We halen alles eruit wat erin zit. Dit weer komt niet ieder jaar voorbij... 8 Warmterecord LANGE ZOMER NEDERLAND GENIET A Afgelopen maand, in mei én in fe bruari liet de zon zich aanzienlijk meer zien dan normaal. „Het aantal zonuren lag in de eerste helft van 2018 bijna 16 procent hoger dan het langjarige gemiddelde", zegt woordvoerder Ronald Sutmuller van energiebedrijf Essent, dat de opbrengstcijfers vandaag publi ceert. „Ook de instraling, die de beste indicator is voor de opbrengst van zonnepanelen, was hoger." Een gemiddeld huishouden met zonnepanelen op het dak heeft t Huishouden met zonnepanelen heeft dit jaar al 281 euro bespaard op de energierekening daardoor dit jaar al 281 euro be spaard op zijn energierekening; 32 euro meer dan gemiddeld. Afgelopen dagen zag Edwin Mer- mans uit Tilburg zijn elektriciteits meter teruglopen. Hij heeft twaalf panelen op het dak van zijn hoek huis in Tilburg liggen. Afgelopen weken keek hij extra vaak op de app van zijn leverancier. „Op dagen als vandaag is de op brengst van mijn panelen hoger dan mijn energieverbruik. Dat is natuurlijk erg leuk om te zien." Mermans is niet de enige. Bij zon nepanelenleverancier Sungevity is het momenteel topdrukte. „Bij dit mooie weer krijgt onze klantenser vice veel meer vragen", zegt een woordvoerster. „En we zien dat mensen die al panelen hebben nu vaker op hun monitoringsportal kijken hoe goed de panelen het doen." Maandag, bijvoorbeeld, werd in Nederland genoeg zonnestroom opgewekt om een stad ter grootte van Eindhoven helemaal van elek triciteit te voorzien. De totale hoe veelheid zonne-energie die in Ne derland wordt opgewekt, neemt in hoog tempo toe. Alleen al vorig jaar kwamen er zo'n 100.000 huizen met zonnepanelen bij. Meer dan een half miljoen Nederlandse hui zen hebben al panelen op het dak liggen. De grootschalige zonnepar- ken op akkers, bedrijventerreinen en staldaken komen daar nog bij. Milieu Van de huiseigenaren die nog geen panelen hebben, overweegt 44 pro cent ze aan te schaffen, blijkt uit on derzoek in opdracht van Essent. Be sparen op de energierekening is hun belangrijkste drijfVeer. Dat ze goed zijn voor het milieu, speelt voor de meesten ook een rol. Het prijskaartje is de belangrijk ste reden om géén zonnepanelen te nemen. Uit onderzoek blijkt echter dat de aanschafkosten van zonne panelen worden overschat. Die zijn afgelopen jaren namelijk flink ge daald. Voor een gemiddelde eengezins woning bedragen ze momenteel 4400 euro, zegt voorlichtingsorga nisatie MilieuCentraal. „De btw, 750 euro, kun je via de Belasting dienst terugvragen. De aanschaf kosten heb je in zeven tot negen jaar terugverdiend." Zon in februari en mei 2013-2017 Oké, er zitten wat minder gezellige kanten aan de aanhoudende hitte. De kans op bosbranden. Het gebrek aan (sproei-)water. En die muggen - oh, die nachtrust versjterende muggen. Maar ondertussen zitten we wel dagen achtereen heerlijk te pootje baden in plas, zee en zwembad. Dagen? Nee, maanden. Want volgens onze eigen weerman Wilfred Janssen (Weerplaza) is er dit jaar dus wel iets unieks aan de hand. Zo hebben we al een waar 'warm- terecord' te pakken: nog nooit waren de maanden april, mei en juni zo warm. Daarnaast telde 2018 ook een recordaan tal zomerse dagen: dagen boven de 25 graden. En dan was er in de maand juni ook nog een 'droogterecord'. In zo'n pro vincie als Zeeland viel maar 1 (1!) milli meter. Niet leuk voor de boeren, maar Christiaan, Lieke, Mike en de anderen op deze pagina zijn maar wat blij met hun persoonlijk 'hitterecord'. donderdag 5 juli 2018 GO Panelen op je dak? Dan is het nu kassa! De eerste helft van dit jaar is in Nederland een recordhoeveel- heid zonnestroom geoogst. Dankzij het prachtige voorjaar lag de opbrengst van zonnepa nelen 13 procent hoger dan ge middeld. Annemieke van Dongen Rotterdam Veel huiseigenaren overschat ten de aanschafkosten van zon nepanelen. FOTO LENNEKE LINGMONT In februari en mei verdienden bezitters van zonnepanelen goed. €100 Opbrengst per maand gemiddelde 1981-2010 bolletjes ijs verkocht Mike van Roon (27 jaar) dit jaar al in zijn ijssalon 'La Sor- presa' in Schiedam (Zuid-Holland). „Ik hoop natuurlijk dat de rest van de zomer ook heel fijn wordt, maar valt-ie wat tegen, dan heb ik er gelukkig al hele mooie maanden opzitten. Er zijn al best wat dagen geweest dat het zó druk was dat ik in de loop van de dag ijs bij moest draaien. Zondag moest ik de bakken mango, amarena en chocola 's middags nog vlug aanvullen. Maar klassiekers als vanille en aardbei doen het ook top op warme dagen. Hoeveel bolletjes ik zelf weglepel? Weinig. Ik proef 's ochtends in de keuken al zoveel dat ik aan het einde van een werkdag eerder naar een koud biertje verlang dan naar ijs." Zanzibar-cocktails verkoopt Lieke Priester (29 jaar) op één zomerse avond in haar strandtent in Sche- veningen. „Vorig jaar hadden we ook al zo'n mooie lente en dit jaar is het alle- maal weer geweldig. De weekend- dagen zijn natuurlijk onze topdagen maar op een zonnige maandag zit het hier ook zo vol. We krijgen veel lokaio's over de vloer, maar ook expats en toeristen. Een vrolijke mix, eigenlijk. Vooral populair bij lekker weer: de barbecues. „Mensen kunnen hier op een grill hun eigen vlees, vis en groenten klaarmaken. En de cocktails doen het natuurlijk goed. Ook onze eigen Zan- zibar-mix: Amarula, bananenlikeur, heel, heel veel ijs. En, nee, ik behoor niet tot de pessimisten die denken dat het deze zomervakantie dan wel weer slecht wordt. We zit ten nu al in juli en het is toch nog hartstikke fraai?" Eefje Oomen Leo: „We oogsten door dit weer netto niet méér ker sen, maar we oogsten wel een stuk sneller: het fruit is vlugger rijp. We zijn dit jaar waarschijnlijk zo'n twee weken eerder klaar dan anders. We hebben ook mooiere, grotere, sappiger vruchten: het fruit maakt door al die zonuren extra suiker aan. Ik ben er zelf ook dol op; natuurlijk. Ik eet wel een paar honderd gram per dag en meer moet dat ook niet worden, hé? Mijn favoriet: de don kerrode, vlezige kordia. Een kers zoals een kers hoort te zijn. Of we, nu de pluk vlugger gaat, eerder op vakantie kunnen? Dat niet. Want we hebben ook nog aardbeien en dat gaat de hele zomer door. Uitrus ten doen we pas een beetje in herfst en winter." kersenbomen hebben Leo en Marian van Haaien (beiden 56 jaar) dit jaar al in Winssen (Gelderland) kaal kunnen plukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8