Wie zorgt er straks voor Douane: buffelschedel mag wel mee, dure iPad niet Zoons en dochters moeten in vroeg stadium praten over hulp aan ouders 4 Bijna in elk gezin is het zo: één van de kinderen bekommert zich het meest om vader of moeder op leeftijd. Familieberaad voorkomt stress en ruzies, stelt mantelzorgvereniging Mezzo in een campagne. Zo kwam een Limburgs gezin tot een creatief besluit. In gezinnen ontstaan vaak vaste patronen. De dochter die dichtbij woont, draait op voor de zorg invoer x* Meenemen van buiten de EU De ladder wiebelde ge vaarlijk onder haar voe ten en ja hoor, daar ging ze. Thea Rulkens (64) viel laatst uit een kersen boom en brak twee wervels en haar borstbeen. Nu zit de inwoonster van het Limburgse Roggel zes weken in gesnoerd in een korset en laat ze de kersen maar even met rust. De val deed haar pijnlijk beseffen dat ze een dagje ouder wordt. „Ik viel als een zak aardappels op de grond. Toen ik over de grond kroop, dacht ik: hier kunnen we geen tien jaar meer wonen." Dochter Lynn (35) heeft de familie toevallig een paar maanden eerder bij elkaar geroepen over ditzelfde onder werp. Ze doet mee aan een onder zoeksproject waarbij gezinnen filoso feren over de toekomstige zorg van hun, nu nog fitte, ouders. Zo'n familieberaad is nodig, liefst nog voor de eerste ouderdoms- kwaaltjes optreden, zegt mantelzorg vereniging Mezzo, die vandaag start met de campagne 'Mijn ouders wor den ouder, wat nu?'. „We zien dat kinderen zich soms na drie jaar pas realiseren dat ze stilletjes aan man- telzorger zijn geworden. Soms staat het water hen dan al aan de lippen. Dat moment moeten we voor zijn", zegt Liesbeth Hoogendijk, directeur van Mezzo. Nederland telt 4 miljoen mantelzorgers. 800 duizend van hen zorgen acht uur per week of meer voor naasten en ervaren veel druk. Hoogendijk: „In gezinnen ontstaan vaak vaste patronen. De dochter die toch al in de zorg werkt of lekker dichtbij woont, draait automatisch op voor de zorg van haar ouders. Maar de rollen kunnen ook anders verdeeld worden, als je daar vooraf over praat. Misschien wil de broer die 100 kilometer verderop woont wel de financiën op zich nemen. Checklist Mezzo werkt samen met de TU Delft en ontwerpbureau Muzus, die een gratis checklist ontwierpen om een familiegesprek te houden. Want pra ten over 'verval' van ons lichaam vin den we niet zo eenvoudig, weet pro jectleider Froukje Sleeswijk Visser. „We denken nu eenmaal niet graag na over onze oude, zwakkere ik. Soms staan we stil bij de toekomst als een naaste ziek wordt of overlijdt, of wanneer we een hypotheek afsluiten voor de komende dertig jaar, maar dat moment duurt nooit lang." Het ontwerpteam maakte eerst een soort ganzenbord, een spel waarbij gezinsleden binnen de korte tijd van een zandloper hun toekomst en ver wachtingen moesten uitspreken. Het was geen succes. „Dat wekte vooral irritatie op, want een broer die moei lijk over emoties praat, riep dan: mijn tijd op is op, volgende!" De beste manier om een goed ge sprek te voeren, is vooraf wat huis werk doen, zegt de projectleider. Het team stelde levensvragen op die deel nemers invullen op een A4'tje. Fi nanciën, zorg, wonen, het testament, alles komt aan de orde. „Om tot een concreet antwoord te komen, helpt het om jouw leven te vergelijken met dat van je omgeving. Bij de vraag 'zo als wie zou jij niet oud willen wor den?' zou je kunnen denken aan die buurvrouw die de hele dag thuiszit sinds haar man is overleden." De ge zinnen die met een ingevuld lijstje op het familieberaad verschenen, kwamen geregeld tot creatieve oplos singen, zoals de familie Rulkens. Dit Limburgse gezin opperde de Daar sta je dan met die imposant bewerkte buffelschedel uit Indone sië op Schiphol. Leuk voor op het dressoir. Mag dat? 80 procent van de Nederlanders denkt van niet. Maar het mag wel, mits hij goed is schoongemaakt. En die mooie iPad Pro van Apple, mag die zomaar mee uit de Ver enigde Staten? Nee, want die kost meer dan 430 euro dus er moet bij de douane belasting over betaald worden. Twee derde van de toeris ten weet dat niet. Nagemaakte merkkleding uit Turkije in de koffer? De helft denkt dat het niet mag, maar als de kle ding voor eigen gebruik is, dan is er geen vuiltje aan de lucht. Bijna de helft van de vakantie gangers houdt ruimte in de koffer vrij voor souvenirs. En ook bijna de helft twijfelde wel eens of de snuis- Ook via een app van de douane is te checken wat al dan niet mee mag terijen wel of niet mee mogen. Met de campagne Wereldreiziger pro beert de douane duidelijkheid te scheppen. Met de app Douane reizen check je eenvoudig wat mee terug naar huis mag, van opgezette dieren tot geneesmiddelen of planten. Twijfel je alsnog? Dan kan een vraag via #magditmee op Facebook of Twit- ter richting douaniers. De souvenir jagers kopen overi gens vooral voor zichzelf, blijkt uit het onderzoek van de douane. De ouders of schoonouders worden in minder dan de helft van de gevallen bedacht met iets leuks uit het bui tenland. En collega's delen in nog geen 4 procent van de vakantie aankopen. donderdag 5 juli 2018 GO pa en ma Hanneke van Houwelingen Roggel - Liesbeth Hoogendijk (directeur) Ruim twee op de drie vakantie gangers weet niet wat de dou- aneregels zijn voor souvenirs van buiten de EU. De douane gaat campagne voeren om dui delijkheid te scheppen. Ton Voermans Den Haag Belasting betalen boven 430 euro aan gekochte spullen. Vrijstellingen: 1 liter sterke drank, óf 2 liter lichte likeur, én 4 liter wijn en 16 liter bier 200 sigaretten, óf 50 sigaren, óf 250 gram tabak, óf 100 cigarillo's De familie Rulkens uit Roggel hield een familieberaad over de toekomstige zorg voor moeder Thea en vader Frank. FOTO ANNEMIEK MOMMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4