II Steven Kruijswijk legt na jaren in de Giro nu zijn prioriteit bij Zijn vierde Tour wordt an ders dan alle vorige. Steven Kruijswijk (31), een Giro-specialist in hart en nieren, gaat voor het eerst vol voor het klassement in Frankrijk. „Ik moet er zijn op de sleutelmomenten." 22 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2018 Tolhoek: van schorsing tot de Tour Luister naar de Touroppzc.nl 1Wfm ■$a y&Êi vWVlJ' Oranje boven Podcast Êmsmm teven Kruijswijk heeft zich tot nu toe ingehou den. Van de Nederlandse klassementsrenners die de Tour rijden (Dumou lin, Mollema, hijzelf) heeft de kopman van Lotto- Jumbo dit jaar de minste wedstrijdkilome ters achter zijn naam staan: slechts 30 dagen reed hij met een rugnummer op. „Het voor jaar was best relaxed zonder hoogtestages en harde trainingen. Ik moest altijd in mijn achterhoofd houden: de tweede helft van het jaar is belangrijk. Het verleden bewees dat je fris aan de Tour moet beginnen. Het is voor mij geen nieuwe wedstrijd, maar deze benadering wel. Ik moest de honger houden om daar scherp te koersen." Het afgelopen seizoen reed hij vier korte re rondes als voorbereiding op de wieier- hoogmis in Frankrijk. Hij eindigde als ze vende (Ruta del Sol), achtste (Catalonië), zesde (Romandië) en weer achtste (Zwit serland). Regelmaat die vertrouwen geeft. „Mijn basisniveau is goed. Met nog negen dagen hoogtestage en wat intensiever trai nen sinds de Ronde van Zwitserland wil ik mijn topniveau halen, zoals in de Giro." Hoofddoel Zaterdag begint hij aan zijn vierde Tour. De afgelopen vijfjaar was altijd de Giro het hoofddoel. De grote ronde die hem het best ligt en waarvan hij het meest houdt. De ronde die hij in 2016 gewonnen had als hij op Colle d'Agnello niet met zijn roze trui in een sneeuwmuur was gereden. Sindsdien weet iedereen dat Kruijswijk zich kan me ten met de beste ronderenners. Het idee om hem klaar te stomen voor de Tour ontstond kort erna. Lotto-Jumbo wil zijn beste klassementsrenners aan het werk zien in de grootste wedstrijd van het jaar. „Ik wil het graag eens proberen, in plaats van altijd maar de Giro te kiezen. De Tour is toch een groter podium. Met Dylan (Groe newegen, red.) hebben we een topsprinter, maar er zijn twee weken tot Parijs waarin hij vrij weinig kan doen. We willen ook meedoen in de bergen. Aan mij de taak." Bergop wordt Kruijswijk bijgestaan door jongeling Antwan Tolhoek, Robert Gesink en Primoz Roglic. De laatste twee gaan ook voor dagsucces. Is hij niet bang dat Roglic na een uitmuntend voorjaar - eindwinst in de Ronde van het Baskenland en Romandië - stiekem zelf ook klassementsambities koes tert? Kruijswijk: „Dan wordt het heel moei lijk en krijg je te veel belangen in de ploeg. VALPARTIJEN, MASSASPRINTS, IEDEREEN WIL0P DE EERSTE RIJ RIJDEN. DIE EERSTE DRIE DAGEN ZIJN GEWOON RUK Dat is niet de insteek en moet van tevoren duidelijk zijn. Na Primoz' resultaten had den ze makkelijk kunnen zeggen: we gaan het proberen. Maar ik denk dat ze bij de ploeg ook een duidelijk plan met hem heb ben. Eerst rittenkoersen van een week, dit jaar in de Tour etappes proberen te winnen en volgend jaar zal voor een klassement gaan. Dat houdt ook de rust in de ploeg." Fysieke topvorm is vereist deze maand, maar ook mentaal moet Kruijswijk op zijn best zijn. Weer is die Giro van 2016 het ijk- punt. „Ik was heel goed in vorm, maar ook mijn mindset was goed. Ik was scherp én vrij relaxed. Ik herkende de momenten wanneer ik niet voorin hoefde te rijden en ik even mijn gemak kon nemen. Zo moet het ook in de Tour in elkaar vallen." Weg met steentjes Meer specifiek over die scherpte, de concen tratie die nodig is in de koers: „Neem de laatste bergrit in de Ronde van Zwitserland. Ik wist: onderaan de slotklim ligt een weg met steentjes en een bocht links-rechts, dat is een belangrijk punt. Dan heb ik die klik: nu laten we ons niet aan de kant zetten. Dan zeg ik tegen de jongens: nu gaan we het wél doen. Als eerste door die bocht. En het ging goed." Hij moet zich wapenen tegen pech, fysiek ongemak en ziekte. Hij kent in dat opzicht het klappen van de zweep. Ramde dus een sneeuwmuur en werd een jaar later ziek in de laatste dagen van de Giro. De Vuelta van 2016 was na vijf dagen over omdat hij op een paaltje klapte. Het is een dunne scheidslijn voor een ronderenner. Maanden toewerken naar topvorm, maar er hoeft maar iets te ge beuren en je klassementsambities liggen op de vuilnisbelt. „Maar ik moet uitgaan van het goede", zegt Kruijswijk, die in zijn vo rige Tours 33ste, 15de en 21ste werd. „Zoals in de Vuelta met dat paaltje, dat zijn klote momenten. Dat overkomt iedere renner wel een paar keer. Hopelijk ga ik het niet meer meemaken. Ik mag er niet te veel mee bezig zijn en moet bezig zijn met het einddoel." Want dat het in de eerste Tourweek chaos wordt, is een gegeven. „Er komen valpar tijen. Massasprints. En iedereen wil op de eerste rij rijden. De eerste drie dagen zijn gewoon ruk. Ik wil mezelf en de ploeg ook niet opbranden in die eerste week, moet er op de sleutelmomenten zijn. „Die kasseienrit is van begin tot eind fo cus erop. Maar ik kan aardig uit de voeten op die stroken, hoor. Alleen: je kunt er wel heel hard overheen rijden, als je er pas als 100ste op draait, dan heeft het geen zin. Daar heb ik de ploeg heel hard nodig. Iedereen die er is. De hele dag." Maar de Brabander weet ook: de tweede en derde week zijn veel be langrijker. „Dan wordt het verschil ge maakt. En dan gaan we niet meer om seconden zeuren. Dan worden het echt grote verschillen. Als het man tegen man wordt en de controle weg is, dan kan dat wel eens in mijn voordeel uitpakken." donderdag 5 juli 2018 GO Begin dit jaar was hij nog twee maanden geschorst, zaterdag start hij als helper van Steven Kruijswijk in de Tour. Antwan Tolhoek (24) werd met teammaten Pascal Eenkhoorn en Juan-José Lobato betrapt op het gebruik en in bezit hebben van slaapmiddelen. „Een stomme fout. Ik heb gevreesd dat mijn profcarrière alweer voorbij zou zijn." •'lIMlHy In de aanloop naar de Tour elke dag een interview met een Nederlandse toprenner. Gisteren Tom Dumoulin Vandaag Steven Kruijswijk Morgen Bauke Mollema m Zaterdag Dylan Groenewegen De PZC brengt u de komende weken in geschreven tekst en bewe gende beelden alles over de 105de editie van de Tour de France. Daarnaast kunt u ook luisteren naar onze wielerexperts. In een speciale podcast over de Tour - te beluisteren op pzc.nl/podcast - voeren Thomas Dekker en Thijs Zonneveld een felle dis cussie over het tóch toela ten van Chris Froome. Ook bespreken ze het sterke contingent Nederlanders dat aan de start verschijnt. our is toch aroter nodium Tekst Daan Hakkenberg - Steven Kruijswijk (31)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22