Seksuele geaardheid of geloof asielzoeker wordt beter bekeken 7 Slechte relatie met Beatrix zou rol spelen Apple <64gb> iPhone 8 Toen het kabinet onlangs drie nieuwe ministers van Staat benoemde, zat oud-premier Jan Peter Balkenende daar niet bij. En dat gaat ook niet gebeuren, fluistert men aan het Binnenhof. Zijn naam valt steevast als de titel ter sprake komt. Voormalig minis ter-president Jan Peter Balkenende lijkt namelijk al tijden op de long list te staan, maar wordt nooit be noemd tot minister van Staat. Formeel valt iemand die eer toe na 'grote staatsrechtelijke ver diensten'. Het mysterieuze ere baantje ging onlangs naar oud ministers Winnie Sorgdrager (D66), Sybilla Dekker (VVD) en Jaap de Hoop Scheffer (CDA). Maar dus weer niet naar de oud- CDA-premier. Terwijl hij toch vier kabinetten leidde en de eer wél ging naar Wim Kok en de in middels overleden Ruud Lubbers. Nu moet gezegd: de functieom schrijving is al even raadselachtig als de criteria om het te worden. Minister van Staat heet een soort klankbord te zijn voor de koning. Hij of zij kan 'om advies worden gevraagd bij staatsrechtelijke kwesties'. Maar dat functieprofiel heeft verder geen wettelijke basis. En de criteria om de titel te be machtigen, zijn al even diffuus. Daarom is het geheel arbitrair wie de eer te beurt valt. Premier Rutte was er kort over: „Dit zijn stuk voor stuk mensen met een ruime maatschappelijke ervaring." Maar hoewel ieder ademend mens maatschappelijke ervaring heeft, wil Rutte niet verder toe lichten hoe hij tot deze drie keu zes kwam. „Dat vertel ik u niet. Nederland heeft een kabinet dat bestuurt. En besturen betekent dat als je vacatures hebt, deze goed invult." Dat oud-premier Balkenende daar niet toe behoort, zou met diens functies te maken hebben. Zijn werk als hoogleraar aan de Erasmus Universiteit kan een vol tijdbaan worden genoemd. En dat noemt Rutte een obstakel. Minis ters van Staat zijn 'mensen die geen hoofdfunctie meer hebben'. Toch lijkt dat een drogreden. Zie wat Sybilla Dekker nog ver stouwt als toezichthouder over heidsfinanciën op de Cariben, naast nog twee voorzitterschap pen. En wat heeft de destijds toch tamelijk onzichtbare minister dan meer aan 'maatschappelijke verdiensten' dan Balkenende? Ze verliet nota bene het Binnenhof door af te treden na de Schiphol- brand. Ook Sorgdragers minister schap op Justitie was er een waarin ze vooral opviel door con flicten met haar college van pro cureurs generaal. Voor Balkenende is het ronduit sneu. Die wordt nu evident gepasseerd Veel aannemelijker is het dat Bal kenende ronduit wordt gepas seerd, weten ingewijden. De be noeming van minister van Staat wordt immers besloten tussen de premier en de koning, waar schijnlijk tijdens hun wekelijks bijpraatsessie. En met de Oranjes kwam Balkenende tijdens zijn premierschap juist op ramkoers te liggen. Gegriefd Koningin Beatrix was diep ge griefd toen Balkenende zijn eer ste kabinet liet ontsporen op de dag dat Prins Claus werd begra ven. LPF-ministers vochten elkaar tijdens de kerkdienst de tent uit. De volgende ochtend - terwijl Be atrix nog in diepe rouw was - moest ze Balkenende ontvangen op haar paleis die haar het ontslag van zijn kabinet kwam aanbie den. En dat incident was al niet het eerste dat Beatrix raakte. Hoe Balkenende te werk ging rond de affaire rond het verleden van de latere prinses Mabel heeft een diep spoor getrokken. Toen voorafgaand aan haar huwelijk met prins Friso bekend werd dat zij een relatie zou hebben gehad met de vermoorde topcrimineel Klaas Bruinsma, ging Balkenende volgens de Oranjes te ver. Hij nam de meest onelegante methode en gelastte een onder zoek. Daarbij wist hij dat de Oranjes zich niet openlijk konden verdedigen. Balkenende zei vervolgens bij een persconferentie dat hij was voorgelogen door Mabel en Friso over hoe ver de relatie met Bruisma had gestrekt. „Tegen on waarheid is geen kruid gewas sen", zei de toenmalig premier. Hoewel Mabel en Friso later 'op rechte verontschuldigingen' maakten, voelden zij zich daartoe vooral gedwongen door Balke- nende's uithaal. En moest het ko ningshuis - Beatrix voorop - toe zien hoe de reputatie van een door haar geliefde aanstaande schoondochter én lievelingszoon door het slijk ging. Dat een oud-premier door een verstoorde persoonlijke band met het koningshuis gepasseerd wordt, rekent voormalig minis ter-president Dries van Agt 'tot de mogelijkheden'. Zelf had hij ook 'aanvaringen met Beatrix' en werd nooit minister van Staat. „Het kan tot toevalligheden be horen, maar ik kan allerminst uit sluiten dat dit redenen zijn ge weest mij en nu dus ook Balke nende links te laten liggen." Gissen Balkenende zelf doet er het zwij gen toe, zoals hij toch al niet meer van zich liet horen sinds hij het Binnenhof verliet. „Hij kan er ook waarschijnlijk niets over zeggen, want ik heb ook altijd moeten gissen," aldus Van Agt. Dat hij zelf nooit minister van Staat werd, heeft de oud-premier overigens 'verwerkt'. „Met het oog op mijn psychisch welbevin den. Ik maak me geen illusies meer. Het is een platitude, maar dat vind ik jammer. Meer niet. Voor Balkenende is het ronduit sneu. Die wordt nu evident ge passeerd." Niet dat die verziekte relatie ooit genoemd zal worden als ar gument om Balkenende te weren uit de club van ministers van Staat. Zolang hij voltijd functies vervuld, kan die belemmering ge noemd worden. Bovendien heeft Balkenende tijd om de oude wonden te laten herstellen. Vergeleken met Sybilla Dekker (76), Sorgdrager (70) en De hoop Scheffer (70) is de oud premier met zijn 62 jaar nog jong. Van Agt: „Ik maak me over mezelf geen illusies meer, maar wellicht kan hij nog hopen." Dat zegt staatssecretaris Mark Har- bers (Asiel). Immigratiedienst IND gaat medewerkers extra trainingen geven, meer open vragen stellen en minder de nadruk leggen op vragen wanneer een asielzoeker diens ge aardheid ontdekte of kenbaar maakte. Veel asielzoekers zeggen onderdrukt te zijn in het land van herkomst en vertellen daar weinig over. Dit pakte voor hen verkeerd uit: ze worden vaak niet geloofd. De beoordeling van zogeheten lhbti'ers en bekeerlingen is al jaren een heet hangijzer. Enerzijds zeg gen asielzoekers ten onrechte niet te worden geloofd, anderzijds wordt er fraude gepleegd. Migran ten claimen bijvoorbeeld homo te zijn of christen te zijn geworden, omdat ze daarmee asiel kunnen verkrijgen. Naar schatting 500 mi granten doen jaarlijks zo'n claim, waarbij ze zeggen in het land van herkomst te worden vervolgd of daar onveilig zijn vanwege hun ge aardheid of geloof. Op aandringen van D66 past Harbers de regels aan, zodat er voortaan 'een verbeterde' beoorde ling wordt gemaakt. Het geldt naast bekeerlingen ook voor alle anderen die zeggen lesbisch, homoseksueel, biseksueel, transgender- of inter- seksepersoon te zijn. Als hun verhaal ondersteund wordt door getuigenissen van part ners, experts of belangenorganisa ties, dan moet bij de beoordeling worden vermeld waarom zij wel of niet geloofd worden. De asielzoe- Verblijfsvergunning kan worden afgepakt, als er toch gelogen is kers mogen ook foto's uit hun dage lijks leven aanleveren. Als de IND later ontdekt dat iemand toch heeft gelogen, kan een verblijfsvergun ning alsnog worden afgepakt, zegt Harbers. 5 GB Data 100 min/sms ^>ordCe p/mnd CD donderdag 5 juli 2018 GO Waarom Balkenende nooit minister van Staat zal worden Tobias den Hartog Den Haag Beatrix zou gegriefd zijn over het moment waarop de rege ring Viel. FOTO'S HH - oud-premier Van Agt Asielzoekers die hun land zijn ontvlucht omdat ze homo zijn, krijgen voortaan een 'zorgvuldi ger' beoordeling van hun bewe ring. Dat geldt ook voor vluchte lingen die zeggen te zijn be keerd tot het christendom. Tobias den Hartog Den Haag -staatssecretaris Mark Harbers 14,00 voor je abonnement 22,00 voor je toestel Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 528,00 €0,00 528,00 22,00 24 maanden 0% U Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht Let op! Geld lenen kost geld b~.a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7