I J 10 Femke Halsema was de favoriet om burgemeester van Amsterdam te worden. Door politieke intriges, tegenstand in de gemeenteraad en een verrassende outsider ging het toch nog bijna mis. RECONSTRUCTIE BURGEMEESTERSBENOEMING De politica- in-ruste houdt zich in februari 2017 nog op de vlakte tijdens een gesprek over haar kandidatuur Woensdag 27 juni 2018 'Wat is er in godsnaam aan de hand?!' GroenLinks-wethouder Rutger Groot Wassink zit zenuwachtig op zijn werkkamer. Even verderop in de Stopera vergadert de Amsterdamse gemeenteraad al meer dan vier uur in het geheim over de nieuwe burge meester. Ruim een jaar heeft hij ge werkt aan de kandidatuur van Femke Halsema (52), die de kroon moet worden op de verkiezingszege van Groenlinks in Amsterdam. Het zag er goed uit, maar de laatste tijd zingt ook de naam van oud-wethouder Ca- rolien Gehrels (PvdA) rond als be langrijke outsider. Duurt de vergade ring daarom zo lang? De wethouder laat een fles wijn aanrukken en wacht gespannen af. Januari 2017 'Het lijkt erop dat de diagnose weinig reden geeft tot optimisme.' In een brief stelt Eberhard van der Laan zijn 'lieve Amsterdammers' op de hoogte van zijn slechte gezondheid. Op de Stopera overheersen de zorg en het verdriet om de ziekte van de popu laire burgemeester. Maar de situatie werpt ook praktische vragen op. Wie moet hem tijdelijk vervangen als het niet meer gaat? Bij verscheidene hoofdrolspelers gaan de gedachten al uit naar de verdere toekomst, als Van der Laan er niet meer is. Dan ont staat, hoe tragisch ook, een belang rijke vacature. Februari 2017 Politieke leiders van de grote partijen in de raad zoeken contact met hun Haagse kopstukken. Bij de VVD is het overleg op het hoogste niveau, onder anderen met premier Mark Rutte. Omdat een WD-burgemees- ter in een progressieve stad onwaar- schijnlijk is, worden ook andere ge gadigden besproken. De missie waar mee WD-voorman Eric van der Burg op pad gaat: als de nieuwe bur gemeester geen WD'er is, dan moet die in elk geval niet te links zijn. Groot Wassink, dan nog fractie voorzitter van oppositiepartij Groen- Links, is ook meteen alert. Op dat moment is D66 weliswaar de groot ste partij van de stad, maar hij ziet dat die geen goede kandidaten heeft klaarstaan. Bovendien weet hij dat D66, na een jarenlange vete, de PvdA geen burge meesterspost gunt. Nog nooit heeft GroenLinks zo'n grote kans gehad om een burgemeester van een grote stad te leveren. Het zou een door braak zijn voor de partij, die het tot dusverre moet doen met vooral kleine gemeenten als Schiermonnik oog en Bergen. Wat hem betreft zijn maar twee vrouwen geschikt: oud-wethouder Andrée van Es en Femke Halsema, die jarenlang de Tweede Kamerfrac tie leidde. Ook de naam van Paul Ro- senmöller komt voorbij, die het al in 2010 probeerde. Daar voelt Groot Wassink niets voor. Andrée van Es (64) is vanwege haar leeftijd ook geen logische kandidaat, waardoor GroenLinks voor Halsema gaat. De Amsterdamse afdeling van GroenLinks zoekt contact met de landelijke partijtop, maar merkt al snel dat de belangstelling gering is om gezamenlijk te strijden voor Hal sema. Alle aandacht gaat uit naar de campagne voor de Tweede Kamer verkiezingen. Een half uurtje overleg over de belangrijkste burgemeesters post in Nederland is al te veel ge vraagd. Dan doet Groot Wassink het zelf wel. Eind februari treft hij Halsema in café de Ysbreeker aan de Weesper- zijde. Ze kennen elkaar nog uit de tijd dat Jolande Sap GroenLinksleider was in de Tweede Kamer, met Groot Wassink als medewerker. Over het motief van de afspraak, onder het ge not van een paar glazen wijn, wordt niet moeilijk gedaan: op tafel ligt de vraag of Halsema een poging zou willen doen om burgemeester te worden. De politica-in-ruste houdt zich op de vlakte maar gooit de deur niet meteen dicht. Het zaadje is ge plant. De rest van de avond wordt er vooral veel gelachen. Cruciaal voor de kansen van Hal sema zijn de ontwikkelingen bij D66. Kort na de brief van Van der Laan wordt ook daar overlegd over de ont stane situatie. Fractievoorzitter Rei- nier van Dantzig realiseert zich dan al dat er weinig geschikte kandidaten zijn. Zijn partij heeft een decennium niet in de regering gezeten en dan droogt de poel met ervaren bestuur ders snel op. Eigenlijk is alleen oud minister Roger van Boxtel in beeld. Van Boxtel en Van Dantzig zijn be vriend en bespreken het idee. Maar Van Boxtel heeft het geweldig naar z'n zin bij de NS en zou qua leeftijd geen twee termijnen als burgemees ter kunnen volmaken. Nadat hij het in 2010 net niet haalde, ziet hij er dit keer bij voorbaat vanaf. Mei 2017 De volgende vraag die Van Dantzig moet beantwoorden is: wie dan wel? Even nog wordt gedacht aan Kajsa Ollongren, wethouder en loco-bur gemeester. Maar na de goede uitslag van D66 bij de Tweede Kamerverkie zingen in maart 2017, is zijn partij on misbaar in een nieuw kabinet en Ol longren geldt als een belangrijke mi nisterskandidaat. Ook Van Dantzig concludeert dat Halsema wel eens een gooi zou kunnen doen naar de post en kan zich daar wel in vinden. De politica behaalde grote successen in de Tweede Kamer toen Van Dant zig een tiener was en interesse in de politiek begon te krijgen. Halsema is vanwege haar liberale ideeën een voorbeeld voor Van Dantzig. Kortom: ze is weliswaar van GroenLinks, maar voor hem past Halsema net zo goed bij D66. Juni 2017 De onderhandelingen voor een nieuwe regeringscoalitie in Den Haag zijn in volle gang als De Tele graaf en RTL het gerucht publiceren dat Alexander Pechtold het burge meesterschap van Amsterdam zou ambiëren. De roddel brengt de D66- leider in ernstige verlegenheid, want Van der Laan is weliswaar ziek, maar nog gewoon in functie. Binnen D66 Amsterdam wordt het gerucht met bevreemding gelezen. Pechtold had Van Dantzig namelijk al lang laten weten dat hij geen gegadigde is voor de post, iets wat de Amsterdamse fractie sowieso al niet echt zag zitten. De geruchten maken Pechtold zo nerveus dat hij besluit Van der Laan te bellen om te zeggen dat hij de gang van zaken zeer betreurt en dat hij er nooit op uit is geweest. De burge meester hoort hem beleefd aan. Pas na het overlijden van Van der Laan maandag 9 juli 2018 GO Spannend tot het einde Michiel Couzy en Ruben Koops

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10