9 ZEELAND smeuïg verlopen. Dat is ook een compliment aan het personeel, ook al gaf het onzekerheid voor een aantal medewerkers." Je hebt capabele mensen nodig om een bedrijf als Delta te splitsen je niet jarenlang bij Delta hebt ge werkt. Misschien heeft de combi natie van een nuchtere oosterling en nuchtere Zeeuwen geholpen. Dingen moeten op een gegeven moment ook." organisatie bij Delta, de consu- mententak die u heeft verkocht aan het Zweedse investerings fonds EQT? Twintig medewer kers verloren hun baan. Later werden zestig mensen overge plaatst naar Schiedam. „Dat soort beslissingen is aan de nieuwe eigenaar. Ik ben er nog steeds heilig van overtuigd dat verkoop aan EQT een goede keuze is geweest. EQT probeert ook te groeien. Dat is positief. Als dat een reorganisatie vergt, dan is dat zo. Het bedrijf is met de toe komst bezig en dat stelt me ge rust." „Ik zou niet van schade willen spreken. We hebben alleen maar stappen genomen die ten faveure van het bedrijf en Zeeland waren. We hebben de onderneming ge reorganiseerd, waardoor de kos ten aanzienlijk zijn verlaagd. Na tuurlijk kostte dat een aantal ar beidsplaatsen, maar het is daar door wel beter gepositioneerd voor de toekomst. We hebben de splitsing en daarbij de verkoop van het netwerkbedrijf doorge voerd. We hebben het netwerk bedrijf voor aanzienlijk meer ver kocht dan we voor ogen hadden. Ook hebben we met Stedin, de koper van ons netwerkbedrijf, geregeld dat de Zeeuwse arbeids plaatsen vier jaar lang behouden blijven. Dat soort garanties krijg je tegenwoordig zelden. Ook bij Delta bestaan nog veel arbeids plaatsen. Als je kijkt waar we twee jaar terug stonden, hebben we veel weten te behouden." Wat kun je doen om PZEM ge zond te maken? De kerncen trale en Sloecentrale kosten momenteel alleen maar geld. PZEM voorziet opnieuw verlies. „Om te beginnen moeten we an dere eigenaren zien te vinden. Voor de huidige publieke aan deelhouders - de provincie en gemeenten - is het risico groot. Ik vind ook dat een commercieel bedrijf geen publieke aandeel houders moet hebben. Dat remt de ontwikkeling van een bedrijf. Daarnaast zitten we met de kern centrale die het Zeeuws belang overstijgt. Vandaar hebben we gesproken met het Rijk over overname. Tot op heden is dat niet mogelijk gebleken. De ge sprekken staan op een laag pitje. Het is nu wel een goed moment om dit met het Rijk te regelen. Je moet het dak repareren als het droog is. PZEM heeft bijna 8oo miljoen euro op de bank. Als je De kerncentrale is Fukushima-proof. Technisch gezien kan hij nog jaren mee een oplossing voor de kerncen trale wilt bewerkstelligen, is daar nu geld voor. Bovendien trekken de energieprijzen aan, waardoor de resultaten verder zullen ver beteren." „Je slaat de spijker op zijn kop. EPZ, de exploitant van de kern centrale, produceert grote hoe veelheden C02-neutrale energie, ook als het niet waait en de zon niet schijnt. We willen de C02- uitstoot terugdringen om de zee spiegelstijging tegen te gaan. Steeds blijkt weer dat het moei lijk is om de C02-uitstoot terug te dringen en het kost bergen met geld. Ik zou bekijken of de kerncentrale niet voor langere termijn kan worden ingezet." „Ik zou die keuze overwegen. De kerncentrale is Fukushima-proof, hij behoort tot de 25 veiligste kerncentrales van de westerse wereld. Technisch gezien kan hij ook na 2033 nog jaren mee." donderdag 5 juli 2018 A Gerard Uytdewilligen: „Borssele behoort tot de 25 veiligste kerncentrales van de westerse wereld, foto lex de meester Kerncentrale Borssele fotomarcelledavidse Toen u kwam, stroomde er nog geen Delta-bloed door uw ade ren. Is het goed geweest dat een buitenstaander de ontvlechting van Delta heeft getrokken? „Ik denk het wel. Je kunt makkelij ker de realiteit onder ogen zien als - Gerard Uytdewilligen Bent u geschrokken van de re Hoe groot is de schade die de opdeling van Delta teweeg heeft gebracht? - Gerard Uytdewilligen De kerncentrale produceert lan delijk ruim 15 procent van C02- neutrale energie. Aangezien het Rijk voor enorme klimaatopga- ven staat, kan zo'n argument een minister over de streep trekken. Borssele sluit eind 2033, maar u pleit ervoor de levensduur van de kerncentrale nogmaals te verlengen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37