dan Matthaus 19 moeilijk de pingelaars het dit toernooi hebben Column WILLEM VAN HANEGEM Laat ik beginnen met een opmerking van Ronald Koeman in deze krant. Onze bonds coach denkt dat Oranje geen slecht figuur zou hebben geslagen dit WK. Daar verbaasde ik me wel over, want waar is dat zelfvertrouwen dan op gebaseerd? Op de afgelopen vier jaar, waarin we zo diep zijn weggezakt? We zijn er niet bij en dat is niet zomaar, denk ik dan. De Japanners zijn er ook niet meer bij en dat is jammer. Zag je hoe ze de vakken schoonmaakten in de stadions in Rusland? En hoe de kleedkamer eruitzag, nadat ze op zo'n teleurstellende manier waren uitgeschakeld door de Belgen? Hier zie ik mensen zakken met afval zo over de reling naar beneden gooien. Japan kan de wereld nog wel wat leren, dacht ik zo. Op voetbalgebied misschien wat minder. België won van Japan, maar heeft mij nog niet kunnen overtuigen. Mousa Dembélé opstellen zou de op lossing kunnen zijn. Dan kan Kevin De Bruyne eindelijk verder naar voren spelen. Axel Witsel moet er dan uit. Prima toch? Wat mij betreft zijn Zweden en Rusland de ploegen die ons het meest hebben verrast met een plek bij de beste acht lan den. En, let op, Kroatië krijgt het tegen die Russen ook moeilijk. Dat Zweden, daar kan ik helemaal niet naar kijken. Het is niet te hopen dat al die nieuwlich ters onder ons de manier van spelen van Zweden en Rusland straks als graad meter gaan zien, want dan blijven de stadions echt leeg. België won van Japan, maar heeft mij nog niet kunnen overtuigen teamspel, wordt het te moeilijk. Messi is bij Barcelona ook gewoon verwend. Die heeft daar allemaal spelers om zich heen die stuk voor stuk wereldtop zijn, die precies weten wat hij wil. Bij Argentinië was dat heel anders - en dan gaat hij wandelen, sjokken. Doet hij bij Barcelona ook wel, maar daar wacht hij heel bewust op een mo ment dat sowieso gaat komen. Hier was het uit onmacht." „Ik ben benieuwd hoe dat de ko mende wedstrijden gaat, waarbij het niet uitgesloten is dat het weer verlengen wordt. Engeland heeft een jonge ploeg, dat kan wat sche len ten opzichte van de vorige ge neratie. Bij België heb je min of meer hetzelfde: de toppers spelen bijna allen in de Premier League." „Die heeft door zijn blessure zo'n twee maanden gehad om zich voor te bereiden, om krachten te spa ren. Kom ik toch weer bij het EK van 1988. Ik heb al heel vaak ge zegd: wij speelden toen echt niet zo geweldig. Ikzelf ook niet. Maar wij hadden Marco, die precies op tijd terugkwam van een blessure. Toen het EK eenmaal begonnen was, was hij topfit, messcherp. Zo'n speler kan het verschil maken in een ploeg. Dat zie ik bij Neymar en Brazilië nu ook gebeuren." Milan speelden we 4-4-2 of 3-5-2 en vonden we altijd de vrije man. Altijd. Als ik dat tegen Johan zei, haalde hij zijn schouders op en praatte weer door." Soms is de oud-aanvoerder van Oranje opeens even afgeleid. „Zul len we even naar buiten lopen? Guus Hiddink zit om de hoek in het Hyatt. Gezellig." Of: „Net nog even in de gym geweest. Ik heb zo'n app, ken je dat? Heb je hele maal geen personal trainer meer nodig, joh." naar aanval, dan kom je gewoon tekort. Voor grote landen zijn er op dit WK twee soorten lastige te genstanders. Teams zoals IJsland, Rusland en Denemarken, die de boel dichtbouwen met twee linies op elkaar, in een gebied van maxi maal twintig meter in de lengte van het veld. En landen als Japan en Mexico, die er bij balverovering steeds als gekken uitkomen. Veel aantrekkelijker, maar ook moeilijk om het negentig minuten vol te houden. Dat is ook wel gebleken." „Toch wel zijn klasse, hoor. Als je ziet hoe gemakkelijk hij voetbalt, dat is niet normaal. En vergeet niet dat die Layün van Mexico bewust op zijn enkel ging staan, hè. Zijn geblesseerde enkel. Maar hij over drijft natuurlijk wel te vaak. Ter wijl het een ontzettend leuke jon gen is. Ik heb hem ooit ontmoet toen hij nog bij Santos speelde, hebben we lang zitten praten. Ontzettend aardige, lieve, guitige jongen. Open blik, een echte lief hebber. En ik denk echt dat hij Brazilië wereldkampioen gaat ma ken." „Zijn fitheid. Alle topspelers heb ben een heel zwaar seizoen gehad. Messi, Salah, de Spanjaarden, de Duitsers, ook Cristiano Ronaldo. Als je dan niet de automatismen hebt van je clubteam, van het „Wat je bij die Duitsers heel dui delijk zag: de energie was eruit na een lang seizoen. Als je dan tegen een ploegen speelt als Mexico en Zuid-Korea, die heel snel omscha kelen van compact verdedigen Een winnaar voorspellen blijft lastig. Frankrijk heeft met Kylian Mbappé een speler in bloedvorm. En N'Golo Kanté en Blaise Matuidi compenseren het hemeltergend slechte spel van Paul Pogba. Bij Brazilië is na de 1-7 van vier jaar geleden tegen Duitsland het roer omgegaan. Compactheid en ze kerheid gaan nu voor alles. Maar door dat achter lijke gedrag van Neymar ga je die ploeg toch steeds minder gunnen. Dan lees ik overal dat de Mexi caan Miguel Layün een asociale tik uitdeelde. Ik weet wel iets van overtredingen en wat hij deed mag na tuurlijk niet. Maar Layün had zijn hak op de grond en zijn noppen op Neymar, geloof mij nou: dat voel je nauwelijks. Nee, Ney mar is nog erger dan Lo- thar Matthaus ooit is geweest. Bij Engeland geniet ik wel van Harry Kane, maar de Engelsen hebben verder een heel matig elftal. En dan is er nog Uru guay. Coach Oscar Tabaréz kan nauwe lijks nog lopen. Maar de spelers staan achter hem, ze vechten met ziel en zaligheid. Als ze morgen Frankrijk kloppen, dan kunnen ze wereldkampioen worden ook. donderdag 5 juli 2018 Het WK roept vragen op bij Gullit. „Misschien moetje spelers anders gaan opleiden." FOTO VI IMAGES Over Engeland wordt vaak ge zegd dat de Premier League, met zijn vele wedstrijden zonder win terstop, dodelijk is voor het natio nale team. Toch zijn ze nu al ver der dan de laatste jaren. Neymar is de enige ster die wél superfit is? Wat wint het bij Neymar: de be wondering of de ergernis? Wat geeft daarin de doorslag? Neymar rukt zich los tegen Mexico. „Hij overdrijft het te veel." FOTOEPA Wat viel het meeste tegen, Duits land of toch Messi en Argentinië?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19