Zeeuws elftal weert zich kranig tegen Oostende: 0-0 zeeland 12 Onderzoekers kampen met prestatiedruk in de wetenschap Walcheren IjU.S 1 1 Besteljeboekenbijblz.nl Jan Peter Balkenende wordt geen minister van Staat (en zal dat ook nooit worden) Die conclusies trekken onderzoe kers van Radboudumc Nijmegen, UMC Utrecht en Netherlands Heart Institute. Tot 85 procent van alle testen van nieuwe medicijnen en behandelingen levert géén effect op bij mensen, terwijl eerder bij dieren wel resultaat werd geboekt. Een groot probleem is dat nauwe lijks gegevens over mislukte dier proeven openbaar worden ge maakt. Daardoor weten andere on derzoekers niet dat bepaalde be handelingen of medicijnen niet aanslaan bij muizen, ratten of apen. „Onderzoek wordt dan onnodig herhaald, waardoor nog meer die ren lijden en sterven", zegt Mira van der Naald van UMC Utrecht. „Het is een vicieuze cirkel." Afgemaakt In 2016 werden in Nederland 450.000 dierproeven uitgevoerd. Bijna 90 procent van de proefdie ren overleeft het niet: deze dieren sterven door de testen of ze wor den afgemaakt. Het merendeel van de proeven gebeurt met muizen en ratten. Ook kippen, vogels, varkens en konijnen zijn veelgebruikte Onderzoek wordt onnodig herhaald, waardoor nog meer dieren sterven proefdieren. Dat over mislukte dierproeven nauwelijks iets naar buiten komt, heeft volgens de Ne derlandse wetenschappers onder meer te maken met prestatiedruk in de wetenschap. „Voor weten schappers is het heel belangrijk om te publiceren in wetenschappelijke tijdschriften", zegt Kim Wever van Radboudumc. „Daar worden zij op beoordeeld en afgerekend. Die tijd schriften plaatsen het liefst nieuwe, spannende onderzoeken, met medische doorbraken. Als een proef niets oplevert - wat vaak zo is - zijn die gegevens dus niet interes sant." Volgens de wetenschappers wor den te vaak fouten gemaakt bij dierproeven. Zo wordt niet altijd 'geblindeerd' en 'gerandomiseerd': dat betekent dat onderzoekers het nalaten om alle dieren onder pre cies dezelfde omstandigheden te testen, waarbij de ene groep dieren het te testen medicijn krijgt en de andere groep een nepmiddel, ter controle.P10 Nieuwsmedia |3~| Iedere bladzijde een eigen verhaal Het papiertje is binnen! Havo leerlingen van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren namen gister avond in Mid delburg hun diploma in ont vangst in de Nieuwe Kerk in Middelburg. En dat niet alleen: ze kregen ook een brief na mens Zeeland. De provincie hoopt dat jon geren nog eens aan hun thuishonk den ken als ze uit vliegen. Maar deskundigen betwijfelen of een brief stu denten be weegt voor Zeeland te kie zen. ZEELAND2 Dierproeven vaak zinloos De meeste medische experi menten met dieren hebben geen nut: ze leiden niet tot een suc cesvolle behandeling van zieke mensen. Ook wordt een groot deel van de proeven niet goed uitgevoerd, waardoor veel die ren - zoals muizen, konijnen en apen - onnodig sterven. Peter Winterman Den Haag —Mira van der Naald, UMC Utrecht fc donderdag 5 juli 2018 28°C Regen blijft opnieuw uit pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 FOTO RIJDEN OREEL '24\ Boekbestellingen boven de 15,- gratis bezorgd wuuy of kies voor afhalen in je eigen boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1