nachtmerries over heeft: Lawson Crad- dock - Chute. Je hoefde geen dokter te zijn om te zien dat het se rieus was. Hij keek nog maar door één oog en hij kon zijn stuur amper meer vasthouden. Diezelfde avond kwam het vonnis van de radioloog: een scheur in zijn schouderblad. De kans dat Craddock Parijs haalt, is net zo groot als de kans dat Mart Smeets de naam van Rein Taaramae goed uitspreekt. Maar Craddock gaat door. Natuurlijk gaat hij door. Met een bebloede kop en een gebroken schouder. Want wielrenners zijn martelaars. Hoe heroïscher, hoe beter. Pijn is emotie. Bladiebla, bladiebla. Er komt nog eens een dag dat er een renner met twee gebroken benen, een geampu teerde arm en een driedubbele dwarslaesie aan de start komt. Zo doen wielrenners dat, weet je wel. Ik word er ondertussen wel een beetje simpel van. Van de renners die altijd maar doorfietsen, van de ploegartsen die ze weer op hun fiets zetten met een dosis pijnstillers achter hun kiezen waarmee je een os kunt om leggen. Van de commentato ren die roepen hoe heldhaftig het is om met een gebroken schouder door te fietsen, van de fans die hem schouder klopjes geven. Figuurlijk dan... Heldhaftig is het niet wat Craddock Het ene moment gaat Michael Matthews (27) met zinderende snelheid tegen het asfalt. Het andere moment signeert hij fotokaarten. Hoeveel tijd er tussen de twee situaties zit? Amper tien minuutjes. De Australiër van Sunweb haalt zijn schouders op over de valpartij op zo'n twee kilometer van de finish in La Ro che-Sur-Yon. Hij baalt wel degelijk van deze gemiste sprintkans in de tweede etappe, maar zegt ook: „Ik ben in het ver leden al zo vaak gevallen in de Tour. In 2015 brak ik bijvoorbeeld mijn ribben. Dan voelt dit als een fijne valpartij." Matthews was slechts een van de vele mannen die vielen in het nerveuze ope ningsweekeinde. Door het vlakke par koers kwam zowel op zaterdag als zon dag een volledig peloton vol frisse ren ners de finale in, met alle gevaren van dien en twee totaal ontregelde sprints. Opvallend was na afloop de gelatenheid in het peloton. Een sneer naar de organi satie bleef uit, het waren de renners zelf die risico's namen. „Het hoort een beetje bij de Tour", zei Dylan Groenewegen. Het grootste slachtoffer was Luis Léon Sanchez, die opgaf met een elleboog breuk. Vier favorieten kijken nu al tegen een achterstand aan. Chris Froome, Ri- chie Porte en Adam Yates verloren 51 se conden door oponthoud na een val. Nairo Quintana bleef op zijn fiets zitten, maar brak twee wielen en verloor 1.15. Al die vergelijkingen tussen het gerollebol van Neymar en het doorzettingsvermo gen van Craddock - ze zijn zo goedkoop. Ja, Neymar is een verschrikking om naar te kijken; maar dat is Craddock ook. Als ik hem zie fietsen, met anderhalve arm en een lichaam dat schreeuwt om rust, dan kan ik maar één ding denken. Lieve jongen, ga alsjeblieft naar huis. maandag 9 juli 2018 De enige ploegen tijdrit tussen het WK en de Tour was in de Tirreno. Sunweb werd daar vijfde, BMC won. Via de ploegentijdrit peuzelt Froome iets van zijn achterstand af. 2. BMC (Porte) 1.Sky (Froome) 3.Quick-Step (Gaviria) Peter Sagan boekte gisteren zijn negende rit- zege ooit in de Tour en nam het geel over van Fernando Gaviria. Grote kans dat hij de trui van daag weer kwijtraakt, want Sagans Bora hoort zeker niet bij de favorieten op de ploegentijdrit. @thijszonneveld A 7 maart 2018: Dumoulin fungeert als locomotief van de Sunwebtrein tijdens de ploegentijdrit van Tirreno- Adriatico. foto cor vos Sunweb Ploegentijdrit St-Léger sous-Cholet 4,5 km St-André- de-la-Marche La Séguinière _^xkm Cholet La Romagne 18,5 km La Malmongère 23 km 35,5 km Finish Av. A. Manceau FRANKRIJK La Séguinière 106m St-André- de-la-Marche O St-Léger g7m sous-Cholet j* 126m T Sommige renners vielen hard, andere renners vielen zacht. Maar dat er ge vallen werd, werd door velen schou derophalend ontvangen. „Het hoort een beetje bij de Tour." Pim Bijl La Roche-Sur-Yon Heinrich Haussier zit in de hekken na de crash waarbij ook Michael Matthews en geletruidrager Gaviria betrokken waren, foto reuters dO©t j het IS Wielrenners zijn mensen, onverant- maar ze proberen te vaak bovenmenselijk te zijn. Er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31