Citaten uit de brief bij het diploma Zo haal je jongeren niet over Oh help, een bedelbrief! Vlissinger blijft strijden voor geld KNIL'ers ^ZTn%TKo",ds" 3 'Houd (en hoe!) <"n n"CzÜ'm!™Jlï!vrt""ten tenhuis' s 'n ie studen- BOAZ VAN DER VELDEN NURIYEVAN LAMOEN sta* H: Het gaat om de zogeheten backpay- regeling. Ambtenaren en militairen in Nederlands-lndië kregen tijdens de Japanse bezetting, van 1942 tot 1945, slechts een deel of helemaal geen soldij. De Nederlandse regering besloot uiteindelijk 'op morele gronden' een 'gebaar' te maken door 25.000 euro uit te keren aan degenen die op 15 augustus 2015 nog in leven waren. Als de persoon na die datum is overleden, hebben de erfgena men recht op de uitkering. De backpay-regeling is afgelopen zondag officieel geëindigd. In totaal 593 mensen hebben geld gekregen, grotendeels op basis van gegevens die al bekend waren. Ruim 1200 mensen hebben zelf een aanvraag ingediend. Daarvan zijn er 1150 af gewezen. De onvrede in de Indische ge meenschap over de regeling is en blijft groot. Men vindt het onrecht vaardig dat nabestaanden van be trokkenen die al waren overleden, buiten de regeling zijn gevallen. Thumann heeft al een groot aan tal procedures gevoerd. Hij weigert op te geven. „We hebben van alles geprobeerd via de bestuursrechter, maar dat krijgen we niet voor el kaar. Daarom stappen we nu naar de civiele rechter." We stappen nu naar de civiele rechter Hij verwacht sterk te staan. In 1956 oordeelde de Hoge Raad dat de Nederlandse regering juridisch ge zien niet verplicht is te betalen. „Achteraf blijkt dat het KNIL wel degelijk onder het Nederlandse mi nisterie van Koloniën viel. Boven dien heeft Nederland van Indone sië 690 miljoen gekregen ter finale kwijting van alle schulden. Het geld is er dus." De 'fout' van de Hoge Raad moet worden hersteld, vindt Thumann. „Nederland heeft niet alleen mo rele, maar ook wettelijke verplich tingen. Daarom moet zij de salaris sen volledig uitbetalen. Dan gaat het om 80.000 euro." Dat zou voor alle nabestaanden moeten gelden. „Het is achterstallig salaris. Of de betrokkene overleden is of niet, is dan niet van belang. Nu zijn er twee soorten nabestaanden gecreëerd. Als je je vader hebt ver loren vóór 15 augustus 2015 kreeg je het niet, maar daarna wel. Dat is niet consistent." Thumann is samen met onder meer het Indisch Platform bezig alle betrokkenen te verzamelen in een stichting. Die stelt de Staat aan- Nederland heeft ook wettelijke verplichtingen sprakelijk, zo is de bedoeling. „Als ze de aansprakelijkheid niet aan vaarden, kun je Staat voor de rech ter dagen. Dan wordt het uitge vochten tot uiteindelijk de Hoge Raad, denk ik." donderdag 5 juli 2018 Studeren is nQ„ Dat heb/e de laatst-tjes halen noen tijd we/ gg. noe9 gedaan 9 "aar Zeeland' E»f« f 5f... TL Nuriye van Lamoen, foto's marcelledavidse Naam: Nuriye van Lamoen (18) uit Goes Diploma: vwo op het Ostrea Ly ceum in Goes Heb je de brief gelezen? Ik heb er alleen even snel naar gekeken. Toen zag ik dat het gaat over de vraag of je naar Zeeland terug wilt komen. Ik dacht: dat lees ik nog wel een keer. Wat vind je van de brief? Ik dacht: 'oh help, een bedel brief!' Zeeland is een krimpende regio. Ze zijn een beetje wanho pig, dat gevoel kreeg ik toen ik de brief zag. Ik denk dat dit niet de manier is om jongeren te aan te spreken. Ze lezen hem mis schien één keer, en gooien hem dan in de papierbak. Het heeft dus niet veel nut. Ik denk dat mooie herinneringen aan de provincie de beste motivatie zijn: daardoor willen jongeren terug komen. Wat ga je doen, nu je je di ploma hebt? Ik ga technische natuurkunde studeren aan de Technische Universiteit Eindhoven. Ben je al bezig met wat je over vijf jaar gaat doen? Ja, daar denk ik veel over na. Ik wil me heel graag bezig houden met het energievraagstuk. Ik ben geïnteresseerd in hoe de wereld in elkaar zit, en hoe we de wereld houdbaar kunnen krij gen. Ik hoop dat ik na mijn stu die onderzoek kan doen, maar dan moet je bij de top van je op leiding horen. Ik weet niet of dat lukt. Zie je je toekomst in Zee land? Als ik onderzoek ga doen, dan is het zelfs de vraag of ik in Neder land kan blijven. Daar heb je al lerlei apparatuur voor nodig, die hier niet beschikbaar is. Zeeland is een fantastische plek om te wonen. Ik zou de zee niet willen missen, maar als je een gespe cialiseerde baan wilt, dan is het niet te doen om hier te blijven. Dat is wel jammer. Ronald Thumann uit Vlissingen blijft strijden voor een betere re geling voor alle nabestaanden van ambtenaren en militairen uit Nederlands-lndië. Er komt een stichting, die de Staat voor de rechter wil dagen. Rolf Bosboom Vlissingen - Ronald Thumann - Ronald Thumann Naam: Boaz van der Velden (18) uit Goes Diploma: vwo op het Calvijn Col lege in Goes Heb je de brief gelezen? Ik zal eerlijk zijn: toen ik terug kwam van de diplomauitreiking was het kwart over twaalf. Ik heb de brief heel snel doorgelezen, maar eigenlijk niet goed opgelet. Ik heb de video op YouTube wel gezien, dus de boodschap is overgekomen. Wat vind je van de brief? Ik vond het een leuke brief. Het is leuk om vanuit de provincie een felicitatie te krijgen. De tips zijn handig. Welke me zijn bijgebleven? Houd con tact met je vrienden uit Zeeland en hang geen briefjes op over de afwas in je studen tenhuis. Daar zit zeker wat in. Maar ik zie het nut van de brief niet. Ze willen er denk ik voor zorgen dat jonge ren terug komen Boaz van der Velden. naar Zeeland. Het is de vraag of jongeren die boodschap opslaan En jongeren die de provincie uit willen, haal je met een brief niet over om terug te komen. Wat ga je doen, nu je je diploma hebt? Ik ga theologie studeren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ik heb heel veel zin in de studie, maar wonen in Amsterdam: dat zal wel een cultuurshock worden Ben je al bezig met wat je over vijf jaar gaat doen? Ik heb er wel over nage dacht, maar ik weet het echt niet. Ik ga naar de plek waar de Heer mij over vijf jaar wil heb ben. Misschien is dat wel Zuid-Afrika. Zie je je toekomst in Zeeland? Ik waardeer de rust van Zeeland. Maar Zeeland is ook net een eiland: iedereen kent el kaar. Ik word wel eens moe van de sociale controle hier. Ik ben nieuwsgierig naar wat er nog meer is. Ik laat alle mo gelijk heden open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31