t 14 ZE SPEKTAKEL IN BERGEN OP ZOOM Komt dat zien. Bergen op Zoom haalt zondag 16 september een kleurrijk spektakel in huis: de Brabant Stoet. De volkscultuur uit het voormalige groothertogdom Brabant laat zich in een vier kilometer lange stoet zien. zv Kartrekker Ferd Quik (71) weet het zeker: de Bra bant Stoet die op zondag 16 september door de binnenstad van Bergen op Zoom trekt, wordt een geweldige happening. „Een feest van het genie ten. Het is voor het eerst dat het cul tureel vrijwilligerswerk uit het ge bied van het voormalige groother togdom Brabant zich lopend en rij dend aan het publiek presenteert. Nog nooit vertoond." Zeker 3000 Brabanders, Vlamingen en Walen doen mee in de vier kilo meter lange stoet. „We hebben in middels 86 aanmeldingen binnen van enkelingen, paren en groepen. Ja, er rijden ook carnavalswagens mee, maar Brabant Stoet is géén carnavals optocht. Het gaat om allerlei verschij ningsvormen van volkscultuur. Gil den, stadsreuzen, ommegangen, steltlopers, fanfares. Het zit gebakken in de Brabantse genen. Helaas wordt het vaak ondergewaardeerd. Hoog tijd dus om dat te veranderen", aldus Quik die behoort tot de club van Bra bantse Hoeders. Dat is een gezelschap van zo'n der tig mannen en vrouwen uit heel Bra bant die voor hun inzet voor de Bra bantse cultuur en natuur zijn onder scheiden met de Brabant Bokaal. Die wordt jaarlijks uitgereikt aan maxi maal drie Brabanders. De club groeit dus gestaag en heeft de taak om jaar lijks een Brabant-breed evenement op touw te zetten. In 2017 waren dat de open kerkendagen, dit jaar dus de Brabant Stoet. Bergen op Zoom haalt die dag alles uit de kast om zich te etaleren als 'Stad van stoet en spel'. Volgens Quik doen bijna 20 Bergse organisaties en clubs mee zoals de Stadsreuzen en Stichting Sint Nikolaas. Maar ook Zundert, Heeze en Valkenswaard zijn goed vertegenwoordigd. In Heeze is de Brabantsedag, dit jaar op zondag 26 augustus, een onbetwist hoogtepunt. Thema dit jaar is 'Van Ravenstein tot Roosendaal' waarbij de wagenbouwers liefst zestien Bra bantse gemeenten in de schijnwer pers zetten tijdens de grote theater parade. Bij Brabant Stoet zal onge twijfeld nog wat te zien zijn van die parade. Ferd Quik bereidt zich ondertus sen voor op een gigantische logis tieke operatie. In de week vooraf gaand aan 16 september zal Bergen op Zoom geleidelijk aan overspoeld worden door wagens. In overleg met gemeente en bedrijfsleven zoekt Quik naar geschikte parkeerfacilitei- ten. „Dat komt goed. Iedereen wil Ki rïü meewerken." De verwachting is dat Brabant Stoet zo'n 50.000 tot 70.000 bezoekers zal trekken. „We hebben contact met de NS of een speciale re geling tot de mogelijkheden be hoort." De stoet volgt vanaf 14.00 uur de route van de vastenavendoptocht. Eindpunt is echter niet de Grote Markt, maar het terrein van de voor malige brandweerkazerne op de hoek van de Westersingel. „De kop van Brabant Stoet mag de kont niet ra ken", lacht Quik. Speciale gasten worden die dag ontvangen in het oude stadhuis op de Markt. Om alvast in de stemming te ko men, opent commissaris van de Ko- De kop van Brabant Stoet mag de kont niet raken ning Wim van de Donk op zondag 9 september in de Gertrudiskerk een fototentoonstelling over de geschie denis en ontwikkeling van volkscul tuur. Het gaat om een reizende tentoon stelling die ook in Antwerpen, Brus sel, Mechelen en Den Bosch te zien is. donderdag 5 juli 2018 Brabant Stoet: 'Dit zit in onze genen' Franka van der Rijt Bergen op Zoom Y7T - i Het rijdende totaaltheater van Vriendenclub Van Gaal. De mooie creatie van de Laarstukken uit Heeze. foto's bert keet - Ferd Quik Zeker 3.000 Brabanders, Vla mingen en Walen doen mee in de vier kilometer lange stoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42