1 Sprookje eindigt in drama Bezint eer ge begint Vrouwenliefde bloeit najaren opnieuw op 7 DISOBEDIENCE thodox-joods milieu sprak de Chi leen meteen aan. „Mijn films gaan over vrouwen die op de een of andere manier worden onderdrukt, maar toch de moed heb ben om voor hun eigen wensen en verlangens op te komen", legt de 44- jarige regisseur uit. „Die fascinatie heeft ongetwijfeld te maken met mijn Chileense achtergrond. De be volking van mijn land is jarenlang onderdrukt en dat beïnvloedt je ma nier van denken. Maar het is niet zo dat ik per se op zoek ben naar derge lijke verhalen. Ze komen bijna auto matisch mijn kant op." Dat geldt zeker voor Disobedience. Het was actrice Rachel Weisz die in haar rol als producente Lelio bena derde. „Zij vond mij kennelijk ge schikt om dit verhaal te verfilmen. Dat verbaasde mij in eerste instantie. Het verbaasde mij dat Rachel Weisz mij geschikt vond om dit verhaal te verfilmen Ik ben niet Brits of joods en had nog nooit een film in het Engels gemaakt. Maar Rachel kende mijn vorige werk en wilde daardoor met mij samen werken. Na lezing van het boek was ik meteen geïntrigeerd." Disobedience volgt twee vrouwen uit een streng orthodox milieu in de Londense wijk Hendon. Een van hen, Ronit (Weisz), is het milieu ont vlucht en werkt als fotografe in New York. Als haar vader, een rabbi, sterft, moet zij terug naar haar geboorte stad. Daar ontmoet zij haar jeugd liefde, Esti (MacAdams), die inmid dels is getrouwd. Hun liefde bloeit weer op, met alle pijnlijke gevolgen van dien. Cruciaal in de relatie is het frag ment waarin de vrouwen met elkaar naar bed gaan. Het levert een storm achtige liefdesscène op die Lelio zo zorgvuldig mogelijk wilde verfilmen. De regisseur: „Voor mij is het mo ment een sleutelscène in de film. Ge lukkig kon ik beide actrices overha len om het precies zo te spelen als ik had uitgedokterd." Lelio had een storyboard gemaakt waarop precies getekend stond hoe hij de vrijpartij wilde verfilmen. „Ik wilde mij vooral op de gezichten van de actrices concentreren. De uitda ging was om het zo erotisch mogelijk in beeld te brengen zonder gebruik te maken van naaktscènes. Gelukkig voelden de actrices precies aan wat ik wilde. Het moment waarop de ene Rachel bij de andere Rachel speeksel in de mond spuugt, was mijn idee. Maar voor de rest wil ik alles toch vooral aan de fantasie van de kijker overlaten. Dat is in mijn visie veel ef fectiever dan expliciete opnamen van vrijende mensen. Dat is niet mijn stijl." Adrift Zij heeft ook nog de zorg over haar geliefde Richard (Sam Claflin, bekend uit TheHunger Games), die zwaargewond aan boord ligt. Aanvankelijk begint het verhaal van Tami en Richard als een sprookje. Beiden zijn avontuurlijk ingesteld en Tami hoeft dan ook niet lang na te den ken om met Richard een wereld reis per zeiljacht te maken. Totdat een orkaan toeslaat en de twee het moeten zien te redden op het zwaar beschadigde jacht. De IJslandse regisseur Baltasar Kormakur heeft vaker films over overleven gemaakt, zoals Everest, maar Adrift is een meer intieme film. Het verhaal schippert heen ★★★1 DRAMA In de uitdijende reeks van Ameri kaanse speelfilms over stoere en sterke vrouwen - van Wonder Wo- man tot Ocean's 8 en deze week zelfs Incredibles 2 - neemt Adrift een bijzondere plaats in. Het zee drama is namelijk gebaseerd op een waargebeurd verhaal. Shailene Woodley The Fault in Our Stars) vertolkt Tami, een jonge vrouw die op de Stille Oce aan moet overleven op een zwaar beschadigd zeiljacht. en weer tussen het drama op de Stille Oceaan en de terugblikken op de momenten dat het tweetal halsoverkop op elkaar valt. Ook heeft Kormakur nog een scenario truc in petto die niet verraden mag worden. -A.Z. The Mercy Omdat het maar niet wil lopen met de nautische uitvindingen van Donald Crowhurst, grijpt hij de kans om met zeilen geld te winnen met beide handen aan. We spreken eind jaren zestig en deze Britse amateurzeiler laat zich door onervarenheid niet weerhouden. Hij regelt een spon sor, bouwt een schip en zorgt voor publiciteit. Donald Crow hurst zal tijdens de Golden Globe Race als snelste zeiler de wereld rondvaren zonder een voet aan wal te zetten - en iedereen zal het weten. Maar hóe spannend Crow- hursts race verloopt, dat weten al leen Crowhurst en de kijker. Op het spel van Colin Firth en zijn collega's valt weinig af te dingen; met weinig handvatten weten zij sowieso al iets moois neer te zet ten. Toch blijft het op ware ge beurtenissen gestoelde drama van Marsh The Theory ofEvery- thing, 2014) te vaak kabbelen. Omdat het hier geen onversne den overleven-op-zee-drama be treft, was meer psychologische diepgang in het script eigenlijk wel gewenst. donderdag 5 juli 2018 GO DRAMA Regie: Sebastian Lelio. Hoofdrollen: Rachel Weisz, Rachel McAdams en Ales- sandro Nivola. Jarenlang hebben zij elkaar niet gezien: de hartsvriendinnen Ronit (Rachel Weisz) en Esti (Rachel MacAdams). Beiden zijn opge groeid in een orthodox-joods milieu in Lon den, maar kozen vervolgens voor een ander levenspad. Esti trouwde met Dovid (een rabbi in oplei ding), Ronit vertrok naar New York om daar fotografe te worden. Het overlijden van haar vader brengt haar weer naar Londen, waar de in de ogen van hun omgeving ver boden liefde tussen de vrouwen weer op bloeit. Regisseur Sebastian Lelio weet met dit ge geven wel raad. Hij vertelt dit precaire drama vol empathie voor beide vrouwen. Beiden voelen zich duidelijk niet op hun gemak door de keuzes die zij in hun leven hebben gemaakt. De erotische spanning tussen beiden sluimert en komt tot uiting in een heftig liefdesmoment dat moet leiden tot een nieuwe wending in hun leven. Vooral door de vertolkingen van beide actri ces is Disobedience een aangrijpende film die vooral duidelijk maakt hoe beklemmend een religieus milieu kan zijn. En hoeveel durf het vergt om uit zo'n omgeving los te breken. -A.Z. Na jaren zien de joodse jeugdliefdes Esti en Ronit elkaar weer, maar hun op nieuw opbloeiende liefde heeft pijnlijke gevolgen, fotoalamy STOCK PHOTO Sebastian Lelio, regisseur Disobedience gaat deze week in enkele theaters in voorpremière. De film draait volgende week in meer bioscopen. Regie: Baltasar Kormakur. Hoofdrollen: Shailene Woodley en Sam Claflin. Tami en Richard moeten zien te overleven op een zwaar be schadigd jaCht. FOTOSTXFILMS DRAMA Regie: James Marsh Hoofdrollen: Colin Firth, Rachel Weisz -Marieke Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52