Zorgen over budget van De Zuidhoek 7 VRIJWILLIGERSPROJECT STRANDSCHOONMAAK Ik heb een fourwheel drive gekocht, Nu zoek ik sponsoré voor een aanhangwagen -Erik de Vries met vrijwilligers en mensen met een taakstraf. Dan kunnen we sa men heel Schouwen-Duiveland schoon houden. Ik heb een stich ting opgericht die ik de Bende van het Strand noem en toen ben ik in stanties gaan benaderen." Die instanties waren enthousiast. „Heel mooi idee", zegt Souliman Abali van SMWO. „Beter kunnen jongeren die hier iets hebben uitge vreten, hier een taakstraf vervullen dan in Goes, zoals dat nu vaak het geval is. Wij willen ons vrijwilli- gersbestand met Erik delen en hem ondersteunen waar nodig. Wij heb ben ervaring met dit soort projec ten, dus we kunnen hem vast hel pen." Ook met Bureau Halt heeft een gesprek plaatsgevonden. „Het klinkt als een superleuk project", zegt Leenke Rentmeester. „Hoewel de nadruk bij Halt-straffen steeds meer ligt op gesprekken en excuses, gaan wij zeker kijken wat we voor elkaar kunnen betekenen." Met Zeeuwland is De Vries in ge sprek over gebruik van het oude jeugdhonk in Scharendijke. „Helaas mogen wij als corporatie gezien de nieuwe wetgeving niet meer spon soren", zegt Pierre Ruisenaars. „Maar ik denk dat we wel een mooie huurprijs kunnen afspreken. Een euro per maand, bijvoorbeeld. Het JOP staat toch leeg. En wij moe digen alle initiatieven aan die een bijdrage leveren aan de samenle ving." Zelf wil De Vries het werk op vrijwillige basis gaan doen. „Ik heb een four wheel drive gekocht om mee het strand op te gaan en ik zoek sponsoren voor een aanhang wagen." Daar heeft De Vries alle vertrouwen in; hij heeft al meer sponsoren gestrikt. De plaatselijke notaris heeft de stichting gratis in geschreven, het plaatselijke admini stratiekantoor neemt de boekhou ding pro deo op zich en Raymond van Boven van Rays Online wil gra tis een website voor hem bouwen. Bidfood, voorheen Deli XL, zorgt voor broodjes. „We waren zo ge charmeerd van het project dat we hebben besloten de lunchpakketten gratis ter beschikking te stellen", zegt Kim Verboom namens de ho- recagroothandel in Burgh-Haam- stede. Alles loopt op rolletjes. Elke dag raakt De Vries enthousiaster. „Het gaat gewoon lukken. Ik wil t sep tember beginnen, zodat de stran den over een jaar echt helemaal schoon zijn." Na een ongeluk kan Erik de Vries uit Scharendijke niet meer werken, maar hij kan nog wél het strand op. Hij wil dat elke dag gaan doen, met prikstokken én Halt-jongeren om hem te helpen stranden schoon te maken. ■M International field service engi- neer stond op zijn visitekaartje en als zodanig reisde Erik de Vries (51) uit Scharendijke de hele wereld rond. Tot hij op zijn werk een bak van twintig kilo tegen zijn knie kreeg en de opera ties die volgden, niet goed uitpak ten. Van de arts kreeg De Vries te ho ren dat hij nooit meer zou kunnen werken. Daarom zit hij sinds drie jaar thuis met een WIA-uitkering. En dat is niets voor hem. „Ik wil be zig zijn. Maar ook vrij zijn, geen kantoorbaan. Dus ik loop vaak met de hond op het strand en ik zie hoe veel rotzooi er ligt. En, nog erger, hoeveel rotzooi er aanspoelt. Ik vind het zonde voor het milieu en voor de mensen die onze streek bezoeken. Dus ik be sloot er iets aan te doen." De Vries is niet van het halve werk. Hij maakte een plan. „Ik dacht: als ik nou elke dag het strand schoonmaak Wie nu nog een beschutte werk plek heeft, houdt die gewoon, be nadrukt wethouder Cees van den Bos. Die werkplek 'binnen de mu ren' is voor mensen met een han dicap. Deze mogelijkheid blijft ook in de nieuwe opzet bestaan, maar de criteria om daarvoor in aanmer king te komen, worden strenger. In totaal komen er 64 werkplaatsen in de groenvoorziening, schoon maak, wasserij, in- en ompak en montage. Mensen met zo'n indica tie worden niet gedwongen een 'gewone' baan te zoeken. Maar als ze dat zelf willen, worden ze daarin wel gestimuleerd en gehol pen. Nadeel Naast deze doelgroep zijn er de mensen met een bijstandsuitke ring die via De Zuidhoek worden begeleid naar een (nieuwe) baan. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft uitge rekend dat het aantal klanten een zogeheten 'participatiebaan' op Schouwen-Duiveland de komende dertig jaar piekt tot 306. Terwijl de Rijksoverheid voor slechts 61 men- Het is een raming tot 2050! ledereen zet daar vraagtekens bij sen geld beschikbaar stelt voor be geleiding, schetst Van den Bos het pijnpunt. „Dat is dus een enorm nadeel voor ons en daar zit de voornaamste zorg. Wanneer we uitgaan van een Rijksbijdrage van zo'n vierduizend euro per persoon, dan moeten we er als gemeente iets van een miljoen euro op toe leggen." De wethouder koestert evenwel de hoop dat het uiteindelijk zo'n vaart niet zal lopen. „Het is een ra ming tot 2050! Iedereen zet daar vraagtekens bij. Tot het zo ver is, gaan er nog heel veel kabinetten overheen. Wij gaan de komende zes jaar uit van een instroom uit de bijstand en Wajong (inkomens voorziening voor jonggehandicap ten, red.) van jaarlijks veertig men sen. En dan zullen we verder wel zien hoe het loopt. Puur inhoude lijk zie ik de ontwikkeling van de nieuwe re-integratie wel zitten, moet ik zeggen." Het college heeft een plan van aanpak vastgesteld voor de trans formatie van De Zuidhoek. De uit gangspunten die daarin zijn opge nomen, zijn tot stand gekomen op basis van een uitgebreid onder zoek door het bureau Berenschot. De eerste mensen uit beide nieuwe doelgroepen zijn inmid dels aan de slag, aldus Van den Bos. De bedoeling is dat kandida ten voor een participatiebaan bin nen zes maanden tot uiterlijk een jaar door- en uitstromen naar het reguliere bedrijfsleven. Over zes jaar wordt het plan van aanpak geëvalueerd om te beoor delen of de aangepaste opzet de plank niet misslaat. Iedere twee jaar vindt een tussentijdse meting plaats. donderdag 5 juli 2018 S.P 'Die troep is zonde van het milieu' Wendy Wagenmakers Scharendijke Erik de Vlieger laat zien dat zijn inzet hard nodig is. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA De opzet van De Zuidhoek in Zierikzee verandert ingrijpend. De huidige sociale werkplaats wordt omgebouwd. Dat gaat stapje voor stapje, tot 2050. Maar het budget dat de Rijks overheid daar tegenover stelt, schiet fors tekort. Marcel Modde Zierikzee -Cees van den Bos, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60