Meer opleidingsplekken in de geestelijke gezondheidszorg 5 'Hersteltoetsen' voor vmbo'ers Leerlingen van het VMBO Maastricht kunnen in juli en augustus hersteltoetsen ma ken om voor het eind van de zomer alsnog hun diploma te halen. Scholieren die langer de tijd nodig hebben, mogen in het nieuwe schooljaar wel met hun mbo-opleiding be ginnen. Voor een aantal leer lingen worden de toetsen op maat gemaakt, waardoor zij alleen de delen die zij nog missen hoeven in te halen. Anderen moeten het hele schoolexamen - de toetsen die de school gedurende het jaar afneemt - over doen. Een externe examencommissie ziet toe op de toetsing. Woensdag is de eerste toets gepland. Geen enkele leerling van de eindexamenklassen heeft het schoolexamen met succes afgelegd, blijkt uit een bericht van de school aan de 354 examenleerlingen. De Onderwijsinspectie kreeg sinds begin 2016 zeker 28 klachten over de scholen die onder VMBO Maastricht val len, vooral van ouders over le suitval. De toezichthouder Auditdienst Rijk onderzoekt of de Onderwijsinspectie ste ken heeft laten vallen. Ze zijn bereid te riskeren dat ze op zee omkomen Nieuwe strategie kost RTL 85 banen RTL Nederland schrapt 85 ar beidsplaatsen. Dat is het ge volg van de strategiewijziging die het mediabedrijf in april aankondigde. De zender gaat meer consumentgericht wer ken, en voegt onder meer streamingdiensten Videoland en RTL XL samen. Ook elders in het bedrijf worden afdelin gen samengevoegd en ma- nagementlagen weggesneden. In de eerste helft van volgend jaar voorziet het bedrijf meer banenverlies. vindt Lynn. „Je wilt zo'n verbouwing doen wanneer iedereen nog fit is." Huizenruil Een tweede familieberaad volgde en nu staat er een huizenruil op stapel met één van de zonen die in een klei ner huis woont. Moeder Thea ziet al voor zich hoe de garage dan ver bouwd zou kunnen worden tot een badkamer en slaapkamer. Alles ge lijkvloers. Al blijft dat tuinhuisje door haar gedachten spoken. „Stel dat ik alleen achterblijf, zou ik daar erg graag mijn oude dag slijten. Tussen de kersenbomen." bouw van een tuinhuisje, zodat de ouders in de grote tuin konden blij ven wonen waar ze dertig jaar gele den een prachtig huis neerzetten. Dochter Lynn: „Tot mijn verbazing zei mijn broer: dan wil ik wel in de hoofdwoning gaan wonen. Die uit komst had ik vooraf niet verwacht." Het plan strandde vrij snel door re gels van de gemeente. Zo moest het tuinhuisje klein blijven en op maxi maal vijf meter afstand van de villa staan. „Qua privacy natuurlijk niet ideaal." En mag de mantelzorgwo ning pas gebouwd worden wanneer pa of ma hulpbehoevend is. Gek, DEN HAAG Het ministerie van Volksgezondheid heeft een voorlo pig akkoord bereikt met de geeste lijke gezondheidszorg. Er komen meer opleidingsplekken voor psy chologen, in een poging de wacht lijsten aan te pakken. Ook zijn af spraken gemaakt om stijgende kos ten de komende jaren te beteuge len. Voor 2019 komt er 20 miljoen euro bij om 150 opleidingsplekken te creëren voor basispsychologen. Staatssecretaris Paul Blokhuis (foto) erkent dat deze maatregel niet meteen tot kortere wachtlijs ten zal leiden. Een concrete datum wil de staatssecretaris niet noemen. „Ik wil echt geen valse verwachtin gen wekken." Eerder was afgesproken dat per 1 juli de wachttijden zouden zijn te ruggebracht tot maximaal veertien weken, maar dat is niet gehaald. In het ak koord zijn nieuwe af spraken gemaakt om alsnog tot deze norm te komen. De groei van de uitga ven in de ggz moet de ko mende jaren worden beperkt. In 2019 mogen de kosten nog maxi maal 1,3 procent groeien, in 2022 moet dat zijn gedaald naar 0,7 pro cent. Uiteindelijk moet dat een jaar lijkse besparing opleveren van 200 miljoen euro. Volgend jaar wordt ook een expe riment gestart om de inzet van er varingsdeskundigen te sti muleren. „Voor veel men sen kan een gesprek met iemand die het een en ander heeft meege maakt, het belangrijkste zetje zijn naar de juiste hulp", denkt het ministe rie. Vanaf 2020 moet hier structureel geld voor beschik baar komen. Het akkoord wordt volgende week voorgelegd aan de achterban van de betrokken organisaties. Bodycam voor NS'ers Korte broek chauffeurs Indianengif gestolen donderdag 5 juli 2018 GO MAASTRICHT Ra'ad al-Hussein, Hoge Commissaris voor de Mensen rechten, zegt dat Rohingya's nog steeds ver gaan om Myanmar te ontvluchten. HILVERSUM Deze onderwer pen zijn nuttig om te bespreken, aldus Mezzo: Wonen Kunnen je ouders de ko mende twintig jaar in hun huis blijven wonen? Of is ver huizen, het aan passen van een woning of een kan goeroewoning een optie? Financiën Hoe willen je ouders dat de geldzaken wor den beheerd als zij dit zelf niet meer kunnen? Zorg Hoe ziet het sociaal net werk van je ouders eruit? Denk aan fa milie, vrienden, kennissen, en buren. Wie kan wat doen? Maakt de afstand uit? Vertegenwoordi ging Wie mag be slissingen nemen namens je ouders? Het scheelt veel gedoe als op voor hand helder is wie de vertegenwoor diger is. Levenstesta ment hebben je ouders een testa ment. Staan daar zaken in die ze nu willen delen? NANTES Een vrouw passeert een uitgebrande auto in Nantes, Frankrijk. In de stad braken dinsdagnacht rellen uit nadat de politie een automobilist doodschoot die een controle pro beerde te ontwijken. Hij raakte daarbij een agent, fotoafp UTRECHT De zevenhonderd beveiligers van de Nederlandse Spoorwegen krij gen een bodycam. Ze kunnen de ca mera inschakelen als er een onvei lige situatie ont staat, bijvoorbeeld met zwartrijders. Het gesprek wordt opgenomen en er worden beelden van gemaakt die later kunnen wor den gebruikt. Een eerdere proef was succesvol. PARIJS Buschauffeurs in Parijs mogen voortaan met een korte broek hun werk doen als het buiten warmer is dan 28 graden. De 15.000 medewer kers hebben hier jaren voor gestre den. LEIDEN Een kluis die uit Rijksmuseum Boerhaave in Lei den is gestolen, bevat een dodelijk gif. Het middel cu rare zit in een klein zwart blokje ter grootte van een suikerklontje in een glazen pot. Curare is een pijl gif dat door in heemse stammen in Zuid-Amerika wordt gebruikt om te jagen. De politie roept op het spul niet aan te raken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5