Nieuws uit de regio opNP02 795 223HSS ÏULTUUR 25 Cameraman Robby Müller (78) overleden FILMSTARZ niet veel voor te doen om zo te zijn. Ik moet mijn haar een beetje laten groeien en mijn baard laten staan. Volgens de regisseur moet ik voor de camera's zo veel mogelijk mezelf zijn. Daarnaast krijg ik aanwijzingen van hem en van mijn tegenspeelster Heddy Lester. Ze is al jaren een goede vriendin van me. Zij sleept me er wel doorheen." Van der Togt kwam twee jaar gele den in het nieuws na een spraakma kend interview met deze krant, waarin hij vertelde over zijn alcohol verslaving en eenzame bestaan. Te genwoordig is hij van de drank af en voelt hij zich beduidend beter: „Het gaat prima met me." Na zijn filmavontuur op Zeeuwse bodem gaat de voormalige presenta tor terug naar zijn huisje in Achlum, hoewel ook Amsterdam lonkt. „Na mijn vertrek naar Friesland heb ik mijn woonboot in Amsterdam ver huurd. Per t augustus dit jaar loopt het huurcontract van de boot af en kan ik er dus weer in. Dat ga ik zeker doen. Heerlijk." Van alles wat Definitief weggaan uit Friesland is 'in geen geval aan de orde'. „Mijn plan is om het huisje in Achlum aan te houden en doordeweeks in Am sterdam te wonen. Dan heb ik van al les wat: de rust in het noorden en meer drukte in het westen. Waar schijnlijk zal ik vooral in de week enden in Friesland zitten. Tenzij het giet van de regen. Dan blijf ik de za terdag en zondag gewoon lekker met mijn hond in Amsterdam plakken." De Nederlander werkte met tal van bekende regisseurs, on der wie Wim Wenders, Jim Jarmusch, Lars von Trier, Wil- liam Friedkin, Frans Weisz en Michael Winterbottom. Als director ofphotography stond hij in de aftiteling van beroemde films als Paris, Texas en ook Down by Law, Breaking the Wa- ves, Dancer in the Dark, To Live and Die in L.A., Hoogste Tijd en 24 hour Party People. Naast de camera was het licht zijn belangrijkste in strument. Het liefst werkte hij met natuurlijk licht, waarbij hij eindeloos kon wachten op de juiste lichtinval. Müller, geboren op Curaqao, ontving vele prijzen en onder scheidingen. In 2016 werd hij ge ëerd met de tentoon stelling Master of Light in het EYE Filmmuseum in Am sterdam. Minister Arie Slob heeft 1,5 mil joen euro beschikbaar gesteld voor een proef van drie maanden. Die start zeer waarschijnlijk januari volgend jaar. Het gaat in die peri ode vooralsnog om vijf minuten durende bulletins van RTV Rijn mond (Rotterdam-Rijnmond, de Drechtsteden en de Zuid-Hol landse eilanden), Omroep Gelder land en Omroep Friesland. Inwo ners van deze gebieden krijgen op werkdagen na het NOS Journaal van 18.00 het nieuws uit de eigen provincie geserveerd. Deze vensters, een systeem dat in Engeland en Scandinavië al enige tijd loopt, zijn een lang ge koesterde wens van de regionale omroepen. Al in 2015 klopten de NPO en ROOS (tegenwoordig de Regionale Publieke Omroep, RPO) bij het kabinet aan. Dat het zo lang duurde, komt volgens Paul van der Lugt van RTV Utrecht vooral doordat het lastig is om het allemaal technisch mogelijk te maken. „Het is uiteindelijk de bedoeling dat alle dertien regionale omroe pen van Nederland meedoen", al dus Van der Lugt, die namens deze omroepen bezig is de regioven sters voor elkaar te krijgen. „Dat zou mogelijk al direct aansluitend op de proef kunnen, dus vanaf april. Een droomscenario is dat we ook op meer prominente plekken kunnen aanhaken. Na het Achtuur journaal bijvoorbeeld. Maar eerst moeten we ons succes bewijzen." Het huidige kabinet nam het realiseren van regionale nieuws- vensters op in het regeerakkoord. Alle dertien regionale omroepen moeten gaan meedoen De bedoeling is de regionale jour nalistiek te versterken en de sa menwerking met de landelijke pu blieke omroep te bevorderen. Sinds 2016 is die samenwerking al versterkt. De NOS-journaals in de middag werden toen aangevuld met een blok nieuws uit verschil lende regio's. „Dat is hard nodig, want ik maak me grote zorgen over de kwaliteit van de nieuwsvoorziening in Ne derland", stelde de toenmalige NOS-directeur Jan de Jong. Van der Lugt zegt dat deze aanvullende bulletins vooralsnog gewoon blij ven bestaan. De regiovensters zul len voornamelijk in de avonduren worden uitgezonden. Van 8^ met deze bon voor donderdag 5 juli 2018 PC man te spelen' 'Kras Lot' wordt ge maakt in het kader van FilmstarZ. In deze Zeeuwse com petitie van stichting Filmalot krijgen be ginnende regisseurs de kans om hun eer ste korte film te maken. Naast Jesse de Vries zijn dit jaar Maarten Swaan en Pien Vroonland ge selecteerd. Op 12 no vember presenteren zij hun films in Cine- City in Vlissingen. De Nederlandse cameraman Robby Müller is dinsdag in Amsterdam op 78-jarige leef tijd overleden. Zijn familie maakte dat bekend. Müller was al enige tijd ziek. Wie volgend jaar op NPO 2 kijkt naar het NOS Journaal van 18.00 uur, krijgt aansluitend een nieuwsbulletin uit de eigen provincie voorgescho teld. Het realiseren van deze 're giovensters' op een landelijke zender, is de wens van regionale omroepen. Gudo Tienhooven —Paul van der Lugt (RTV Utrecht) Met 3O f>cu)L KLdi Po-ebo-edc Vind een winkel via pzc.nl/doeboek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25