18 Ruud Gullit volgt in Moskou voor de televisie alle WK-wedstrijden en ziet hoe Ruud Gullit (55) volgt het WK vanuit Rusland als televisie-analyticus. De oud-aanvoerder van Oranje ziet opvallende dingen. „Niemand speelt nog een mannetje uit, zelfs Messi niet. Er worden technisch andere dingen gevraagd van moderne voetballers." WK VOETBAL RUSLAND 2018 yi «j een mannetje uit te spelen. Eden Hazard ook amper. Die Japanners waren zo snel, zo fit, dat lukte ge woon niet. Neymar tegen Zwitser land: kwam er ook niet langs. Ja, alleen in de counter zie je nog dribbels, vaak in de laatste fase van de wedstrijd. Dan worden de ruimtes ietsje groter." „Dat van moderne voetballers an dere vaardigheden worden ge vraagd - en dat je spelers mis schien ook wel anders moet oplei den. Wij zeggen in Nederland vaak: 'Niemand kan nog een man netje uitspelen'. Maar niemand in de hele wereld kan dat op topni veau nog! Wat belangrijker is ge worden: zie je de oplossing in de kleine ruimte? Heb je de techniek om razendsnel te handelen tussen de linies? Zeker bij middenvelders is dat cruciaal, maar bij aanvallers Ik denk echt dat Neymar Brazilië wereldkampioen gaat maken eigenlijk ook. Spanje heeft daar de types voor, maar die hadden ook de energie en frisheid niet meer om dat spel goed uit te spelen." „Ook tactiek natuurlijk. Ik vond het ongelooflijk dat Spanje zo lang met alleen Diego Costa in de spits bleef spelen, in plaats van met twee spitsen. Rusland speelde met drie centrumverdedigers tegen één man. De twee buitenste cen trale verdedigers konden zo steeds rustig meeschuiven en simpel rugdekking geven aan de backs. De zijkanten zaten daardoor óók dicht. Als je met twee spitsen speelt, dwing je die drie Russen veel vaker om te kiezen. Dan ont staan er ruimtes om tussendoor te spelen - en bovendien kun je veel gemakkelijker vóóruit, in plaats van steeds breed." Gullit zit met servetjes, glazen en flesjes bronwater te schuiven om zijn verhaal inzichtelijk te maken. Ook dat is typisch Gullit: eenmaal op dreef, stopt de woordenstroom niet meer. Onvermoeibaar rijgt hij observaties, anekdotes en onver wachte zijpaden aaneen. „Johan Cruijff zei altijd: met 4-3-3 vind je het gemakkelijkst de driehoekjes op het veld", zegt Gul lit dan, tussendoor. „Maar bij AC Keane lach ik me altijd helemaal suf', zegt Gullit. „Keano, wat een droogkloot. Snoeiharde humor zonder een spier te vertrekken. Briljant." Eerder deze week zat Gullit nog even te appen met Marco van Bas ten, die als Chief Offker for Tech- nical Development van de FIFA verderop in de stad zit, niet ver van rivier de Moskva. „Ik zei: je moet na de poulefase voortaan gaan lo ten", aldus Gullit. „Gewoon, net als in de knock-outfase van de Champions League, alles in een grote pot. De nummers r krijgen het voordeel, die spelen op de gun stigste locaties voor mijn part, en die spelen tegen alle nummers 2. Daarmee voorkom je dat reken werk in die derde groepswedstrij den, zoals bij Engeland - België. Ben toch benieuwd of Marco daar iets mee doet." Gullit: „Wel heel veel. Soms vanuit de stu dio, soms vanuit het stadion. Het is een boeiend WK, interessanter dan het EK van twee jaar geleden in Frankrijk. Wat mij opvalt: een geslaagde drib bel is haast on mogelijk geworden. De tegenstanders zijn zo ongelooflijk ht, de ruimtes zo klein. Zelfs Messi slaagde er niet in et is 11 uur 's ochtends in Moskou. De En gelse oud-voet ballers Lee Dixon en Ian Wright hangen rond in de koffiebar van het def tige Marriott-hotel, iets ten noor den van het Rode Plein. Ruud Gullit stapt net grijnzend binnen, zijn immer opgewekte zelf. „Ruuuuuuuuuuuudddd", roept Wright wanneer de Nederlander binnenstapt. „Ijuckiri love you. man." Niet veel later zit Gullit een Twitterfilmpje te maken met Wright, nababbelend over de winst van Engeland op Colombia. Zo gaat dat. In het gebied rond metrostation Koeznetski Most wemelt het van de voormalige topvoetballers, de meesten in dienst van televisiestations, de FIFA of de grote sportmerken. In de Nike-winkel ver derop sjokte de Bra ziliaanse Ronaldo daarstraks achte loos langs wat nieuwe Air Jor- dan-schoenen. Gullit moet straks weer naar het Rode Plein voor een analyse vanuit de stu dio van het interna tionale mediabedrijf en televisiezender Belnsports. „Met Ian Wright en Roy donderdag 5 juli 2018 GO 'Een geslaagde dribbel is bijna onmogelijk' Wat zegt dat? -Ruud Gullit (55) Was dat alleen frisheid? A Pingelaar Messi onder druk tegen Frankrijk. „Hij liep te sjokken uit onmacht." fotoepa Sjoerd Mossou Heb je zo'n beetje alle wedstrijden tot nu toe Moskou A Hazard tegen Japan. „Hij kon geen mannetje uitspelen." foto getty images f -:;k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18