5 SPECIALE MONUMENTENDAG SCHELDEKWARTIER VLISSINGEN HetVlissingse Scheldeterrein is een gebied met een rijke (maritieme) historie en een veelbelovende (woon- en recreatie) toekomst. Mooie aanleiding vooreen speciale Open Monumentendag. e Open Monumen tendagen bieden mensen een prach tige gelegenheid om historische gebou wen te bezoeken, waar ze anders niet zo snel binnen zouden kun nen of durven stappen. Maar je moet natuurlijk wel net dat ene weekend in september in de gele genheid zijn. Om ook eens op een ander tijdstip historisch interes sante panden, terreinen en vaar tuigen te kunnen bezoeken, heeft sponsor Bank Giro Loterij de Open Monumentendag Special in het le ven geroepen. Historisch thema Tijdens die dag wordt in een of meer plaatsen in een provincie een historisch thema uitgelicht. Vorige maand konden belangstellenden de sporen van de veelzijdige we tenschapper, botanicus en huma nist Herman Boerhaave volgen in Voorhout, Oegstgeest en Leiden. Komende zaterdag staat het Vlis- singse Scheldekwartier in het brandpunt van de belangstelling. Mensen kunnen een kijkje nemen in de Machinefabriek, de Timmer fabriek, de Oude Verbandkamer (Museum Scheldewerf), de voor malige Zware Plaatwerkerij, het hoofdkantoor van Koninklijke Schelde Groep en de Lasloods. Daarnaast kunnen ze voet aan boord zetten van de - al weer een stuk verder opgeknapte - voorma lige mijnenveger en torpedowerk- schuur Mercuur, alles te weten ko men over vroeger op de werf ge bruikte hijskranen, een kijkje ne men op de Helling en bij het Dokje van Perry en bijbehorend 'Theehuis'. Degenen die een wan deling van het Scheldekwartier naar de Lasloods in de Binnenha ven te ver vinden, kunnen de Wa tertaxi nemen, die tussen de loods en het Dok heen en weer vaart. Tijdens de vaartocht vernemen geïnteresseerden allerlei wetens waardigheden over de maritieme bedrijven die aan de havens zijn gevestigd, terwijl ze met een beetje geluk ook plezierjachten en zeilboten het Kanaal door Walche ren op en af zien varen. Fantastisch Doeke Roos, 'conservator' van Mu seum Scheldewerf, vindt het fan tastisch dat het Scheldekwartier specifiek in het zonnetje wordt ge zet. Hij maakt niet in de eerste plaats reclame voor zijn 'eigen' museum, maar raadt mensen aan eens goed bij de Helling te gaan kijken. Die scheepswerkplaats liep vroeger door tot 'aan de kassa's van Albert Heijn' in de Aagje De kenstraat, meldt Roos. Maar ook nu nog is een groot deel van het proces te volgen door gewoon aan de Kop van het Dok bij de Helling te gaan kijken, werft hij. „De dokdeuren en het bruggetje zijn nu nog te zien. De gemeente wilde ze tot voor kort slopen, maar ik hoop dat ze behouden blijven. Het bruggetje wordt vervangen door een overkluizing van onder- houdsvriendelijk cortenstaal en de deuren zouden naar de sloop gaan. Ik hoop echter dat ze ergens ge stald kunnen worden, zodat ze tij dens economisch betere tijden weer ergens een plaats in het Scheldekwartier kunnen vinden." Hier kun je nog zien hoe een schip werd gemaakt en de helling afgleed nadat de kiel, de romp en het plaatwerk in de buitenlucht werden opgebouwd Roos vergelijkt de helling met een boerderij. „Zoals een boerderij niet alleen de woning van de boer is, maar een ensemble vormt met de stal, het varkenskot, de bakkeet en de mestvaalt, is ook de helling een ensemble voor het productie proces van een schip. Hier kun je nog zien hoe een schip werd ge maakt en de helling afgleed nadat de kiel, de romp en het plaatwerk in de buitenlucht werden opge bouwd." De helling met dokdeuren is zelf ook weer als deel van een ensem ble te zien, doet Roos uit de doe ken. „Nadat het plaatwerk nog op de helling was aangebracht, lag het casco in het Dok en konden de machines er in en werd het schip afgetimmerd. Zo is voor iedereen logisch en duidelijk waarom de Zware Plaatwerkerij, de Machine fabriek en de Timmerfabriek op de plek staan waar ze staan." De Open Monumentendag Spe cial vindt zaterdag plaats van 10.00 tot 17.00 uur in het hele Schelde kwartier. Op de meeste locaties is ieder heel uur uitleg over de histo rie en de huidige functies te krij gen. donderdag 5 juli 2018 Oude scheepswerf in het zonnetje René Hoonhorst - Doeke Roos Voor alle informatie: openmonumentendag.nl/ schatten-van-de-schelde. Machinefabriek. Dokje van Perry. A Doeke Roos, 'conservator' van Museum Scheldewerf, in het Scheldekwartier. fotos ruben oreel A Kijkje in de Mercuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33