Nieuwe wapenstok doet gewoon meer pijn 3 Het kleinste rookpluimpje is vaak het sein van een beginnende brand Vanwege de aanhoudende droogte controleert de brandweer natuurgebieden op brandhaarden vanuit de lucht. Hoe eerder brand wordt gespot, hoe sneller deze kan worden geblust. Schokkend beweegt de Cessna 172 zich door het luchtruim ten noor den van Apeldoorn, alsof we over een zandweg vol hobbels en diepe kuilen rijden. „Excuses voor de turbulentie", zegt piloot Gerard Riensema. „Door de hitte ontstaat er een krachtige thermiek, waar door we nogal schommelen." Een minuut eerder zijn we opge stegen vanaf Teuge, het regionale vliegveld tussen Apeldoorn en De venter. Sinds vrijdag voert de brandweer vanaf deze locatie in- spectievluchten uit boven de Ve- luwe, natuurgebieden in Overijs sel en de Utrechtse Heuvelrug. Op zoek naar beginnende natuur- branden, die in korte tijd hectares bos en heide in vuur en vlam kun nen zetten. „Kijk goed om je heen, we gaan op zoek naar rookpluimen", zegt Riensema, terwijl het vliegtuigje een scherpe bocht naar links maakt. Onder ons de Veluwe, een groene bomenzee waar geen einde aan lijkt te komen. „We vliegen op driehonderd meter hoogte, zo overzien we een groot deel van de Veluwe, maar zijn we toch laag ge noeg om eventuele rookpluimen goed waar te nemen." Hans Dijkman van de brand weer in Noord- en Oost-Gelder- land is coördinator van een team verkenners. Zijn mensen vliegen mee en speuren natuurgebieden minutieus af op zoek naar het kleinste rookpluimpje, vaak het sein voor een beginnende brand. „We vliegen met twee Cessna's; de Ajax Noord en de Ajax Zuid. De eerste vliegt boven de noordelijke Veluwe, de tweede boven de zui delijke Veluwe. Snelweg Ai is de grens tussen noord en zuid." Zeker als het waait, kan zo'n brandje snel om zich heen grijpen en staat een groot stuk natuur in de hens De afgelopen dagen spotten zijn mensen meerdere natuurbranden. Afgelopen weekend waren het er zes. Alleen al op de Veluwe moest de brandweer de afgelopen dagen zo'n tien keer in actie komen. Dijkman: „Zodra we vanuit het vliegtuig een brandje zien, vliegen we ernaartoe en bepalen met spe ciale GPS-apparatuur wat de exacte coördinaten zijn. Die geven we door aan de meldkamer, zodat er lokale eenheden op af worden gestuurd." Bij een natuurbrand, hoe klein ook, gaan er standaard vier blus- voertuigen en twee watertankwa gens naartoe. Hetis cruciaal om een beginnende natuurbrand in de kiem te smoren. „Zeker als het waait, kan zo'n brandje heel snel om zich heen grijpen. Dan staat er in korte tijd een groot stuk natuur in de hens", aldus Dijkman. Zodra de coördinaten van de brandhaard zijn gemeld, onder zoekt de verkenner de omgeving. Wat staat er precies in brand; bos of heide? Bij heide is extra haast geboden, want het vuur grijpt dan twee keer zo snel om zich heen. „Maar we kijken ook of er bijvoor beeld een camping in de buurt ligt die gevaar loopt", vertelt Dijkman. „In noodsituaties moeten cam- pinggasten worden geëvacueerd. En af en toe dienen we als gids. Dat komt omdat het in een na tuurgebied soms moeilijk is om de weg naar een brand te vinden. Vanuit de lucht hebben we een uitstekend overzicht en kunnen we de blusvoertuigen de juiste kant opsturen." Na een vlucht van twintig mi nuten boven de Veluwe dirigeert piloot Riensema zijn Cessna weer richting vliegveld Teuge. Ondanks onze spiedende blikken hebben we geen rookpluimen kunnen ontdekken. „En dat is misschien maar goed ook", zegt Riensema. „Ik heb vroeger wel eens een grote natuurbrand vanuit de lucht ge zien. Het vuur, de rook, de hitte - het is verschrikkelijk. Zoiets wil je eigenlijk niet meemaken." Michael Huijs is ermee in zijn nop jes. Elf centimeter heeft de Inspec teur van het politiedienstencen trum in Den Haag er dankzij zijn nieuwe wapenstok bij gekregen, ook al zie je dat niet op het eerste gezicht. Ingeschoven is het maar een klein dingetje. „Met een klik wordt hij uitgeschoven, dan zie je de extra lengte." De wapenstok heeft ook meer gewicht. „Collega's moeten daar even aan wennen, zich bewust worden van de verande ring." Dat is waarom ze hier in Den Haag worden getraind, in het ge bruiken van het nieuwste wapen van de politie. Agenten vroegen al langer om een uitschuifbare variant, die dank zij die extra lengte en het gewicht ook zorgt dat een paar klappen af doende zijn, waar er vroeger vijf of zes nodig waren. „De impact van het wapen is groter", zegt Huijs. Hij doet dus gewoon veel meer pijn? „Ja, daar komt het wel op neer", zegt Huijs tijdens de training, waar agenten leren met de wapenstok om te gaan. De nieuwe wapenstok doet niet al leen meer pijn, hij maakt ook meer indruk. „Zeker als iedereen hem op nagenoeg hetzelfde moment uit schuift." Dan is de klik te horen, daarna laten die elf extra centime ters zich gelden.Wijkagent Kahlil Bots probeerde het wapen gisteren voor het eerst uit. „Ik denk dat de meeste mensen als je hem uitslaat al denken: deze agent meent het." De politie verspreidt in totaal zo'n 45.000 nieuwe wapenstokken. donderdag 5 juli 2018 Paolo Laconi Apeldoorn -Hans Dijkman, coördinator Kijk op onze site bij /video voor een reportage uit de cockpit van het vliegtuig. De politie is begonnen met het uitreiken van nieuwe, uitschuif- bare wapenstokken. Na een suc cesvolle proef worden alle agen ten nu uitgerust met elf extra centimeters, waardoor een klap een stuk harder doel zal raken. Carla van der Wal Den Haag onze site bij /video hoe de nieuwe wapenstok werkt. Politie oefent met de wapenstok, fotoabhakeboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3