r Wat nu weer, baas? O O O FNV zet opnieuw het mes in de organisatie Het Teutoburgerwald 13 i Ledental vakbond loopt drastisch terug A AANHETWERK^ TRUMP SANCTIES Een ingenieur sprak me aan: „Onze nieuwe baas wil ons meenemen naar een seminar over 'omdenken'. In plaats van 'ja, maar...' moeten we 'ja, en...' gaan den ken. Dat vinden we heel eng klinken. Mogen we nu geen kritische vragen meer stellen?" Ja, omdenken is een eng gedachtegoed waar mee helaas al veel Nederlandse werknemers zijn geïnfecteerd. Het zou gaan om 'een tech niek om problemen te transformeren tot mo gelijkheden'. Op een omdenkseminar hoor je allemaal leuke voorbeelden met leuke uitkomsten. Een tekort aan taxichauffeurs die de weg ken nen in Londen? Zet op de deur van de taxi dat de chauffeur de plattegrond van de stad niet in zijn hoofd heeft zitten. Klanten die de weg wél kennen, krijgen korting. Klant blij, perso neelstekort opgelost en de chauffeur leert al rijdend het stratenboek uit zijn hoofd. Klinkt dit vaag? Nou en of! Bij Ikea's Billy krijg je een concreet stappen plan inclusief plan ken en schroeven. Bij omdenken krijg Weet je wie omdenken? Werkgevers die zeggen dat je je ontslag moet zien als een uitdaging je helemaal geen plan, maar alleen wat voorbeelden en het ad vies dat je geen beren meer op de weg moet zien, maar die beer een knuffel moet geven. Weet je wie er ook omdenken? Slimme belastingadviseurs die constructies verzinnen zodat Starbucks, Google en de Rolling Stones amper belasting hoeven te betalen. En werk gevers die je vertellen dat jij je ontslag niet moet zien als een teleurstelling, maar als een uitdaging en een gelegenheid om je horizon te verbreden. Of leidinggevenden die met droge ogen beweren dat hun afdeling volgend jaar minder budget krijgt, maar dat dit geen enkel probleem is, want minder geld maakt mensen zo veel creatiever... Wat ik het allerergste aan het omdenken vind, is het verbod op de ja-maarhouding, ter wijl die soms zo belangrijk is. Dankzij de ja- maarhouding stopte immers de fraude van wetenschapper Diederik Stapel. Kennen we nu eindelijk de waarheid over liegende poli tici. En hadden we de budgetoverschrijdingen van de Noord-Zuidlijn in Amsterdam kunnen voorkomen. Richard Engelfriet is dagvoorzitter en schreef het boek De Succesillusie. Philips vertrekt bij harde brexit Half miljoen caravans en campers De FNV kampt met vergrijzing en dalende ledenaantallen. In de afgelopen zeven jaar raakte de vak bond ïoo.ooo leden kwijt. Daar naast is inmiddels 40 procent van de leden boven de 60. Als de trend doorzet, zal dat over tien jaar zelfs 60 procent zijn. De terugloop van het aantal leden leidt tot aanzien lijke financiële pijn. Twee jaar gele den zei de penningmeester van de vakbond nog in een interview met Het Financieele Dagblad dat de FNV een structureel tekort had van 3,8 miljoen euro per jaar. De totale be groting in 2016 was 200 miljoen euro. In 2018 zou het tekort zijn weggewerkt, was zijn voorspelling destijds. Dat is niet gelukt. Nu dreigt het tekort op te lopen tot 24 miljoen euro in 2021, waarschuwt de bond. De belangrijkste oorzaak is de te rugloop in ledenaantallen. „Over lijden en pensionering zijn de be langrijkste redenen, niet de hoogte van de contributie", zegt een woordvoerder. „Er zijn wel mensen met betalingsachterstanden, maar dat aantal is beperkt." Het lukt de vakbond maar niet om voldoende nieuwe leden binnen te hengelen. „We krijgen per maand 3500 tot 5000 nieuwe le den erbij", meldt de woordvoerder. „Maar de uitstroom is groter." Bo vendien daalt het aantal nieuwe le den dat er maandelijks bij komt, volgens het interne document. De afgelopen jaren sneed de FNV al flink in de kosten. Er zijn grote interne fusies geweest, waardoor er een slankere, goedkopere organisa tie is gekomen. Daarnaast is veel overbodige kantoorruimte afgesto ten, wat tot een flinke kostenbespa ring leidde. Desondanks is het te kort alleen maar verder opgelopen. Gedwongen ontslagen Ingrijpen is daarom noodzakelijk. Er moet effectiever en efficiënter gewerkt worden, luidt de opdracht. Dat betekent in elk geval dat er met minder mensen gewerkt gaat wor den. Intern wordt gesproken over 200 fulltime arbeidsplaatsen min der, wat erop neerkomt dat 250 mensen hun baan verliezen. „Er komen in elk geval geen ge dwongen ontslagen", stelt een woordvoerder van de bond. „Hoe veel banen en welke er gaan ver dwijnen, is nu nog niet duidelijk. We zijn nu in gesprek met de on dernemingsraad over het plan An ders Werken. Ook vanuit de orga nisatie worden ideeën aangedragen hoe het beter en efficiënter kan." In het najaar zullen er naar verwachting keuzes worden gemaakt en moet duidelijk worden hoeveel mensen hun baan verlie zen. „Het kan ook zijn dat mensen intern in een andere functie wor den geplaatst. Verder gaan er nog mensen met pensioen de komende jaren. En mensen voor wie geen plek meer is binnen de FNV, zullen naar ander werk worden begeleid", verzekert de woordvoerder. De nieuwe aanpak moet ervoor zorgen dat de FNV aantrekkelijk wordt voor onder andere jongeren en flexwerkers. Dat wil de bond be reiken door meer aanwezig te zijn op de werkvloer en volop in te zet ten op belangenbehartiging voor de leden. Ook wordt gekeken naar ma nieren om de bestaande leden beter vast te houden. Kras.nl/53496 of bel 088-0885 886 maandag 9 juli 2018 GO Nooit kun je eens rustig je werk doen. Om de haverklap krijg je van de baas te horen dat het 'anders moet'. Richard Engelfriet helpt je uit de brand en scheidt de zin van de onzin. Vandaag: omdenken. TECHNOLOGIE Philips ver plaatst mogelijk zijn productie uit het Verenigd Koninkrijk als het tot een harde brexit komt, waarbij de EU en de Britten geen goede af spraken weten te maken over toegang tot el- kaars markten, aldus topman Van Houten (foto). Philips heeft zo'n 1500 werknemers in het Verenigd Koninkrijk. RECORDAANTAL Het aantal cara vans en cam pers in ons land komt voor aan vang van de va kantie voor het eerst uit boven de 550.000. De verkoop van campers steeg met 16,1 procent ten opzichte van het eerste half jaar van 2017, die van cara vans daalde juist licht. E o c s. Dl De Franse containervrachtvervoerder CMA CGM trekt zich terug uit Iran. Reden, aldus ceo Ro- dolphe Saadé, is de regering-Trump, die zich heeft teruggetrokken uit het internationale akkoord dat in 2015 met Iran werd gesloten. Trump dreigt ondernemingen die handel blijven drijven met Iran dat ze op een zwarte lijst komen. FOTO REUTERS De FNV moet fors bezuinigen. Zonder ingrijpen loopt het tekort bij de vakbond op tot 24 miljoen euro in 2021, blijkt uit een intern document. Gevreesd wordt dat 250 mensen hun baan verliezen. Peet Vogels Woerden Heerlijk wandelen door het dichtbeboste woud met kabbelende beekjes en prachtige vergezichten. Maak ook zeker een uitstapje naar historisch Bielefeld. Comfortabel verblijf in het centrum van Stockenbrock Dagelijks uitgebreid ontbijt en toegang tot de wellness Klantbeoordeling 8,1: "Er even echt tussenuit" Hpl Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13