Bureauwerk en stilzitten maken ons steeds dikker 15 03 OLIVIER RICHTERS 2,18 METER LANG Als slungelachtige puber ging Olivier Richters gebukt onder zijn lengte. Hoe anders is dat nu, vele bezoekjes aan de sportschool later. The Dutch Giantwordt hij genoemd. Onzekerheid maakte plaats voor zelfvertrouwen. En: het witte doek lonkt. Ook al heb je reusachtig brede schouders, toch zeg je niet zomaar 'ja' wanneer je wordt ge vraagd als bodyguard op te treden van Luca Sanders, stief zoon van de schurk Ludo Sanders uit Goede Tijden Slechte Tijden. Met men sen in de omgeving van de Sanders- jes is het immers lang niet altijd goed afgelopen in Meerdijk. Olivier Rich ters deed het toch. Het werd zijn de buut als acteur. „Ik had slechts één zinnetje tekst", zegt de 28-jarige bodybuilder over zijn optreden in de soapserie. „Desondanks was het prachtig." Als 14-jarige was Richters al twee meter, als 17-jarige tikte hij de 2,10 meter aan. De Hilversummer is altijd al een bijzondere verschijning ge weest, maar lange tijd niet tot zijn ei gen tevredenheid. Het feit dat hij als puber schriel en mager was, teisterde zijn gemoed. „Ik was stil, terugge trokken. Het was niet zo dat ik werd gepest, maar omdat je er zo anders uitziet, val je er automatisch buiten. Als ik in de spiegel keek, was ik niet blij. Ik blokkeerde door hoe ik eruit zag. Op het strand durfde ik indertijd nooit mijn shirt uit te trekken, bang dat anderen mijn slungelachtige lijf zagen." Wie de mede-eigenaar van online- sportsupermarkt MuscleMeat.nl zo ziet zitten, kan zich er nauwelijks iets bij voorstellen. Onzeker? Hij, bezitter van een lijf dat 2,18 meter hoog, 155 kilogram zwaar en enorme spierbun dels rijk is? En dat dagelijks wordt onderhouden met twaalf eieren, een kilo havermout, 800 gram vlees, tweehonderd gram groente en fre quente bezoekjes aan de sportschool. „Het roer moest om voor mezelf. Ik hoefde geen bodybuilder te worden die prijzen zou winnen, ik wilde zelf verzekerd over straat kunnen. Dat kan ik nu. En die gedisciplineerde le vensstijl, met behulp van mijn site, heb ik er graag voor over." Want: het levert de reus roem op: een rol in de speelfilm Ravers bijvoorbeeld, die in augustus in Londen in première gaat en daarna vermoedelijk op Netflix te zien is. Daarin speelt Richters - hoe toevallig - een personage dat zijn baas alle hoeken van de fabriek laat zien wanneer hij door hem wordt ontslagen. Een rol die de Hilversum mer te danken heeft aan zijn be zoekje aan het filmfestival in Cannes, nadat hij in België acteerlessen was gaan volgen. In Frankrijk legde hij met succes zijn eerste contacten in de filmwereld. Mike Medavoy, producer van Terminaton zei hem onlangs: „Je ziet er goed uit, praat prima Engels. Je hebt alles om een wereldster te wor den." Dan wordt het gesprek even ver stoord door een snerpend geluid van uit de slaapkamer. Haastig stuurt Richters zijn voeten maat 51 naar de plek van waaruit de lokroep klinkt. Het roer moest om. Ik wilde zelfverzekerd over straat kunnen. Dat kan nu Het blijkt Kiwi, de dwergpapegaai van The Dutch Giant, die wat onrustig is. Zijn baasje weet wel een oplos sing. Liefdevol zet hij hem op zijn brede schouders, waarna Kiwi zich inderdaad behaaglijker lijkt te voelen. Richters, lachend: „Geweldig beestje, Kiwi." Je zou het tafereel kenmer kend kunnen noemen voor hoe de Hilversummer zich vandaag presen teert. Stoer voorkomen, zacht van in borst. En op één moment zelfs rond uit emotioneel. Dat is wanneer hij wordt gecon fronteerd met zijn avontuurlijke ac teursleven van nu, passend omlijst met het Instagramaccount @the- dutchgiant met 161.000 volgers. „Ein delijk ben ik blij met wie ik ben. Die onzekerheid over mijn lichaam is verleden tijd. De vloek van mijn ge boorte is een gift geworden. Wat ik voel als ik mezelf straks als internati onaal acteur terug zie in de bioscoop? Trots. En dat is een heel fijn gevoel." Overgewicht is volgens Matthijs van den Berg, hoofd van het Cen trum Voeding, Preventie en Zorg bij het RIVM, het resultaat van een langdurig verstoorde energiebalans. „Als je meer energie via het eten binnenkrijgt dan dat je energie ver brandt tijdens het bewegen, neemt het gewicht met de tijd toe", legt hij uit. „Daarnaast is men de afgelopen decennia bijvoorbeeld minder groente en fruit gaan eten en kun nen we steeds makkelijker onge zond voedsel eten." Volgens Van den Berg is niet al leen het voedingspatroon minder gezond geworden, ook maakt onze maatschappij het ons gemakkelijk om weinig te bewegen. „Overal zijn roltrappen, liften en ook kiezen we gemakkelijk voor het openbaar ver voer of de auto in plaats van de fiets. Mensen werken achter een bureau en ook kinderen zitten veel stil met bijvoorbeeld een iPad", observeert hij. Hoewel in Nederland veel men sen te zwaar zijn, gaat het hier in verhouding nog goed, benadrukt Van den Berg. „100.000 mensen met morbide obesitas is veel en daar schrikken we van, maar in ver gelijking met de rest van Europa komt obesitas relatief weinig voor", zegt hij. In het geval van overge wicht is preventie heel belangrijk, legt de expert van het RIVM uit. „Het belangrijkste is simpelweg dat het overgewicht niet ontstaat, want als je het eenmaal hebt is het heel lastig om ervanaf te komen. Een eenduidige oplossing is er volgens van den Berg niet, want overge- i Het tij zou te keren zijn als overheid en industrie de handen ineenslaan wicht is een complex probleem. Wel zou het tij te keren zijn als ou ders, school, overheid en de indu strie de handen ineenslaan. De 28-jarige Simone Hage is erva ringsdeskundige en weet als geen ander hoe lastig het is om overge wicht te hebben. Hage werd zwaar der omdat ze met eten haar emoties wilde onderdrukken. In haar zwaarste periode in 2016 woog ze met haar 1.65 meter 124,5 kilogram. „Ik had een BMI van 45,9 en aller lei lichamelijke klachten", vertelt ze. Op advies van de huisarts werd ze doorverwezen naar de obesitas kliniek die haar hulp kon bieden. Een maagverkleinende operatie was volgens deskundigen de beste optie voor Simone en daarna merkte ze dat de kilo's eraf vlogen. „The sky is the limit nu. Ik voel mij echt bevrijd uit mijn oude li chaam." donderdag 5 juli 2018 GO 'Eindelijk ben ik blij met wie ik ben' Dennis van Bergen Hilversum Olivier Richters met Peter Pedrero op de set van Ravers. fotospr T De metamorfose van slungel Richters tot filmhunk. -Olivier Richters, acteur Kijk op de site bij /video Hoe Olivier een gespierde sportfanaat en acteur werd. Vijftig procent van de volwasse nen is te zwaar en 14 procent heeft enige vorm van obesitas. Aan de meest ernstige vorm van zwaarlijvigheid, morbide obesi tas, lijden op dit moment 100.000 mensen en dat blijft waarschijnlijk toenemen. Elise van Joolen Bilthoven Wie overgewicht heeft, komt er moeilijk vanaf, fotoanp Kijk op de site bij /video voor het verhaal van Simone die 60 kilo verloor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15