MIJN FOTO Ni i §s& ri. -i 11 ledereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag vertelt Doeke Roos uit Vlissingen over de foto van zijn eerste fiets. .:."4 T «Lv.-^ W ly" f KI rK Het was de zomer van '66, denkt Doeke Roos. „Ik denk dat het op mijn verjaardag is geweest: 26 juni. Ik ben van 2958, dus ik was zes." Centraal op de foto staat een fiets. Een Belgische was het, weet Doeke nog goed. „Op de achter grond staat een Nederlandse; kijk maar, je kunt het verschil goed zien. Die van mij heeft een spat bord van chroom dat helemaal naar voren loopt. Heel apart. Mijn eerste fiets." Eigenlijk is het een dia. Al tijden loopt Doeke rond met het idee er een foto van te laten maken en die aan de muur te hangen. Nu, einde lijk, heeft hij hem laten afdrukken. „Deze foto roept zoveel emoties op en herinneringen aan mijn vroeg ste jeugd. Ik ben zo benieuwd of ik er nog achter kan komen wie er allemaal op staan. Mijn zus Jona Roos staat er op, die was toen 3 jaar oud. Ikzelf. Piet, die was dacht ik iets ouder dan ik. Maar dan die twee getinte meisjes en de andere jongen; wie zijn dat?" Piet was er een van de familie De Jong. „Je ziet nog een stukje van hun balkon op de foto. Mis schien leeft zijn moeder nog. Ze had zo'n aparte, mooie stem. Vro lijk en vriendelijk. Ik kwam er nooit thuis, maar we speelden veel op straat samen. Dat deed je toen nog veel. Ik woonde in de flat die je op de foto ziet. Wij woonden vijf of zes hoog; mijn moeder liep elke dag mét de boodschappen én de baby op de arm al die trappen omhoog. Dat was toen heel ge woon." „Het was het laatste jaar in die flat aan de Verlengde Van Dis- hoeckstraat. Daarna zijn we ver huisd. We hebben er drie jaar ge woond. Om de hoek was bouwbe drijf Stegink, mijn kleuterschool was op vijf minuten lopen in de Irislaan. Op een dag kwam ik thuis en belde aan, toen er een vreemde meneer opendeed. Hij zei: 'Ik heb een cadeautje voor je. Ga maar naar binnen'. Dat cadeautje was een zusje: Marlies. Ik vond het maar raar en enigszins teleurstel lend. Een baby is geen cadeau!" Als je weet waar je moet kijken, zie je de ingang van een B-weg. „Ik zou zo graag een foto van dat weg getje hebben. Die leidde naar 'de stenen berg', een enorme hoop puin. Van dat weggetje liep je naar de boerderij van Joziasse. Daar kocht de hele Bloemenbuurt groenten, fruit, eieren. Ik heb daar voor het eerst een kip zonder kop zien lopen!" Foto's maken was toentertijd helemaal niet zo gewoon. Doeke herinnert zich de huisfotograaf, die op verzoek 'statiefoto's' maakte waarop plechtig geposeerd werd. „Ik heb er een waarop ik op het ta pijt zit met een blikken stoom trein. En een waarop ik zoge naamd telefoneer." Zijn vader moet deze gemaakt hebben. Jammer dat hij er niet meer maakte, van alledaagse din gen als het interieur van de flat, of het uitzicht over Vlissingen. Of Doeke in zijn berenpak. „Mijn opa was kleermaker. Die had dat speci aal voor mij gemaakt." donderdag 5 juli 2018 GO Een foto vol vraagtekens - TT- *>v. 'Jv.tó, 'JftaL Sr. ,-s®Éfe*. j~W -T, .....W'VF 5Sip®jF ii .fifty 3SÜI Ondine van der Vleuten Doeke Roos met zijn eerste- fiets, een Belgisch model. REPRODUCTIE EN FOTO LEX DE MEESTER Doeke Roos: „Ik ben zo be nieuwd of ik er nog achter kan komen wie er allemaal op de foto staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39