Tourgids 2018 Angstaanvallen Dag en nacht-ritme Desoriëntatie Mentale schade op latere leeftijd 13 GROT BEVRIJDING Twaalf Thaise kinderen en hun begeleider wachten in spanning op hun bevrijding uit een ondergelopen grot. Aan welke gevaren staan ze bloot? T De laatste videobeelden van de twaalf Thaise kinderen die sinds 23 juni zitten opgesloten in een grot, stellen familiebeelden en reddings werkers enigszins gerust. Als een commando wondjes aan hun benen en voeten behandelt, lachen ze om een grap van hun hulpverlener. An dere jongens, allemaal tussen de 11 en 16 jaar, liggen te slapen. Of het goed met hen gaat? „Ja hoor, het is oké." We moeten er zeker van zijn dat zij er heelhuids uitkomen De jongens en hun 25-jarige bege leider zijn inmiddels door militaire elite-duikers voorzien van eten, de kens en medicamenten. Ze zijn ook druk met duiklessen. Zij leren om te gaan met duikmaskers en zuurstof- flessen. De snelste manier om het onder gelopen grottencomplex te verlaten, is met duikapparatuur. Maar deze tocht is vol gevaar, omdat zij niet kunnen zwemmen en sommige doorgangen zo nauw zijn dat de zuurstofïlessen los van het lichaam moeten worden voortgeduwd. Wanneer met deze terugtocht zou worden begonnen, is onduidelijk. „We moeten er zeker van zijn dat zij heelhuids uit de grot komen", aldus Narongsak Osatanakorn, de gouver neur van de provincie Chiang Rai waar het complex ligt. „We onder zoeken ook andere opties." Mogelijk wordt gedacht aan een waterdichte capsule, waarin de kin deren aan een kabel door de onder gelopen grot naar buiten kunnen worden getrokken. Wachten is een optie Een andere optie is wachten. Wach ten tot het waterpeil zo ver is ge daald dat de jongens van het voet balteam en hun begeleider de grot uit kunnen lopen. Maar dat kan maanden duren, omdat het regen seizoen net is begonnen. Ook giste ren kwam het water weer met bak ken uit de hemel maar de ruimte waar de kinderen zitten, op kilome ters afstand van de uitgang, liep niet verder onder water. Een maandenlang verblijf roept meteen de vraag op wat de kinderen dan te wachten staat. Met welke problemen, op korte en lange ter mijn, krijgen ze dan te maken? 2°18 De meest actuele Tourgids van Nederland! 8 710114 004284 P0LICE donderdag 5 juli 2018 PC Thaise kinderen mogelijk voor het leven getekend „Kinderen die zo'n ernstig trauma meemaken, kunnen snel last krijgen van angstaanvallen, van grote stemmingswisselingen", zegt de Britse psychiater Andrea Danese. „Een groot voordeel is wel dat zij er niet alleen voor staan. Ze kunnen op elkaar, hun begeleider en reddingswerkers leunen." Volgens haar Amerikaanse Collega Do- nelson Forsyth maakt de groep een hechte in druk en dat dempt het gevaar van spanningen die kunnen ontstaan over de schuldvraag, over de machtsverhoudingen. Een grote uitdaging voor de kinderen is het lang durig gebrek aan licht. Zonder het ritme van dag en nacht raakt de klok van het lichaam ver stoord, legt neurowetenschapper Russel Foster van de Universiteit van Oxford uit. Dat beïnvloedt hun slaapritme, hun stemming, hun eetpatroon en andere lichaamsfuncties. De verstoring van het dag en nacht-ritme kan worden hersteld met de installatie van verlichting in de grot om dag en nacht na te bootsen. „Als zij zijn bevrijd, moe ten de kinderen stapsgewijs weer worden bloot gesteld aan daglicht voor de terugkeer van een normaal levensritme", aldus Foster. Psychiater Andrea Danese hamert op het be lang van duidelijke en eerlijke informatie aan de kinderen. Van hun begeleider, de reddings werkers en de artsen. „Goede informatie is essentieel in de traumabestrijding. Ze moeten weten wat er gebeurt of gaat gebeuren. Dan kunnen ze het best omgaan met hun benarde situatie", zegt Danese. „Elke verrassing kan op de lange termijn schade berokkenen." De kinderen moeten worden aangemoedigd om over hun gevoelens te praten. De psychia ter hoopt dat er snel een telefoonlijn kan wor den aangebracht. Het beste medicijn voor hun moreel is contact met hun ouders, met hun fa milie. „Kinderen die zo'n drama beleven, lopen op de lange termijn een groot risico op mentale schade, zoals depressies en stressaanvallen", zegt de Amerikaanse specialist Sandro Galea. „Een derde tot de helft van de kinderen kan er mee te maken krijgen." Daarom moeten ze nog vele jaren worden begeleid. Hans van Zon Rotterdam/Bangkok - Narongsak Osatanakorn, gouverneur Kijk op onze site bij /video om te zien hoe het nu met de voetballertjes gaat. 76 r>cu)[svux. s BON TOURGIDS 2018 O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Blz., Bruna, Cigo, Coop, Jumbo, Libris, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant. Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/tourgids bruncj COOp JUMBO II™ al idiiulfflaiSm ..PAill r> "I 'OUCE Even een rustpauze voor politieagenten tijdens de werkzaamheden om de groep jonge voetbal Iers en hun begeleider uit de ondergelopen grot te bevrijden, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13